Bárkivel megtörténhet. Elég egy alapos megfázás, és hőemelkedéstől égő szemeinket máris rabul ejtik jó esetben a Spektrum vagy a National Geographic, rosszabb esetben a Mónika Show képkockái.
A "doboz-rabság" a délelőtti műsorokkal kezdődik. Dél körül meglessük, hogy Jamie Oliver épp melyik jó fej barátjának katyvaszt ultra trendi konyhájában, majd a vicc kedvéért elidőzünk tíz percet "...az 5, azaz öt millió forintot nyerhet, csak meg kell fejtenie, hogy melyik állat neve olvasható ki az "Ó L" feladványból...hívjon most, lehet, hogy Ön lesz a szerencsés...miért engedné át másnak azt az 5, azaz öt millió forintot?..." típusú műsorokon.
Ha van éjcsbíónk, minimum egy amcsi tini film, vagy egy Julia Roberts mosolyával rabul ejtő műalkotás becsúszik a délutáni programba. Ha nincs, akkor addig kapcsolgatunk, amíg görcsöt nem kap az ínhüvelyünk. Aztán jönnek a kibeszélő showk, a magyar lakosságot megosztó sorozatok (Te nem nézed?!), megtanulhatjuk, hogy Chuck Norris hogy csinál salátás tálból atombombát, és hogy Scully hányadik magzatát hajtották el az idegenek.
A média-rabságnak létezik Internetes változata is. Még ha konkrét céllal kattintunk is rá az Explorer ikonra, megeshet, hogy Google barátunk eleddig ismeretlen vizekre hajtja kurzorunkat, és egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy mondjuk Ady Endre munkássága helyett, az amerikai csikizés fanatikusok honlapját böngésszük gőzerővel.
Még veszélyesebb az ügy, ha "just for fun" kezdünk el netezni. Esélyes, hogy ilyenkor az ismerőseink ismerőseinek baráti körében kötünk ki az iwiw-en, vagy egérre izzadt tenyerünkkel húzogatjuk a kurzort Baranya megye meghódításáért. Vajon H2CO3 vagy AgNO3 az ezüst-nitrát képlete?
Ha végül nagy nehezen megnyomjuk az ON/OFF gombot, és fáradt szemmel, leszívott aggyal feltápászkodunk a doboz elől, megállapíthatjuk a tényt: felejthetetlen, tartalmas napot tudhatunk magunk mögött.
BB