A régebbi - főleg fatüzelésű - darabok leginkább dísztéglával vagy márvánnyal fedettek voltak, ma már viszont szinte átláthatatlanul gazdaggá vált a kínálat, az egyszerű, falazott típusúaktól a hi-tech stílust képviselőkig széles forma-, szín- és anyagkialakítással, többféle energiaforrással.
A fel-fellobbanó tűz látványa, az égő fahasábok illata, hangulata lenyűgözi még a lángtól egyébként óvakodókat is. Nem csoda hát, hogy az örökifjú kandalló újra és újra megjelenik a tágas családi otthonokban. Miután azonban a kandalló látvány- és hőforrás is egyben, éppen a piaci sokszínűség miatt tétovázik leginkább a vásárló: a két funkció közül melyik domináljon? S akkor még nem is szóltunk az üzemeltetés kényelmi szempontjairól.
A kiválasztott típus
természetesen akkor igazán megfelelő, ha esztétikailag, stílusát - színét, formáját, anyagát, méretét - tekintve jól illeszkedik a befogadó környezethez. hiszen a kandalló berendezési tárgy is. Emellett azonban joggal várható el, hogy hangulatot teremtő működése közben legyen gazdaságos, és nem utolsósorban kényelmesen használható.
A mai kandallók energiaforrásuk szerint lehetnek szilárd - ezen belül elsősorban fa- - tüzelésűek, valamint gázzal vagy elektromos árammal működtethetők. A fatüzelésű darabok esetében mindig mérlegelni kell, hogy csak a látványosságáért, vagy inkább a fűtőképességéért, esetleg mindkét funkciójáért akarjuk-e.
Ha valaki csupán a tűz játékát,
látványát és illatát szeretné élvezni, választhat nyitott tűzterű kandallót. Ekkor azonban figyelembe kell vennie az ilyen tűzterek egyéb tulajdonságait is: a nagy kémény igényét, a kevésbé jó fűtési hatásfokot - ez igen alacsony, 0 és 15 százalék közötti -, az esetleges visszaáramlások okozta kellemetlenségeket és a folyamatos felügyelet igényét.
A nyitott tűzterű kandalló éppen ezért csak olyan helyre ajánlott, ahol az elhelyezésére szolgáló helyiség teljesen különálló, vagy elzárható az egyéb lakóhelyiségektől, padlózata éghetetlen anyagból készült, és jól szellőztethető.
Gyakran előfordul, hogy a méretezés nem megfelelő: például a tűznyílás lényegesen nagyobb, mint amit a kémény lehetővé tenne. Ilyenkor megoldás lehet, hogy utólag - kandallóépítő mesterrel - ajtót készíttetünk rá, amellyel egyben a helyes méretre szűkíthető a tűznyílás.
Zárt tűzterű kandallóajánlható mindazoknak, akik nem akarnak lemondani a fatüzelés hangulatáról, ugyanakkor biztonságos, jó hatásfokú, mégis látványos kandallót szeretnének. Az ilyen típusok teljesen kiküszöbölik a nyílt tűzterűek hátrányait, miközben a feltolható ajtó segítségével akár közvetlenül is élvezhető a lobogó tűz látványa. Hátrány viszont, hogy a feltolt állapothoz a felső takarófalat, kupolát a tűztér síkja elé kell hozni, így a kandalló viszonylag nagy helyet igényel.
Ezek a berendezések már hőlég-fűtő rendszerként is kialakíthatók, így akár több helyiség fűtését is elláthatják; hatásfokuk elérheti a 65-80 százalékot.
A modern kanadalló tűzterek nagy része már rendelhető úgynevezett liftes változatban is, ami előnyösen ötvözi a zárt és a nyílt tűzterek pozitív tulajdonságait, optimális kompromisszumot kínálva mind a biztonság, mind az esztétikum terén.
A hagyományos fatüzelésűek mellett
kaphatók gázüzemű kandallók is, amelyeknél egy öntöttvas tűztérben elhelyezett, termosztát vezérlésű gázkészülék helyettesíti a fa égését. Az élő tűz illúziójáról a gázégők felett elhelyezett, kerámiából készített mű fahasábok gondoskodnak, a lángok játéka valódinak tűnik.
A gáztüzelésű kandallók esetében nálunk kizárólag zárt égésterűekről beszélhetünk, Magyarországon ugyanis csak betétes - elsősorban kéménybe köthető - gázkandalló beépítése engedélyezett. Van olyan típus, amelyik a szoba levegőjéből veszi az égési levegőt, de van olyan is, amelyik duplafalú kéménycsövön keresztül a szabad térből kapja. A bekötéshez mindig kérni kell a gázművek és a kéményseprő vállalat engedélyét.
Az elektromos árammal üzemelő kandallók működtetése egyszerű. Ezek többnyire 2 kilowatt teljesítményű berendezések, amelyekhez külön belső betétek kaphatók, s ezek megfelelő méretben, formában és stílusban valamilyen díszburkolattal beépíthetők.
Jó tudniA kandallóburkolat kiválasztása ízlés dolga, de jó, ha a kandalló stílusa, anyaga, formája összességében a lakás hangulatához igazodik. A piacon egyébként, külön burkolatban és komplett kandallóban egyaránt, minden stílus - barokk, rokokó, klasszikus, modern, rusztikus - képviselteti magát. A burkoló- és díszítőanyagok tárháza is sokrétű: márvány, fa, kő, tégla, vakolt, simított felület, sárgaréz, antikolt stb. A kandalló ajtaja lehet hőálló kerámiaüveggel ellátott, osztás nélküli megoldású, de ma is készülnek hagyományos, osztott - hálós, vagy átlós osztású - máriaüveges, csillámpala-betétes ajtók is. A választékban megtalálhatók a magyar, angol, francia, olasz berendezések korábbi és legújabb típusai is. Az árak is széles skálán mozognak: a tűztereké 120-150 ezer, a burkolatoké 200-220 ezer, a komplett berendezéseké 500-600 ezer, a beépítés költsége pedig 80-100 ezer forintról indul.
Jó tudniA szilárd tüzelésű kandallók tűztere lehet
-nyitott, helyszínen épített vagy előre gyártott nyitott betétes,
-zárható, zárt és nyitott állapotban egyaránt használható, nyitható, feltolható, valamint két oldalra széttolható ajtajú,
- zárt, amely csak zárt állapotban üzemeltethető folyamatosan, nyitható és légmentesen zárható ajtajú.
A tűztér formája szerint a kandalló lehet:
egyoldalas (általában egyenes falra vagy sarokba lefalazott),
kétoldalas (rendszerint kis helyen, sarokba helyezhető),
háromoldalas panorámás,
négyoldalas, körben látszó tűzterű.
Fontos Bár a készen kapható berendezések telepítéséhez műszaki leírást is adnak, ajánlott a kandalló beépítést vizsgával rendelkező mesterrel elvégeztetni. Számos olyan kérdés merül fel ugyanis a munka során, amelyek helyes eldöntésén a kandalló üzemeltetése, élettartama múlhat. Például építéskor ügyelni kell a hézagokra, mert a berendezés fémrésze 300-700 Celsius fokra is felhevülhet, ami akár 5-7 milliméteres hőtágulást eredményezhet. Biztosítani kell a kandallóbetét megfelelő átszellőztetését a termelődő hő elvezetése érdekében. Fontos, hogy a sugárzó hő védelmére nem használhatók kötőanyagot tartalmazó hőszigetelő anyagok (például lépésálló therwoolin), csak a kötőanyag nélküli, lágy, dróthálós ásványgyapot. A füstcső bekötéséhez is csak vastag falú, merev, speciális acélcső ajánlott; ez utóbbiak között kapható állítható szögű csatlakozóidom is. A nagy hőterhelés miatt a kandalló építőköveit vízüvegből és e célra árult kötőanyag keverékéből ajánlott összeragasztani. A kémény méretezése, tervezése és kialakítása is precíz munkát, komoly szakmai ismeretet igényel.
Nappali Dolgozó Háló Piac 2004/4