Életforma.hu

KUL-TOUR

"A színház nem üzlet, sokkal inkább misszió" - interjú Gálvölgyi Dorka színházigazgatóval

A kultúra és a szórakoztatóipar számos szegmensét lehetetlenítette el a COVID-19 apropóján elrendelt karantén. Vannak, akik még mindig nem tudnak mozdulni ebből a helyzetből, de úgy tűnik, a színházak lassan magukhoz térnek. A Hatszín Teátrum már túl van az újranyitáson, ennek tapasztalatairól, a miértekről és hogyanokról kérdeztük Gálvölgyi Dorka igazgatót.

  • Az, hogy elindult nálatok az évad, az gazdasági, vagy érzelmi döntés volt?

  • Érdekes kérdés, mert rávághatnám, hogy gazdasági, de épp ennyire hiányzott már a lelkünknek is a színház. És nem csak az előadások. Én a működtetésben is abszolúte tevékeny  vagyok, nem a szobámból irányítom a folyamatokat, hanem ott vagyok jegyszedőként, büfésként is, ha kell. Öt hónap után elképesztően jó érzés volt fogadni a nézőket. Mindazonáltal, igazi nyitásról még nincs szó, egyelőre egy új darab főpróbáját tartottuk meg, illetve az elmaradt előadásokat pótoljuk. Ez nem csekély szám, hetven ilyen van.
Gálvölgyi Dorka beáll jegyszedőnek is Fotó: saját

 

  • A zárás idején minden színház azt kommunikálta, aki megteheti, ne kérje vissza a jegye árát, várja ki, amíg pótolni tudják az adott előadást. Nálatok ez hogy alakult?

  • Nem ismerem mások adatait, de hozzánk nagyon lojális volt a közönségünk - hálásak vagyunk érte. Nagyjából 85-90 százalékuk kivárta az újranyitást, sőt, még azt is elfogadták, ha egyeztetési gondok miatt nem azt a darabot nézhetik meg a jegyükkel, amire megváltották. Természetesen az is előfordult, hogy valaki visszakérte a pénzt, több szívszorító levelet is kaptunk, hogy elveszítették a munkájukat, szükségük van erre a pár ezer forintra. Teljesen átéreztük a helyzetüket, és azonnal intézkedtünk is.
  • Neked volt valamilyen stratégiád a túlélésre? Volt a fejedben egy pont, hogy meddig tudod tartani a színházat, honnan nem hozható már vissza?

  • Nem lehetett stratégiánk, hiszen ez a karantén olyan helyzetbe hozott mindenkit – egy egész világot -, amit előtte elképzelni se tudtunk, így fel se készülhettünk rá. Erre senkinek se volt bevált forgatókönyve. Mivel mi elsősorban befogadó színház vagyunk, nincs hatalmas stábunk, vagyis nem kellett sok embert megtartanunk, de azért ez így is nagyon nehéz volt. Ha annak árán is, hogy mindnyájan fél fizetést kapunk, de együtt maradtunk. Ez nekem emberileg is fontos volt és szakmailag is, mert hittem abban, hogy egyszer ki fogunk nyitni, akkor pedig szükség lesz a kollégákra. Nekünk azért is nehezebb volt, mert mi magánszínházként nem kapunk állami pénzeket. Sőt, mivel nonprofit közhasznú szervezet vagyunk, a munkahely- megtartó támogatást se igényelhettük. Idén két pályázatra volt lehetőség. Az egyiken egy fillért se nyertünk, a másikon 2 milliót szavaztak meg nekünk a 16-ból. Ez egy ilyen intézmény működtetésében aprópénz, de örülünk, hogy legalább ennyi jutott. Szóval, ha azt kérdezed, volt-e olyan pont, amikor fel akartam adni: volt. Annyira kilátástalannak éreztem mindent... Kicsit se láttam előre, nem lehetett tervezni. De nekem ez a színház a harmadik gyerekem, nem dobhatom el!
  •  Azt mondtad, nem láttál előre. Már látsz? Azért a nyitás?
  • Őszintén? Inkább csak kihasználom a lehetőségeket. Élünk azzal, hogy 500 fő alatt lehet rendezvényt tartani. Ha lennének saját kiállítású darabjaink – ami nekem a legfőbb vágyam -, azokat esetleg tudnánk vinni vidékre, vagy szabadtérre, de ezt nyilván megteszik a produkciós irodák. Vagyis nekünk az maradt, hogy kitárjuk a kapukat és annyi előadást tartunk, amennyit csak tudunk. Amíg még lehet. Bevallom, borzasztóan félek a - mindenhonnan ránk zúdított - második hullám lehetőségétől. Hogy lesz-e, ha igen, mikor és milyen szankciókkal. Ezért is nyitottunk meg, hogy amíg lehet, legyen színház. Ez nem csak anyagi kérdés. Sokszor megkaptuk, hogy el lehet menni árufeltöltőnek. És tényleg. Sőt, volt, aki meg is tette. De a színház, a színészet, az nem csak egy szakma, nem pusztán egy hivatás, ez tényleg egy szenvedély. Ha megkérdeznénk egy színészt, hogy a bevétele, vagy a taps hiányzik jobban, szerintem nem tudna válaszolni.

 

A színház a misszója

  • Úgy tudom, semmilyen extra szabályt nem hoztak,

    ami a színházak működtetést illeti, így talán visszaállhat minden az eredeti mederbe.

  • Valóban. Számunkra a legnagyobb könnyebbség, hogy nem kell távolságtartásra köteleznünk a nézőket. Ha ugyanis ki kellett volna hagynunk székeket, nem tudtunk volna nyitni, mert félházzal egyszerűen veszteségesek vagyunk. Természetesen a megelőzést mi is fontosnak tartjuk, ezért raktunk ki kézfertőtlenítőt, és ha valaki otthon felejtette a maszkját, arra is módja van, hogy nálunk vásároljon.
  • Mit gondolsz, mennyire veti vissza a kultúrára, színházra való költést az, hogy rengetegen veszítették el a munkájukat, illetve sokan most ébredtek rá arra, hogy tartalékolniuk kell vészhelyzetre.

  • Bolond lennék, ha ezzel nem számolnék, hiszen magam is hoztam ilyen döntéseket a saját pénztárcámat illetően. Kétféle hozzáállást látok. Az egyik ez, amit említesz, hogy nehezebben költenek olyan dolgokra, ami nem létszükséglet, vagyis nem mennek étterembe, nem vesznek könyvet, nem jönnek színházba. De szerencsére látom a másik oldalt is, akik alig várták, hogy kiszabaduljanak a karanténból és most boldogan falatoznak egy teraszon, mondjuk  színház előtt, vagy után. Akik hozzánk eljöttek az elmúlt hetekben, mind azt mondták, számukra óriási öröm, hogy itt lehetnek. Ez egyfajta belső igény. Ám belátom, hogy kielégítéséhez pénz is kell.
  • Egy színház nem tud egyik pillanatról a másikra váltani, mint pl. egy mozi, ahol vagy elindítják a filmet, vagy nem. Nektek szerződnötök kell, műsortervet csinálni, egyeztetni a színészeket, ez elképesztő logisztikát igényel. Mit tudsz ebből most megvalósítani?

  • A szerződésekben eddig is szerepelt vis maior helyzetekre kitétel – ha például egy színész lebetegszik, meghal valakije, stb. Tehát a szerződéseket annyira nem érinti. A legnagyobb teher most a jegyértékesítőnkön van, aki cserél, visszavált, közben elad. Én most úgy állítottam össze a műsorrendet, mintha mi sem történt volna, de főleg, mintha mi sem történhetne. Pótoljuk az elmaradásokat, készülünk az új bemutatókra és bízunk abban, hogy ebből az állapotból csak előre megyünk, visszalépés nem lesz.

Egy újabb bezárást nem biztos, hogy túlélnénk. Persze a színház sosem tud igazán jó üzlet lenni. Aki ide fektet be, az inkább egyfajta mecénás, valamiféle missziót teljesít. Nekem a Hatszín Teátrum a misszióm.

Az interjú eredetileg laptársunk oldalain, a szeptember 3-án megjelent Piac & Profitban volt olvasható.


Itt a nyár, indul a koncertszezon!

Itt a nyár, indul a koncertszezon! 

Végre magunk mögött hagyjuk a morózus, hideg telet és a szeszélyes, szeles tavaszt, és megérkezik minden rocker kedvenc évszaka, a nyár. Vele együtt érkeznek a koncertek, a fesztiválok, és badarság lenne tagadni, hogy a nyomukban ott jár a hőség, a porfelhő és az izzadás.
Kincsek Völgye: csodálatos tulipánünnep várja a Balaton melletti Bálványoson

Kincsek Völgye: csodálatos tulipánünnep várja a Balaton melletti Bálványoson 

„A lélek beköltözik abba, amit csinálsz – tartja a hawaii őslakók mondása. Mi ennek szellemében építjük évről évre a Kincsek Völgyét, hogy akik ellátogatnak hozzánk, valódi kincsekkel és valódi élményekkel távozzanak” – vallja Timár Zsuzsanna és férje Tímár Tibor, akik megálmodták és megvalósították a nem mindennapi oázist.
Április végén Magyarországra látogat Ferenc pápa

Április végén Magyarországra látogat Ferenc pápa 

Újra Magyarországra érkezik a pápa.
Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia

Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia 

Rövid, de síron túl is tartó boldogság volt az övék.
Érkezik a Jégvarázs és a Toy Story folytatása is!

Érkezik a Jégvarázs és a Toy Story folytatása is! 

A Disney bejelentette újdonságait, aminek nem a gyerekek, hanem a felnőttek is örülni fognak.
Slágerek, mítoszok és erkélyi varjak – 10 érdekesség Máté Péter életéről

Slágerek, mítoszok és erkélyi varjak – 10 érdekesség Máté Péter életéről 

Február 4-én lenne 76 éves a tragikusan fiatalon elhunyt virtuóz dalszerző-énekes, Máté Péter.
Idén nagyon különleges esemény lesz a mohácsi busójárás

Idén nagyon különleges esemény lesz a mohácsi busójárás 

A tervek szerint rekordszámú, 2200 maskarás és 70 busócsoport vesz részt a hagyományos mohácsi téltemető, tavaszköszöntő népszokáson, az idén február 16. és 21. között zajló, tizenöt helyszínen kétszáz programot kínáló busójáráson.
Két legenda egy színpadon: Robbie Williams új premierjében egy fekete-fehér cicával énekel

Két legenda egy színpadon: Robbie Williams új premierjében egy fekete-fehér cicával énekel 

Robbie Williams új dalát a macskái inspirálták.
Előkerült a medve, amit fél Budapest aggódva keresett: fellélegezhetnek az újpestiek

Előkerült a medve, amit fél Budapest aggódva keresett: fellélegezhetnek az újpestiek 

A LazaMackó névre keresztelt plüssnek, amely hetekig egy padon pihent múlt héten veszett nyoma. Egy rádiós felhívás meghozta a várt eredményt: a medve visszakerült a törzshelyére.
A Marilyn Monroe-ról szóló Szöszi kapta a legtöbb Arany Málna-jelölést   

A Marilyn Monroe-ról szóló Szöszi kapta a legtöbb Arany Málna-jelölést    

A Marilyn Monroe életéről szóló Szöszi című film kapta a legtöbb, nyolc jelölést a legrosszabb produkciókat díjazó Arany Málnára. Tom Hanks három díjra is esélyes.