Nem valószínű hogy a múmiákban rejtőznének valamiféle fertőző baktériumok, hiszen a bebalzsamozott holttesteket széthordták a világba
A gyanú tehát más irányba terelődik. Ha vannak mérgező mikroorganizmusok, akkor azok a egyiptomi sírokból származó tárgyakhoz kötődnek, hanem valami máshoz. Másképpen működhet a fertőzés. Az sem titok előttünk, hogy a baktériumok képesek igen szélsőségek körülmények között túlélni -ha kell akár több ezer évet is....
Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy egy szinte mai példával bizonyíthatjuk be: AFÁRAÓ "Átka" igen is létezett, csak, persze nem úgy, ahogyan azt az 1920-as évek világsajtója képzelte. Talán mégsem véletlen, hogy ha nem is huszonhét, vagy még több, hanem, három-négy-öt akkori és ottani halálesetnek mégiscsak köze volt a Tutanhamon -sírhoz?
A példa Lengyelországból való. Mint ismeretes, Krakkóban , az ország egykori történelmi fővárosában vannak lengyel királysírok. Nekik több szerencséjük volt mint nekünk-szinte minden nevesebb uralkodójuk földi maradványait sikerült megőrizni a történelmi viszontagságok során. Még a náci megszállás alatt sem bolygatták meg a krakkói Wawel dombján, az egykori királyi palota templomában tartott szarkofágokat.
Egy bolygatásról viszont tudunk, erre tudományos okokból került sor.-
1972 végén és 1973 tavaszán közmegegyezéssel és a fent említett tudományos vizsgálat céljából megbontották a Wawelen őrzött, egyik régi légmentesen lezárt szarkofágot. Ebben Jagello Kázmér maradványai feküdtek, ez a király IV: Kázmér néven mint litván herceg került a trónra, lengyel királyként 1447-től uralkodott. Meglehetősen nagy és neves uralkodónak tartják őt sok háborúban védte meg az országot, sőt európai kitekintéssel is rendelkező felvilágosult uralkodó volt. A fiából például cseh és később magyar király is lett.1492-ben halt meg. Tizenhárom évvel halála után még egyszer felnyitották a sírját, hogy mellé temethessék a feleségét.
Tehát a király és felesége csaknem 480 éven át háborítatlanul he vertek közös szarkofágban, ami egy falba volt beépítve a krakkói vár Szentkereszt kápolnájába.
Erről most nagyon röviden számolunk be, mert végső soron nem tárgya könyvünknek. A király és felesége csontvázát később igen ünnepélyesen újratemették. Mellettük megtalálták jelvényeiket és egyéb ,velük eltemetett tárgyaikat.
Aztán...., beindult az "átok" ! Vagyis ismét megmagyarázhatatlan halálesetek sora következett be. Ahogy ötven évvel korábban Luxorban (Thébában), úgy most Krakkóban is.
Rövid idő alatt négy férfi vesztette életét. Négy kutató, akik mindnyájan részt vettek a sírok felnyitásában ! Amit mellesleg a televízió is közvetített, és ezeket az embereket a nézők is láthatták, amint erejük teljében nyüzsögnek az esemény körül. A négy közül még csak kettő távozott az életből, amikor már nemcsak Krakkóban, de egész Lengyelországban arról suttogtak, az emberek, hogy a sírban volt valami pergamen, amelyre valakik 480 évvel korábban felírták az átkot, hogy szörnyű halál, vár azokra, akik megzavarják Kázmér király nyugalmát...!
F.D. 1974 áprilisban halt meg, Dr D.S.W.-re két hónappal később, júniusban került sor. A harmadik áldozat haláláig már két hónapot sem kellett várni, mert hat héttel később K.H. mérnök is elhunyt. Az utolsó áldozat J.M. mérnök 1975 májusáig húzta, aztán őt is eltemették.
A dolog annyiban még tragikusabb, mint a Tutanhamon- esetben, hogy a harmadik és negyedik halott már pontosan tudta, hogy mi vár rá....Hiszen ők is ott voltak a királysír felbontásánál.
Az orvosok vigyáztak rájuk, de hiába. Az egymást követő vizsgálatok során, döbbenten észlelték, hogy egyre rosszabbul lettek, és aztán eljött a vég.
Az utólagos rendőri és még inkább tudományos nyomozás nagyon érdekes eredményeket hozott. Azt, hogy a négy halálesetet valamelyik sírban talált tárgy fertőzése okozta volna, kizárták. Ugyanis ezeket a tárgyakat magas hőmérsékleten kezelték rögtön azután, hogy kivették őket a sírból.
Ám ez a négy ember ott volt a sírbontásnál minden védőfelszerelés nélkül. és itt keresendő a baj gyökere.
Egy olyan mikrobiológus oldotta meg a rejtélyt, aki annak előtte huzamosabb ideig Kairóban dolgozott. Éppenséggel a sírokból kiszedett ősi faszobrokkal és más műtárgyakkal- ugyanis azok mikrobiológiai kutatása volt a munkája.
Tudta, hogy az egyiptomi királysírokban gyakorta átvészelték a közbeeső időt olyan baktériumok, amelyek víz és táplálék nélkül átéltek több ezer évet.-
Hogy ne húzzuk tovább az időt , lássuk a lengyelországi kutatások végeredményét. Minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy mind a négy áldozat halálát, egy olyan kórokozó számlájára irhatő, amely egy penészgomba (spóra ) formájában maradt meg a sírban több évszázadon keresztül.
A latin neve : ASPERGILLUS flavus , vagyis sárga Aspergillus. Ez a gomba "aflatoxint" termel, ami rákkeltő anyag és azonfelül egyéb súlyos kór előidézője.
Egyik súlyos tünete, hogy az emberi szervezetet szinte észrevétlenül legyengíti, és az orvosok nem találják a gyengeség okát- amikor az ellenálló képesség, szinte nullára csökken, jön valamilyen banális betegség és végez az áldozattal.
Ez történt a négy krakkói szakemberrel is.
Most már alig kétséges, hogy a Tutanhamon sírban is ez a kórokozó rejtőzött.
Irodalom: hivatkozás :Nemere István : EgyiptomTitkai: (Piramisok, fáraók idegenek?)(8 fejezet. A "Fáraók átka" 172. oldaltól 175. oldalig