- Munkakezdés előtt és közben is többször, alaposan mosson kezet! Az ételkészítéshez használt edényeket, eszközöket, élelmiszerrel érintkező felületeket alaposan mossa el, öblítse le.
A gyomorrontást, ételmérgezést baktériumok, vírusok okozzák. Ezek az ételre szennyezett kézzel, eszközzel, vagy nyersanyaggal kerülnek, melyet a gyakori kézmosással, alapos mosogatással megelőzhetünk.
- A romlandó nyersanyagot mindig hűtve tárolja (+5 C fok alatt). Hűtőhőmérővel ellenőrizze!
A hűtés megakadályozza (lassítja) a baktériumok szaporodását. Az ételmérgezés veszélye nő, ha a baktériumok a langyos ételben elszaporodhatnak. Ezt előzi meg a hűtés.
- A nyers húsokat, zöldségeket és tojást minden más élelmiszer-alapanyagtól, különösen a fogyasztásra már kész ételektől elkülönítve tárolja
A nyers húson és a kicsurgó húslében súlyos megbetegedést okozó mikrobák lehetnek, melyek az előkészítés és tárolás során átkerülhetnek a már fogyasztásra kész élelmiszerbe. Kórokozó mikroorganizmusok egyéb tisztítatlan nyersanyagokon, különösen a földdel szennyeződött, esetleg szennyvízzel öntözött zöldségféléken, valamint a tojáson is előfordulhatnak.
- Az ételeket alaposan süsse-főzze, hogy a belsejük is forró legyen (75 Celsius-fok felett). Ételhőmérővel ellenőrizhető!
Az alapos sütés-főzés elpusztítja az egészségre veszélyes kórokozókat. Ehhez szükséges, hogy az étel teljes mennyiségében felforrjon, vagy belső, ún. maghőmérséklete legalább 2 percre elérje a 75 Celsius fokot. Az egész baromfi, nagy darabban hőkezelt húsok, a darált húsból készülő, illetve göngyölt húsok belsejének alapos átforrósodása különös figyelmet igényel.
- A megmaradt ételt mielőbb hűtse le és tegye hűtőbe. A maradékot fogyasztás előtt mindig forrósítsa át!
A készétel szobahőmérsékleten 2-3 óráig, hűtve 1-3 napig tárolható biztonságosan! A készételben baktériumok életben maradhatnak, illetve tárolás közben utólag is szennyeződhet. Az étel felforrósításával a baktériumok, vírusok elpusztíthatók.
Forrás: Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (MÉBiH) Sajtóiroda