Életforma.hu

KUL-TOUR

Climate fiction - az irodalom ütős válasza a klímakatasztrófára

A nyakunkon lévő ökológiai válság új irodalmi műfajjal is megajándékozta az emberiséget, a sci-fi, a science fiction után itt van a cli-fi, a climate fiction is. A klímakatasztrófa kitűnő téma lehet a szerzők számára, a kérdés már csak az, milyen művek születnek a mindennapos rémségekből, tűzvészből, vízözönből, és a világjárványokból. Ime egy hevenyészett címlista.

Pár évvel ezelőtt egy zseniális fényképet osztott meg Tweet csatornáján az amerikai The Wire sorozat egyik készítője, David Simon.

A fotón önfeledten golfozó emberek vannak egy oregoni golf pályán, miközben a háttérben óriási erdőtűz tombol. A mai Amerika vizuális metaforája, gyakorlatilag minden benne van, ami korunkat jellemezheti.

Önfeledten játszanak. Fotó: David Simon, Tweet

Alig egy évvel a kép posztolása előtt Amitav Ghosh indiai regényíró polemizáló hangvételű írásában már rákérdezett arra,  vajon miért foglalkozik csak viszonylag kevés író a fikció szintjén a klímaváltozás, a klímakatasztrófa témájával.

Azóta gyökeresen megváltozott a világ, és annak irodalmi interpretációja.

Jessie Greengrass kísérteties új regényének, A magas háznak az egyik szereplője így foglalja össze tapasztalatait: „A modernitás egész bonyolult rendszere mostanra széthullott, újra olyanokká váltunk, mint őseink voltak az idők kezdetén, félünk a kiszámíthatatlan időjárástól és rettegünk a sötétségtől.”

Az elmúlt években egy új irodalmi műfaj születésének vagyunk a tanúi, ami a sci-fi nyomán a cli-fi fantázianevet kapta a keresztségben, és a klíma-fikció kifejezésre utal.

Az új irodalmi generáció képviselői között érdemes megemlíteni Niall Bourke ír író nevét, akinek Line (Vonal, vagy sor) című regénye egy pillanatképet növeszt egészen hatalmasra. A kiszáradt és életre alkalmatlan szárazföldön felsorakozó menekültek képét. Vagy itt van például Bethany Clift, akinek az Utolsó a buliban című munkájában egy meg nem nevezett harmincas fiatal rögzíti személyes visszaemlékezés gyanánt, miként maradt egyedüli túlélője egy világjárványnak.

Augusztusban jelenik meg Alexandra Kleeman Valami új a nap alatt című műve, a regény az éghajlati szélsőségek által sújtott Kaliforniába kalauzol el minket. Szeptemberben pedig Anthony Doerr követi őt, talányos című regényével (All the Light We Cannot See with Cloud Cuckoo Land), mely egyszerre játszódik a 15. századi Konstantinápolyban, a 2020-as évek Idaho-jában, és az elképzelt jövőben, de már az űrben. „A világ, amelyet gyermekeinknek hagyunk örökül, kihívásokkal teli: éghajlati változékonyság, járványok, dezinformáció. Azt akartam, hogy ez a regény tükrözze ezeket a szorongásokat, ugyanakkor érdemi reményt is nyújtson a jövő generációjának.”

Az igazi fordulatot Richard Powers The Overstory című regénye hozta.

Amitav Ghosh szerint ebben az esetben nem is egy olyan könyvről van szó, ami minden szempontból megfelel a „cli-fi” műfaji követelményeinek, hanem egy klasszikus regényt kap kézhez az olvasó, ami persze tárgyalja a klímakatasztrófával összefüggő kérdéseket, de annál jóval több. Egy vérbeli irodalmi alkotás.

Hasonlóan egy teljes világ épül fel Michael Christie kanadai író regényében, a „Nagy hervadásban”; mindkét alkotás túllép a sci-fi és a cli-fi szűk műfaji keretein.

A The Overstory természettudós főhősét száműzik, miután azt állítja, hogy a fák tudatos lények, és nem önmagukban élnek, hanem képesek közösségeket alkotni, miközben egy számítógépes geek azt is felfedezi, hogy a fák valójában az ősi tudás őrzői.

A másik regény főhőse pedig arra eszmél, hogy a fáknak csupán a legkülső, néhány évgyűrűje él a jelenben, viszont az összes „évgyűrű”, hordozza az ősök emlékezetét.

Mindkét regény az élet lényegének kérdését feszegeti, ezért is több, mint egy klasszikus sci-fi alkotás.

A természet elidegeníthetetlen jogai

Egyébként nem is „kellett” akkora fantázia mindehhez, hiszen a kérdést, hogy milyen jogokkal is bír maga a természet, már évekkel ezelőtt felvetette Robert Macfarlane „új animizmusnak” nevezett elmélete.

Két évvel ezelőtt Macfarlane be is számolt az amerikai Toledo város lakóinak kezdeményezéséről, mely azt célozta, hogy ismerjék el az Erie tó jogi személyiségét, és mindazokat a jogokat, mely ehhez a státuszhoz köthető.

Persze kérdés, valójában milyen jogokkal ruházhatjuk fel a természetet, hiszen jelenlegi ismereteink szerint nem tudatos lények, és így „cselekedeteikért” sem vállalhatnak felelősséget – márpedig így a jogok értelmezése is problematikus.

Toledo kezdeményezése feltárta, mennyire nehéz is meglévő jogi keretekbe helyezni az emberen túli valóságot, és hasonlóan nehéz rálelni arra a műfaji szürke zónára is, amivel az irodalom képes lehet a természet hangját „megszólaltatni”.

Útkeresés  közben vagyunk, a sci-fi meghaladása elengedhetetlen, hiszen már nem csupán egy elképzelt, csak a fantáziánkban létező jövendőbeli világról van szó, de olyanról is, ami már a kortársunk, melyben – részben – már ma is benne élünk.

Tehát melyek azok a történetek, amelyek képesek elmondani mindezt?

A cli-fi művek általában egy rémálomszerű új valóság talaján állnak , amit egy katasztrofális esemény szabadított a világra. Ilyen körülmények között kell a hősöknek is általában helyt állniuk.

John Lanchester nemrégiben megjelent The Wall című regényében Nagy-Britannia tengerek ostromolta erődállamként jelenik meg, a fiatal védők feladata pedig az, hogy minden közeledő hajót el kell pusztítaniuk.

Kate Sawyer debütáló regénye, a Stranding két idegenről szól, akik egy bálna gyomrába menekülve vészelik át a civilizációt elpusztító veszélyes atomsugárzást.

A The Guardian még számos, frissen megjelent cli-fi mű címét sorolja föl, összegzésképpen azonban érdemes arra figyelni, amit M. Atwood mond: „Nincs olyan, hogy elkerülhetetlen „jövő”, ahogy elkerülhetetlen út sincs a megsemmisüléshez.” „De minden egyes cselekedetnek meg van a maga következménye.”


Itt a nyár, indul a koncertszezon!

Itt a nyár, indul a koncertszezon! 

Végre magunk mögött hagyjuk a morózus, hideg telet és a szeszélyes, szeles tavaszt, és megérkezik minden rocker kedvenc évszaka, a nyár. Vele együtt érkeznek a koncertek, a fesztiválok, és badarság lenne tagadni, hogy a nyomukban ott jár a hőség, a porfelhő és az izzadás.
Kincsek Völgye: csodálatos tulipánünnep várja a Balaton melletti Bálványoson

Kincsek Völgye: csodálatos tulipánünnep várja a Balaton melletti Bálványoson 

„A lélek beköltözik abba, amit csinálsz – tartja a hawaii őslakók mondása. Mi ennek szellemében építjük évről évre a Kincsek Völgyét, hogy akik ellátogatnak hozzánk, valódi kincsekkel és valódi élményekkel távozzanak” – vallja Timár Zsuzsanna és férje Tímár Tibor, akik megálmodták és megvalósították a nem mindennapi oázist.
Április végén Magyarországra látogat Ferenc pápa

Április végén Magyarországra látogat Ferenc pápa 

Újra Magyarországra érkezik a pápa.
Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia

Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia 

Rövid, de síron túl is tartó boldogság volt az övék.
Érkezik a Jégvarázs és a Toy Story folytatása is!

Érkezik a Jégvarázs és a Toy Story folytatása is! 

A Disney bejelentette újdonságait, aminek nem a gyerekek, hanem a felnőttek is örülni fognak.
Slágerek, mítoszok és erkélyi varjak – 10 érdekesség Máté Péter életéről

Slágerek, mítoszok és erkélyi varjak – 10 érdekesség Máté Péter életéről 

Február 4-én lenne 76 éves a tragikusan fiatalon elhunyt virtuóz dalszerző-énekes, Máté Péter.
Idén nagyon különleges esemény lesz a mohácsi busójárás

Idén nagyon különleges esemény lesz a mohácsi busójárás 

A tervek szerint rekordszámú, 2200 maskarás és 70 busócsoport vesz részt a hagyományos mohácsi téltemető, tavaszköszöntő népszokáson, az idén február 16. és 21. között zajló, tizenöt helyszínen kétszáz programot kínáló busójáráson.
Két legenda egy színpadon: Robbie Williams új premierjében egy fekete-fehér cicával énekel

Két legenda egy színpadon: Robbie Williams új premierjében egy fekete-fehér cicával énekel 

Robbie Williams új dalát a macskái inspirálták.
Előkerült a medve, amit fél Budapest aggódva keresett: fellélegezhetnek az újpestiek

Előkerült a medve, amit fél Budapest aggódva keresett: fellélegezhetnek az újpestiek 

A LazaMackó névre keresztelt plüssnek, amely hetekig egy padon pihent múlt héten veszett nyoma. Egy rádiós felhívás meghozta a várt eredményt: a medve visszakerült a törzshelyére.
A Marilyn Monroe-ról szóló Szöszi kapta a legtöbb Arany Málna-jelölést   

A Marilyn Monroe-ról szóló Szöszi kapta a legtöbb Arany Málna-jelölést    

A Marilyn Monroe életéről szóló Szöszi című film kapta a legtöbb, nyolc jelölést a legrosszabb produkciókat díjazó Arany Málnára. Tom Hanks három díjra is esélyes.