Bizonyos árnyalatok fárasztóak, mások épp ellenkezőleg, frissítően hatnak. Egyes színektől könnyen elveszítjük a türelmünket, mások kitartóbbá vagy éppen kreatívabbá tesznek bennünket. Azoknak a helyiségeknek a színe, ahol sok időt töltünk, nemcsak a hangulatunkra, a pillanatnyi teljesítőképességünkre, hanem hosszabb távon szellemi és fizikai jóllétünkre is hatással van. Ha jól használják őket, a színek bámulatos eredményekhez segíthetnek, de egy rosszul megválasztott árnyalat az egész cég hátrányára válhat.
Az elmélet gyakorlata A színek fontosságáról olyan nagy elmék is gondolkodtak, mint C. G. Jung, aki szerint a szín a tudatalatti anyanyelve. Max Lüschner svájci pszichológus pedig a színeket az emberi önértékelés négy alapvető értékének feleltette meg.
E szerint a vörös önbizalmat, a kék elégedettséget, a zöld önbecsülést, a sárga pedig belső szabadságot jelent. Az egzakt tudományok mellett az ezoterika is foglalkozik a színek hatásával, és elismeri azok közérzetre gyakorolt hatását. Az ősi kínai építészet pedig kiemelten fontosnak tartotta, hogy mindenki a számára fontos színekkel fesse lakásának fontos részeit. Az általánosan elfogadott hatások mellett ugyanis azt is figyelembe kell venni, hogy az sokat elmond a személyiségről - akár emberről, akár cégről van szó -, hogy milyen színekkel veszi körül magát.
Szende Árpád színszakértő szerint a színtervezés előkészítése nagy körültekintést igényel, hogy valamennyi fontos aspektust figyelembe vehessük. A környezeti szempontok - mint az épület jellege, téraránya és formái - mellett foglalkozni kell az adott helyiségbe tervezett tevékenység jellegével, a munkafolyamatokkal, valamint azzal is, hogy milyen esetlegesen adott hatásokat kell majd kompenzálni. Figyelni kell a világítási adatokra, és itt nemcsak a fény erőssége számít, hanem az is, hogy mennyi világosság érkezik természetes, és mennyi mesterséges forrásból. Fontos, hogy hányan dolgoznak majd egy térben, a dolgozók milyen neműek, milyen korúak, és milyen személyes tulajdonságokkal rendelkeznek.
Az alapvető ergonómiai igények kielégítése mellett ugyanis a személyiség szerepe kikerülhetetlen a hatékony és kellemes színkörnyezet kialakításában - így a tudományosan meghatározott szempontok mellett még az iroda "lakóinak" ízlésére is tekintettel kell lenni. Végül, de nem utolsósorban mindezt meg kell feleltetni a választott, a cég arculatához illeszkedő stílusnak.
A cégarculat szerepe a színezésben
Az iroda és a cég által forgalmazott termék színe közötti összefüggést, vagyis a cégarculat megjelentetését nem nagyon lehet, de nem is érdemes kikerülni, hiszen az iroda így már belépéskor közvetít valamit a vendégnek az ott képviselt értékekből.
Az arculat kialakításakor viszont nem veszik figyelembe, hogy valakiknek majd ilyen színek között kell eltöltenie a napjait. Azok az élénk, figyelemfelkeltő, olykor idegesítő árnyalatok, amelyek tökéletesek arra, hogy egy eladandó termékre felhívják a figyelmet, sokkolóak lehetnek a belső térben. Meg kell találni a megfelelő arányokat, a megfelelő felületeket és színpárokat, amelyek kiemelik, ami fontos úgy, hogy nem terhelik meg a teret.
Kísérletekkel bizonyított tény, hogy a hideg és a világos pasztellszínek nyugtatnak, pihentetnek, a sötét vagy az élénkebb színek, pedig izgalmat keltenek, energiával töltenek fel. A hideg színek háttérbe húzódnak, míg a forró árnyalatok kiemelkednek környezetükből. Mindezekből az alapvetésekből is kitűnik, hogy az árnyalatok tudatos kombinációjával erőteljes hatásokat lehet elérni, akár úgy, hogy az nem is lépi át a befogadó tudatos ingerküszöbét. Egy élénk színű részlet, logó már utal a cégre, választhatunk hozzá illő kiegészítőket is, ugyanakkor pasztell háttérrel nyugodtabb lesz az összkép úgy, hogy a visszafogott szín még erősíti is a kulcsárnyalat hatását.
A túl erős hatás ellenhatás
Az iroda színeinek kialakítását ugyanúgy érdemes szakemberre bízni, mint a tervezés egyéb fázisait, hiszen amilyen sokat javíthat a jó eltalált kolorit, éppen olyan kellemetlenné is teheti a helyiséget.
A színek mindig más árnyalatokkal együtt vannak jelen, és hatnak egymásra. Egy szín hatását a végletekig megváltozathatja a környezete, ezért nem elég elméletileg kitalálni az együtt alkalmazott árnyalatokat. Mindig előzetesen meg kell bizonyosodni arról, hogy két, egyébként szép szín egymás jelenlétében is kellemes hatást kelt-e.
Nem csak a szín, az árnyalatok aránya is fontos szerepet játszik az összkép hangulatában. Egyes élénk színek kismértékben stimuláló, figyelemfelkeltő hatásúak, míg nagyobb felületen könnyen zavaróvá, fárasztóvá válnak. A hatás aztán a fejekben egészen más lehet, mint azt a szem első pillantása sejteti. Az agy igyekszik kompenzálni a túl erős hatásokat, ezért ha például sokáig valami nagyon piros van a látóterünkben, akkor a szemet lehunyva zöldes színek táncolnak a pillák alatt. Minden színt annak komplementere ellensúlyoz, így a sárgát a lila, a kéket pedig a narancssárga. Az egyes színek, színpárok pszichológiai hatásairól könyvtárnyi értekezés született már, amelyből akár a legkülönlegesebb árnyalatok hatásait is tanulmányozni lehet.
Különleges a szürkeA szürke szín az irodákban a mai napig igen gyakran fordul elő semlegessége, elegáns, hivatalos jellege miatt. A semlegesnek kikiáltott árnyalat valójában egészen egyedülálló, olyasmire képes, amire egyetlen, nála sokkal feltűnőbb, karakteresebb árnyalat sem: változtatni a hatását. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szürke "alkalmazkodik" a körülötte lévő árnyalatokhoz, és olyan optikai hatást kelt, mintha színét a mellette lévők komplementeréhez közelítené. Egy szürke falszakasz sok kékkel kiegészítve enyhén narancsos hatást kelt majd, ugyanúgy, ahogy vörösessé válik, ha zöld kerül mellé.
Színrendszer mint mankóA tervezésben olyan elméleti segítséget is igénybe lehet venni, mint a különböző színkörök és színrendszerek. Az építészetben leginkább használt magyar színrendszer a Coloroid, amit dr. Nemcsics Antal alkotott meg. A Coloroid az egyetlen esztétikusan egyenletes és nem csak érzet szerint egyenletes színrendszer. Kényelmes és gyors, harmóniarendszerek tervezhetők vele, és az egyes elemek, színek színszámairól is könnyen eldönthető harmonikus avagy nem harmonikus voltuk. Így a színtérből könnyen választhatók, kereshetők színek az alkalmazások számára.
- timár -
Illusztráció: davis furniture, Holland Virágiroda, ikea, www.profdomo.hu
A cikk a Piac és Profit magazin 2008. szeptemberi számának NHD rovatában jelent meg.