Az ősz legfontosabb kozmetikai feladata ez esetben a nyári bőrápolási hibák eltüntetése, bőrünk felkészítése a téli hónapokra. A kedvezőtlen bőrkép súlyosságától függően többirányú ápolás, vagy kezelés szükséges, melyek közül legfontosabb a bőr hámlasztása. A felületes szaruréteg fokozatos eltávolításával, melyet "bőrradírozásnak" is neveznek, elérhető a hám kicserélésének felgyorsulása. Ez a folyamat sok vitamint (A és C), fehérjét, ásványi anyagot, nyomelemet igényel, erre a kezeléseknél mindig tekintettel kell lenni. Az eltávolított hámréteggel együtt sok pigment is kikopik a bőrből, tehát már a hámlasztásra is egyenletesebb bőrszínt fogunk kapni. A rendszeres hámlasztás ránctalanító hatású is, hiszen a felfokozott hámsejtszaporodás kapcsán olyan hírvivő anyagok termelődnek a hámban és jutnak be onnan a mély rétegekbe, melyek jótékonyan stimulálják a megroggyant rostrendszerű bőralatti kötőszövetet.
A kozmetikai hámlasztásnak különböző fajtáit ismerjük,és csak szakember tudja a számunkra legmegfelelőbbet kiválasztani. Enyhébb esetekben elegendő a felületi mechanikai peeling, melyet dörzsszerekkel (pl. barackmagőrlemény, gumiszemcsék) magunk vagy körkefés (frimátor) kezeléssel a kozmetikus végez. A mélyebb hatású peelingek komolyabb bőrirritációval járhatnak.
Az őszi kozmetikai kezeléseknél a fenntartó, konzervatív terápiáknak is megvan a maga helyük. A természetes hatóanyagok, gyógynövények is sok segítséget rejtegetnek, gondoljunk pl. a medveszőlő vagy a vörös áfonya kivonatára, az arbutinra, mely az egyik leghasznosabb hatóanyag a pigmentfoltok elleni küzdelemben. Ne feledjük, hogy a hatékony pigmenttelenítés után az eredmény fenntartása miatt kötelező a fénykerülés, a fényvédelem.
A nyári végi "nagytakarításunk" után pedig elő kell vennünk a magasabb zsírtartalmú nappali krémeket, kézápolókat, hogy az őszi időjárástól megóvjuk bőrünket.
Nappali Háló Dolgozó Piac 2004/4