Lassan újranyílnak az európai országok a járvány után
Közeledik a vakáció ideje és éledeznek a koronavírus járvány okozta "téli álomból" azok az európai országok, melyek nyaranta a legkedveltebb desztinációk szoktak lenni. Cikkünkben összegyűjtöttük a nyitás lehetséges forgatókönyveit.
Európa országai gyors egymásutánban szüntetik meg a koronavírus járvány miatt elrendelt korlátozásokat annak érdekében, hogy a reménybeli turistaáradat majdani költései újra életet leheljenek a kiszáradt turisztikai ágazatba, és tágabb értelemben az egész gazdaságba.
A múlt héten az Európai Unió cselekvési tervet készített a belső határok újbóli megnyitása, a vendéglátó-ipari ágazat biztonságos életre keltése, illetve a pandémia által megfojtott vasúti, közúti, légi és tengeri összeköttetések újjáélesztése érdekében. Milliók várják az újrnyitást.
Most még üres a plázs. Fotó: depositphotos.com
"Mindannyiunknak egy kis szünidőre van szükségünk, különösen a bezártság hetei után" - mondta Thierry Breton, az EU belső piaci biztosa. "De azt akarjuk, hogy mindez a lehető legnagyobb biztonságban történjen” – tette hozzá.
Európa a globális idegenforgalmi piac 50 százalékát képviseli, a korlátozások pedig különösen súlyosan érintettek. A korábban zsúfolt városok, például Velence, Róma, Párizs, Barcelona most üresen kongtak - írja a CNN.
Néhány ország, például Görögország és Olaszország, már megnevezte a nyitás konkrét dátumát, ez utóbbi bejelentette, hogy a jövő hónapban újból megnyitja belső határait, Angela Merkel német kancellár pedig azt állította, hogy június 15-ig megszüntetnek az EU-n belül számos belső korlátozást.
Szó van még úgynevezett "zöld folyosók" engedélyezéséről, ezek lehetővé tennék, hogy néhány kiválasztott úti célhoz viszonylag szabadon el lehessen jutni, amíg a határokat teljesen meg nem nyitják.
Cote D'Azúr. Fotó: Pixabay
FRANCIAORSZÁG
Az EU többi részéhez hasonlóan az elmúlt két hónapban Franciaország is bezárta határait az EU-n kívüli látogatók előtt - az EU pedig nemrégiben javasolta a tilalom meghosszabbítását 2020. június 15-ig.
Mostantól legalább július 24-ig mindenkinek, aki az országba belép (kivéve az EU állampolgárait vagy az Egyesült Királyságból érkezőket) a kötelező 14 napos koronavírus-karantén vonatkozni fog rá.
A szállodák is engedélyt kaphatnak az üzleti tevékenység folytatására az elkövetkező hetekben. Az Accor francia szállodalánc összes szállodája közel kétharmadát bezárta, s az elkövetkező hónapokban nem számítanak sok külföldi vendégre, ráadásul bevételeinek nagy része belföldi utazásokból származik.
"Amikor a korlátozó intézkedések enyhülnek, a francia utazók valószínűleg a belföldi turizmust választják majd" – mondta el egy idegenforgalmi szakértő.
A kék-fehér országa. Fotó: Pixabay
GÖRÖGORSZÁG
Előfordulhat, hogy Görögország lesz az első az európai úti célok között, amelyik újra megnyílik a turisták számára.
A mediterrán nemzetnek sikerült rendkívül alacsony szinten tartania a koronavírus okozta haláleseteket, eddig kevesebb, mint 170 ilyen történt, köszönhetően a gyors határzárnak.
Kyriakos Mitsotakis miniszterelnök a napokban jelentette be, hogy az ország június 15-én újból megnyílik a turisták számára, s ezzel a szezonális szállodák újból megnyílhatnak" - mondta Mitsotakis. Haris Theoharis idegenforgalmi miniszter szerint az egészségügyi tisztviselők szükség esetén helyszíni teszteket végezhetnek.
Az Akropolisz már május 18-án megnyílt a látogatók előtt, hasonlóan a többi régészeti lelőhelyhez. Lehet, hogy nem lesz akkora tömeg, mint a korábbi években, de fantasztikus élmények várnak mindenkire, aki Görögországba látogat – mondják helyi turisztikai emberek.
A bárok és éttermek várhatóan május 25-én újra kinyitnak, és ugyanazon a napon megszüntetik a görög szigetekre vonatkozó utazási tilalmat is.
Jelenleg valamennyi nemzetközi utasnak COVID-19 tesztet kell elvégeznie, amikor Görögországba érkezik, vagy pedig 14 napra karanténba kerül. Mitsotakis korábban azt javasolta, hogy a turisták teszteltessék magukat, mielőtt Görögországba jönnének.
Barcelona, Gaudi-ház. Fotó: Pixabay
SPANYOLORSZÁG
Spanyolország lezárása bizonyult az egyik legszigorúbbnak Európában, de a népszerű úticél, amely 2019-ben még 84 millió látogatót fogadott, lassan enyhíti a korlátozásokat: a strandokat júniusban nyitják meg újra, és az ország egyes részein a szállodák engedélyt kaptak az üzleti tevékenység folytatására.
Ezen túlmenően a május 15-től az országba érkező összes utas számára érvényben lévő 14 napos karantént június 15-ig meghosszabbították, míg Pedro Sanchez miniszterelnök azt kérte, hogy Spanyolország vészhelyzetét június végéig tolják ki.
"Biztosítanunk kell, hogy amikor a nemzetközi turizmus megnyílik, az a személy, aki Spanyolországba érkezik, biztonságba legyen" - mondta Reyes Maroto spanyol turisztikai miniszter a közelmúltban az El Pais újságnak.
Canet d'en Berenguer egy mediterrán város például, amely Valencia északi részén található, egyszerre csupán 5000 napozót enged majd a helyi tengerpartra, amikor újból megnyílik, míg a galíciai Sanxenxo a strandra való belépést szabályozni fogja.
Spanyolország idegenforgalmi ágazata addig nem indul újra teljesen, amíg az EU-n belüli összes belső és külső határt fel nem számolják – mondta egy idegenforgalmi illetékes.
Olaszország volt az egyik olyan hely, amelyet a világjárvány a leginkább sújtott. Itt már márciusban is számos területen vezettek be zárlatot. Az olasz kormány most bejelentette, hogy az EU-ból beutazók június 3-tól anélkül léphetnek be az országba, hogy karanténba kerülnének, mindezt pedig azért, hogy az ország idegenforgalmi ágazata ismét mozgásba lendüljön.
"Mindezt azzal a tudattal tesszük, hogy a fertőzési görbe ismét emelkedhet" - mondta Giuseppe Conte miniszterelnök. "Ezt el kell fogadnunk, különben soha nem leszünk képesek újrakezdeni." – tette hozzá.
Minden múzeumot, beleértve a római Vatikáni Múzeumot, május folyamán lassan újra meg kell nyitni. Ugyanakkor szigorú társadalmi távolságtartási szabályokat kell alkalmazni. A Vatikánban található Szent Péter-bazilika pedig május 18-án ismét megnyílt, miután több mint két hónapig zárva tartott.
Az uniós országok utazóinak korábban kéthetes karanténban kellett vonulniuk, mielőtt beléptek volna az országba. A bejelentett intézkedések nagy lépést jelentenek az ország azon törekvéseiben, hogy több mint két hónapos lezárás után újra indítsák a gazdaságot.
A közeli Ausztriában és Svájcban azonban továbbra is súlyos korlátozások vannak érvényben a határokon átnyúló utazásoknál, míg sok légitársaság lemondta az olaszországi járatok többségét, tehát az újbóli megnyitás nem lesz egy egyszerű folyamat.
Végre magunk mögött hagyjuk a morózus, hideg telet és a szeszélyes, szeles tavaszt, és megérkezik minden rocker kedvenc évszaka, a nyár. Vele együtt érkeznek a koncertek, a fesztiválok, és badarság lenne tagadni, hogy a nyomukban ott jár a hőség, a porfelhő és az izzadás.
„A lélek beköltözik abba, amit csinálsz – tartja a hawaii őslakók mondása. Mi ennek szellemében építjük évről évre a Kincsek Völgyét, hogy akik ellátogatnak hozzánk, valódi kincsekkel és valódi élményekkel távozzanak” – vallja Timár Zsuzsanna és férje Tímár Tibor, akik megálmodták és megvalósították a nem mindennapi oázist.
A tervek szerint rekordszámú, 2200 maskarás és 70 busócsoport vesz részt a hagyományos mohácsi téltemető, tavaszköszöntő népszokáson, az idén február 16. és 21. között zajló, tizenöt helyszínen kétszáz programot kínáló busójáráson.
A LazaMackó névre keresztelt plüssnek, amely hetekig egy padon pihent múlt héten veszett nyoma. Egy rádiós felhívás meghozta a várt eredményt: a medve visszakerült a törzshelyére.
A Marilyn Monroe életéről szóló Szöszi című film kapta a legtöbb, nyolc jelölést a legrosszabb produkciókat díjazó Arany Málnára. Tom Hanks három díjra is esélyes.