Szent Efrém a szír ortodox egyház egyik legkiemelkedőbb teológusa, szónoka és himnuszírója volt. A keleti és nyugati egyházak egyaránt szentként tisztelik. Az énekegyüttes repertoárjában már a kezdetekkor is több műve szerepelt, így választottuk a himnuszok mesterét névadónknak – meséli Bubnó Lőrinc, a kórus egyik művészeti vezetője. Azért az egyik, mert a másik az édesapám, Bubnó Tamás, aki 2002-ben alapította az együttest.
Család a családban
Édesapám, Bubnó Tamás a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzene Tanszakának tanára. Kiváló magyar szólisták és kamaraénekesek nőttek fel a keze alatt. Bátyám, Márk énekes és dobos, nyolc évesen kezdte zenei pályafutását. Ezek után nem csoda, ha én magam is zenei pályára léptem, egyházzene-kórusvezetés szakon végeztem az egyetemen – mondja Lőrinc. Hármunkon kívül Balázs Edgár, Oláh Marcell, Papp Viktor, Rácz Ambrus és Tóth Péter tartozik a zenei családunkhoz. Mindenki képzett muzsikus és remek ember!
Szürke és arany
Az összetartozásunkat jelképezi a fellépőruhánk is, ami szürke-arany színű. Hegedűs Zsanett tervezte ezeket a hosszított kabátokat, melyek első pillantásra egyformának tűnnek, mégis mindegyiken van eltérés. A diakónusok viselete ihlette ezt a formát. Ők azok, akik a szertartások során énekükkel vezetik a liturgiát. Vállukon imasálat vetnek át, ezt jelképezi a mi ruhánkon az arany sáv. Ezzel is kifejezzük a szoros kapcsolódásunkat a bizánci keresztény zenéhez. A modern, letisztult vonalvezetés a kortárs gondolkodásra utal. Az arany és a szürke párosításával a két világ: az antik és a modern találkozását szeretnénk megmutatni.
Egyházi kórusmuzsikától a vírus-rapig
A Szent Efrém Férfikar kezdetben a bizánci rítusú kereszténység rendkívül változatos zenéjére specializálódott – folytatja Bubnó Lőrinc. Jellemzően a liturgia dalait énekeltük. Innen pedig egyenes út vezetett Liszt Ferenc ismeretlen, de végtelenül gazdag férfikari műveihez, majd Bartók Béla férfikórusra írt zseniális darabjaihoz.
Rangos hazai és külföldi fesztiválon léptünk fel, egyre hangosabb sikerrel. Több kortárs zeneszerző hallotta és szerette meg a Szent Efrém Férfikar egyedi hangzását – ennek köszönhetően többen is kifejezetten a mi kórusunknak komponáltak műveket. Mindannyian nyitottak vagyunk más műfajok iránt, így a repertoárunk, közös munka eredményeként népdalfeldolgozásokkal gazdagodott. Nem elég itt a hely, hogy felsoroljam, hány műfajban próbáltuk ki magunkat. A közönség pedig ezt az irányt is nagy örömmel fogadta, sőt!
Beütött a vírus-helyzet, a korlátozás, nem lehetett koncerteket rendezni, mindenki otthon ült. Mi is. Kitaláltuk, hogy a Fonográf együttes Viktória című slágerét Pandémia címen dolgozzuk át. Most, hogy újra lehetnek fellépéseink, ez az egyik legsikeresebb darabunk.
https://www.youtube.com/watch?v=5rUybkBplXk
Kinyitni a zene kapuját
Nagyon kedveljük és keressük azokat a helyzeteket, amikor közvetlenül lehet a közönséggel kommunikálni - mondja Lőrinc. Megpróbálunk nemcsak énekelni, de bekapcsolni a közönséget, szóval velük együtt lélegezni, reagálni a rezdüléseikre. Nekünk ez adja a legtöbbet. Sokféle zenei élmény van, az egyházi műfaj áhítatától az átiratok sokszor humoros felszabadultságáig. Ha egy koncerten az utóbbival fogjuk meg a hallgatóságot, legközelebb talán nyitottak lesznek az egyházi kórusmuzsikára is. Egy templomban a csendes siker is felemelő, akárcsak egy koncertteremben a hangos tetszésnyilvánítás. 13 lemezünk jelent már meg, az albumokon is a sokszínűségre törekedtünk. Magyar népdal, tradicionális hindi ének és gospel is hallható ezeken.
ISON
Rövidesen szó szerint is kaput nyitunk a zenének – meséli Bubnó Lőrinc. Budapest 7. kerületében ISON néven létrehoztunk egy kulturális központot. Amellett, hogy ott próbálunk, a sajátunk mellett más koncerteknek is helyet adunk, különböző művészeti ágaknak szeretnénk otthont biztosítani. Klasszikus- és népzene, slam poetry, könyvbemutató, kiállítások, kisebb színházi előadások szerepelnek a programban. Augusztus 29-én nyitunk, mindenkit szeretettel várunk!
Ezt is olvasd el:
https://eletforma.hu/kul-tour/a-zene-az-kell/
https://eletforma.hu/kul-tour/12-eve-nincs-velunk-cseh-tamas/