GYÖNGYFÜZÉR
Ha könnyen tartható pozsgást keresel lakásodba, válaszd a gyöngyfüzért (Senecio rowleyanus). A növény a gyerekek leginkább utált ételéhez, a borsószemekhez hasonlítanak, persze ez nem ehető! Tartsd felakasztható kaspóban, ahonnan a gyöngyfüzér húsos, zöld szárai gyöngyös nyakláncra hasonlítva csünghetnek lefelé. Szereti a meleget, beleértve az erős napsugárzást is. Lakásban leginkább a 22 fok körüli hőmérsékletben érzi jól magát. Jó vízelvezetésű, homokos talajt kedvel (például kaktuszföldet). A legtöbb szukkulenshez hasonlóan a gyöngyfüzér sem igényel nagy odafigyelést. Bár szárazságtűrő növény, hosszabb ideig elvan víz nélkül. Valójában a növény víztároló képességei teszik ez lehetővé. Elég hetente egy alapos öntözés, majd ha a rákövetkező 1-2 héten megfeledkezel öntözéséről, akkor sem szárad ki. A túl gyakori öntözést azonban nem kedveli, ami növelheti a gyökérrothadás esélyét is. Tehát mindenképpen hagyd, hogy a talaj legalább fél centiméternyire kiszáradjon két öntözés között. Télen elég havonta egyszer meglocsolni.
EPIFITA
Kevés annyira különleges növény létezik, mint a Tillandsia nemzetségé. Ezek az epifiták nem a talajon, hanem ágakon ülve élnek, fagymentes környezetben. A tüskés leveleiken pikkelyek található, ezek segítségével veszik fel a levegőből a szükséges nedvességet. Tedd egy uszadékfára, apró kosárkába, máris kész a talajmentes mini terrárium! Nagyon lassan nő, és csak szűrt napfényre van szüksége. Hetente azonban tedd 1-2 órára vízbe, hogy hidratálni tudja magát a növény.
HÁROMSZÖGLETŰ MADÁRSÓSKA
Az Oxalis nemzetség több száz lóhere-fajt tartalmaz, amelyek közül néhány gyomnövény, néhány pedig rendkívül színes, lakásban is jól mutat. A bordó vagy vörös fajták (Oxalis triangularis), amelyek sárga vagy fehér virágokat hozhatnak, gyakran a kertészeti üzletekben is kaphatók. Laza szerkezetű talajt és világos helyet kedvel, de semmiképpen se tegyük tűző napra, nyáron akár a szabadban is tartható. Mérsékelten öntözd, télen egészen ritkán adj neki vizet.
KORALLBOGYÓ
A korallbogyó (Nertera granadensis) kicsit több gondozást és odafigyelést igényel, mint a fent említett darabok. A kora nyári hónapokban a növény apró fehér virágokat hoz, amelyek után a narancssárga, vöröses bogyók is megjelennek, és teljesen letakarják a zöld leveleket, hasonlítva egy tűpárnához. Arra mindenképpen ügyelj, hogy a növény hűvös helyet és sok párát igényel.
VÉNUSZ LÉGYCSAPÓJA
Bár a címben azt írtuk, bájos növények, nos a Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula) kicsit kilóg a felsorolásból, cserébe viszont elképesztően különleges. Levelei fogszerű, hegyes szélekkel és ravasz szőrszálakkal vannak ellátva, amelyeket ha megérintesz, összezárnak, csapdába ejtve vele a bogarakat, legyeket is, amelyek így fogságba esnek és képtelenek szabadulni. Leginkább tőzegmohában tartva érzi jól magát, és mivel érzékeny az ásványi anyagokra, desztillált vízre van szüksége. Szereti az erős napfényt, de arra is figyelj, hogy földjét tartsd mindig nedvesen.