Igaz, hogy pár nap és itt a tél, de ebben az évszakban is lehet a természetben kirándulni, sőt lesz tavasz is! A túrázóknak szeretnénk segítséget nyújtani, hogy milyen cipőt válasszanak, ha útra kelnek, hiszen ennek az elfoglaltságnak a legfontosabb feltétele a jó cipő.
Az outdoor lábbeliknek három alapvető kategóriája van. A "könnyű kirándulócipő" kirándulásra és rövid, könnyű túrákra való. A "túracipő" már komolyabb túrázásra is alkalmas, tartósabbak és nagyobb védelmet nyújtanak, de csak rövid-közepes túrákra alkalmasak könnyű és mérsékelt terepen. Az igazi, a "túra- és hegymászó bakancs", hiszen a legnehezebb terepen is használhatók. Tartósak, megfelelő védelmet nyújtanak, és magas szinten kímélik a bokát és a lábat.
A cipőválasztásnál a legfontosabb szempont, hogy kényelmes legyen. Se ne szorítson, se ne lötyögjön. Nincs annál kellemetlenebb, ha szorít, avagy akár vízhólyagot okoz a cipő. Onnantól kezdve vége a kellemes kirándulásnak. A vásárlásnál nyugodtan próbáljuk fel, ízlelgessük, sétáljunk benne.
Az első túra előtt mindenféleképpen járassuk be a cipőt. Minden új lábbelinek fel kell vennie a láb formáját. Igazán kényelmessé csak a bejáratás után válik. Laza terepre választhatunk könnyű talpú túracipőt, de ha kavicsos, sziklás terepre megyünk, akkor legyen minél keményebb, vastagabb a talpa.
A bakancsvásárlás nem pénztárcakímélő. A jó bakancsnak megkérik az árát, mely leginkább a márkától függ. A kapható legjobb bakancsok talán a német Hanwag cég termékei, az alig megfizethető kategóriába tartoznak, áruk legalább 40-50 ezer forint. Meglehetősen profi bakancsokat gyárt a Kamik is. Hasonlóan igen jók a La Sportiva bakancsok, amelyek közül a legtöbb modell a hazai szaküzletekben kb. 20-50 ezer forintért szerezhető be. Ennél is olcsóbb, 10-20 ezer forint körüli a legtöbb Kefas és Olang bakancs. Ezek is megbízható cipők, azonban kisebb a vízállóságuk és szellőzési kapacitásuk.
Egy másik kategória a "military" boltokban kapható katonai bakancs. Ezek közül a tapasztalatok alapján talán a német ajánlható a leginkább. A katonai bakancsoknál azonban figyelembe kell venni, hogy ezek nem elsősorban kényelmi szempontokat figyelembe véve készültek, bélésük gyakran elég puritán. (Forrás: http://lelkes.unideb.hu/delta/felszereles.php)
A jó cipőt meg is kell becsülni. A használatok között célszerű tisztán tartani. Ennek módja: lekefélni a piszkot és a sarat, mivel mindkettő roncsolhatja a bőrt. A legtöbb bakancs és túracipő külseje gyenge szappanos (nem mosószeres) vízzel mosható. Ha átázott a cipő, akkor újságpapírral kell kitömni és meleg helyen megszárítani. A száradást nem lehet siettetni úgy, hogy tűz vagy egyéb hőforrás közelébe tesszük.
A bakancsokat, különösen a bőrből készülteket, a hosszú élettartam érdekében időről időre karban kell tartani. A hagyományos és közismert viasz ("wax") csak a teljesen bőrből készült cipőkre jó!
Kellemes túrázást, szép élményeket kívánunk!