Életforma.hu

KUL-TOUR

A koronavírus járvány beindította a várostervezők fantáziáját

A koronavírus járvány első hulláma, a mindennapi életet megbénító karantén, a gazdaság majdnem teljes leállása, egyszóval a pandémia társadalmi következményei az urbanisták számára is alaposan feladták a leckét; kell-e, lehet-e városainkat, településeinket úgy újratervezni, hogy azokat a járvány újabba támadása idejére valamiképpen felkészítsük, vagy legalábbis a tapasztalatok birtokában más irányt vegyen a városokról való gondolkodásunk.

Függetlenül attól, hogy képesek leszünk-e kezelni a koronavírus járvány újabb, és újabb hullámait, az emberiség ma már azzal mindenképpen tisztában van, mennyire kiszolgáltatottak vagyunk a járványokkal szemben.

Kérdés, hogy egy másfajta várostervezési szemlélettel képesek leszünk-e enyhíteni a következő nagy betegség hatásait, még mielőtt ez megtörténne? És vajon a munka világában és a mindennapi közlekedésben előállt jelentős zavarok új lendületet adnak-e a városok fenntarthatóbb, környezet barátabb szemléletű újra szabásához.

Föntről még minden rendben lévőnek tűnik. Fotó: Pixabay.com

 

A Guardian felkért négy építész céget, hogy osszák meg elképzeléseiket arról, hogy milyen elképzeléseik is vannak egy olyan városról, amely a járvány újabb fellángolása esetén is élhető és komfortos lehet.

A város legyen a bicikliseké

Ideális közlekedési eszköz. Fotó: pixabay.com

 

A 2020-as világjárvány alatt egyfajta biciklisforradalomnak lehettünk tanúi a nagyvárosokban.

A kerékpáros infrastruktúra kibővítése az olyan gépkocsiközpontú városokban, mint Moszkva, Mexikóváros vagy éppen Mumbai, a 21. század egyik legnagyobb globális városi sikertörténete volt, A Guardian által felkért egyik építész cég ennek a várostervezési gyakorlatnak a kiterjesztését javasolja.

A cég a város utcáinak „átfogó átalakítását” és a kerékpárutak hálózatának kiépítését tervezi.

Olyan utcaképet vizionál a cég, ahol a társas találkozás, a vásárlás, de a munka terei is nyitottak a kerékpárral közlekedők számára; valójában az élet az utcaszinten zajlik.

Kertkapcsolat

Nem csak saját. Fotó: Pixabay.com

 

A lap által felkért várostervező cég fejlesztési elképzeléseinek felvázolásakor elsősorban a klasszikus londoni utcaképből indult ki. A város zöld területének nagy része el van zárva a nagyközönség elől, és magán-, vagy éppen előkertekbe van rekesztve. Miért ne alakíthatnák át az utcákat az otthonokat körülvevő „miniatűr zöldövezetekké?” – teszi fel a kérdést a cég.

A tervező cég elsősorban kis lépésekben gondolkodik, javaslatai között szerepel például az, hogy a kukákat ne a házak előtt tárolják, hanem kerüljenek azok valami központi helyre, az előkerteket nyissák ki a gyalogjárdák felé, bővítsék azokat további zöldfelülettel, helyezzenek ki utcai padokat, és alakítsanak ki a gyerekek számára játszó helyeket.

A cég nem javasolja az autóközlekedés felszámolását, de azt igen, hogy jobban szabályozzák az utcákon áthaladó forgalom mennyiségét.

Okosváros

Ésszel. Fotó: Pixabay.com

 

A világjárvány kitörése előtt sokféle ötlet látott napvilágot arról, miként is lehetne a valóságba is átültetni az okosváros elképzeléseket. Most a világjárvány gyakorlatilag esélyt kínál arra, hogy ezek közül az elképzelések közül néhányat a valóságban is meglehessen valósítani.

A lap által felkért építész iroda erre is tesz javaslatot.

A forgalom megfigyelése és szabályozása alkalmas lehet arra, hogy az emberek ne a csúcsforgalomban közlekedjenek, és ezáltal az is megakadályozható, hogy megfertőzzék egymást a nagy tömegben, míg a levegőminőségi adatok folyamatos figyelés pedig a sérülékeny immunrendszerrel rendelkezőket segítheti.

A Wi-Fi hozzáférés kiterjesztése segíthet a távoli vagy nomád munkavállalókat, hogy kapcsolatban maradjanak az irodai környezeten kívül is, a jobban szervezet közlekedés pedig a hatékonyabb társadalmi távolságtartás eszköze lehet.

A fejlesztések ugyan nem kapcsolódnak közvetlenül a mostani világjárványhoz, sőt, többségük már korábbi, mégis talán most jött el annak az ideje, hogy alkalmazzuk is őket.

Többfunkciójú városok

Rozsdafolt. Fotó: Pixabay.com

 

A legfőbb probléma jelenleg az, hogy a nagyvárosok többsége lakóövezetek egyfajta monokultúrájává vált, nagy piszkos ipari területekkel, rozsdaövezettel körülvéve. A „munkaterületek” napközben elfoglaltak, éjszaka pedig teljesen üresek; az lakóövezetek éppen fordítva.

A Guardian által felkért építész iroda másféle megoldást javasol: miért ne vegyíthetnénk az ipari övezeteket a lakókörnyezettel, ezáltal létrehozva a multifunkcionális városokat.

Sok új „csendes” iparág, például a technológiai startupok, a városi sörfőzdék vagy a pékségek együtt létezhetnek a lakóövezetekkel, ez a fajta térszervezés ráadásul sokkal inkább alkalmas arra is, hogy a járvány terjedését lokalizálja, helyi szinten tartsa.

 


Itt a nyár, indul a koncertszezon!

Itt a nyár, indul a koncertszezon! 

Végre magunk mögött hagyjuk a morózus, hideg telet és a szeszélyes, szeles tavaszt, és megérkezik minden rocker kedvenc évszaka, a nyár. Vele együtt érkeznek a koncertek, a fesztiválok, és badarság lenne tagadni, hogy a nyomukban ott jár a hőség, a porfelhő és az izzadás.
Kincsek Völgye: csodálatos tulipánünnep várja a Balaton melletti Bálványoson

Kincsek Völgye: csodálatos tulipánünnep várja a Balaton melletti Bálványoson 

„A lélek beköltözik abba, amit csinálsz – tartja a hawaii őslakók mondása. Mi ennek szellemében építjük évről évre a Kincsek Völgyét, hogy akik ellátogatnak hozzánk, valódi kincsekkel és valódi élményekkel távozzanak” – vallja Timár Zsuzsanna és férje Tímár Tibor, akik megálmodták és megvalósították a nem mindennapi oázist.
Április végén Magyarországra látogat Ferenc pápa

Április végén Magyarországra látogat Ferenc pápa 

Újra Magyarországra érkezik a pápa.
Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia

Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia 

Rövid, de síron túl is tartó boldogság volt az övék.
Érkezik a Jégvarázs és a Toy Story folytatása is!

Érkezik a Jégvarázs és a Toy Story folytatása is! 

A Disney bejelentette újdonságait, aminek nem a gyerekek, hanem a felnőttek is örülni fognak.
Slágerek, mítoszok és erkélyi varjak – 10 érdekesség Máté Péter életéről

Slágerek, mítoszok és erkélyi varjak – 10 érdekesség Máté Péter életéről 

Február 4-én lenne 76 éves a tragikusan fiatalon elhunyt virtuóz dalszerző-énekes, Máté Péter.
Idén nagyon különleges esemény lesz a mohácsi busójárás

Idén nagyon különleges esemény lesz a mohácsi busójárás 

A tervek szerint rekordszámú, 2200 maskarás és 70 busócsoport vesz részt a hagyományos mohácsi téltemető, tavaszköszöntő népszokáson, az idén február 16. és 21. között zajló, tizenöt helyszínen kétszáz programot kínáló busójáráson.
Két legenda egy színpadon: Robbie Williams új premierjében egy fekete-fehér cicával énekel

Két legenda egy színpadon: Robbie Williams új premierjében egy fekete-fehér cicával énekel 

Robbie Williams új dalát a macskái inspirálták.
Előkerült a medve, amit fél Budapest aggódva keresett: fellélegezhetnek az újpestiek

Előkerült a medve, amit fél Budapest aggódva keresett: fellélegezhetnek az újpestiek 

A LazaMackó névre keresztelt plüssnek, amely hetekig egy padon pihent múlt héten veszett nyoma. Egy rádiós felhívás meghozta a várt eredményt: a medve visszakerült a törzshelyére.
A Marilyn Monroe-ról szóló Szöszi kapta a legtöbb Arany Málna-jelölést   

A Marilyn Monroe-ról szóló Szöszi kapta a legtöbb Arany Málna-jelölést    

A Marilyn Monroe életéről szóló Szöszi című film kapta a legtöbb, nyolc jelölést a legrosszabb produkciókat díjazó Arany Málnára. Tom Hanks három díjra is esélyes.