Akár párunkkal, vagy barátokkal, akár gyermekeinkkel vonulunk ki a strandra érdemes végiggondolni, mi kerüljön a strandtáskába. Na, nem a szokásos darabokra gondolunk, mint törülköző, kissapka a gyereknek, vagy napernyő.
Hajlamosak vagyunk számtalan felesleges, vagy éppen veszélyes dolgot magunkkal vinni a strandra. Ugyanakkor, néhány praktikus dologra nem gondolunk. Néhány jó tanács és tipp:
1.) Ne csak a naptejet, vagy a napozókrémet tegyük be, hanem mindjárt a napozás utáni testápolót, vagy sprayt. A strandon általában még észre sem vesszük, mennyire "fogott meg" minket a nap. Az autóban, vagy a közlekedési eszközön azonban már érezzük, hogy húzódik a bőrünk, kezd kipirosodni. (Még ha már van alapszínünk, akkor is!) Ezért legjobb, ha strandolás után, ott helyben friss vízzel lezuhanyozunk, finoman felszárítjuk a vízcseppeket, majd bekenjük, befújjuk magunkat a napozás utáni szerrel.
2.) Ne vigyük magunkkal összes bankkártyánkat, iratunkat. Ha viszonylag nyugodt szívvel ott akarjuk hagyni a parton holminkat, lehetőleg minél kevesebb, értékes dokumentumot vigyünk magunkkal. Elég a személyi, és a lakcím kártya, esetleg a TAJ kártya, valamint lehetőleg készpénz. Iratainkat és pénzünket ne külön táskában vigyük, hanem tegyük egy egyszerű reklámszatyorba, amit elsüllyesztünk a strandtáska mélyére. A nem kívánatos "kotorászók" így talán nehezebben találják meg, vagy ha mégis, kisebb a kárunk, mintha összes iratunkat és bankkártyáinkat ellopják.
3.) A slusszkulcsot és a forgalmit semmiképpen ne tegyük egy helyre! A rendszám alapján könnyen megtalálja az autót a tolvaj a parkolóban, s már viszi is a kocsit. Legjobb, ha a forgalmit valahol eldugjuk az autóban.
4.) Vegyük le a mobil telefon hangját! Könnyű célpont a tolvajoknak a zenélő, csiripelő mobil. (Ráadásul egyéb dolgokat is elemelhetnek táskánkból, a mobillal együtt!) Inkább ellenőrizzük fürdés után, hogy nem keresett-e minket valaki.
5.) Vigyünk magunkkal bőségesen szénsavmentes innivalót. A legtöbb strandon főleg szénsavas üdítőket kapni, a szénsavmentes - éppen azért, mert ez az egészséges - hihetetlenül drága. Egy-egy hideg kóla, sör, vagy fanta még elmegy, de egész nap szénsavasat inni, nem csak egészségtelen puffasztó hatása, és cukortartalma miatt, hanem rendkívül izzasztó is, így a folyadékveszteségünk is nő.
6.) Semmiképpen ne vigyünk magunkkal a gyereknek előre elkészített főzelékfélét, tésztát, tejes készítményeket. Még hűtőtáskában sem, hiszen az sem tartja egész nap az egyenletes hőmérsékletet! A melegedő, langyosodó ételeket viszont imádják a baktériumok, és igen rövid idő alatt (már 1-2 óra alatt is!) képesek káros mennyiségben felszaporodni. Ha nagyon gondos anyukák vagyunk, győzzük le ellenérzésünket a konzerv bébiételekkel szemben, s inkább olyat vigyünk magunkkal. Bármelyik büfés készségesen megmelegíti a mikróban, s máris eheti a gyerek a meleg ebédet.
7.) Ellenőrizzük az autóban az elsősegély dobozt, ha pedig nem kocsival megyünk, feltétlenül vigyünk magunkkal sebfertőtlenítőt, kötszert. A strandokon ugyan kötelező az elsősegélynyújtó hely, ám kisebb sérüléseket, horzsolásokat magunk is lekezelhetünk. Ha a sebbel újra vízbe megyünk, utána ismét fertőtlenítsünk. Egy látszólag jelentéktelen sérülésből is lehet nagy baj, ha elfertőződik.
L.K.