Az élő fenyő hangsúlyosan hét, de legfeljebb tíz napig maradhat a fűtött lakásban, és ez idő alatt is gondoskodást igényel.
- Földjét praktikus mulcsolni, hogy a nedvességet jobban megőrizze, páratartalom-igényét pedig néha vízpermettel hasznos kielégíteni, amit az elektromos izzósorok miatt nehéz megoldani. Azt szoktam javasolni, hogy élő fenyőkre inkább elemes ledsorokat tegyünk, ezek nem jelentenek balesetveszélyt párásításkor - figyelmeztet Megyeri Szabolcs kertész.
A dézsás fenyőt sosem szabad fűtőtest közelébe állítani, rendszeresen öntözni kell, és kerülendőek a nagy hőleadású izzósorok, melyek megzavarhatják a nyugalmi időszakát töltő növényt, ami aztán a kiültetéskor könnyen elfagyhat. Az élő fát az említett legfeljebb tíz nap után távolítsd el a lakásból, vagy vidd vissza a kölcsönzési helyre, vagy vidd ki a kertbe, a teraszra.
Egy enyhébb januári nap teljesen megfelelő a fenyőültetéshez. Ha viszont az idő túl zord, vagy nincs rá idő, akkor hűvös, valamelyest védett, fagymentes, de nem sötét helyen - erkélyen, teraszon, udvaron, fűtetlen de ablakos lépcsőházban, folyosón - tartsd a növényt. Akár a tavaszt is ki lehet várni ilyen módon, de fontos, hogy addig a dézsás fenyő védett, huzatmentes, napsütéses helyen legyen.
Fontos tudni még, hogy élő fenyőből a 4-5 éves, legfeljebb embermagasságú, tehát nagyjából másfél-két méter magas példányok az ideálisak. Az ennél termetesebb fenyők már akkora földlabdával rendelkeznek, ami szinte kezelhetetlen súlyt jelent! Élő fát lehetőleg kertészetben, vagy megbízható, hozzáértő eladótól vegyél, és ne a sarki árustól! Ha mégis erre adod a fejed, érdemes kicsit beletúrni a földjébe, sajnos néha előfordulnak trükközések, olykor az élőnek mondott fák egyszerű vágott fenyők egy kis gipszbe állítva, földdel megszórva...