A trendet kijelölő eseményen hagyományosan szinte minden nagyobb gyártó jelen van, hogy bemutassa legújabb fejlesztéseit, a következő év fürdőszoba stílusát fémjelző kollekcióit.
A magas minőségi követelményeknek megfelelő burkolólapok és fürdőszoba-felszerelési cikkek a kifinomult dizájn és a fejlett technológia ötvözetei. Tükrözik a mai kor emberének igényét az ergonómiára és a természetességre. Már nem kirívó sem a háromdimenziós felszín, a lapok szépségét kiemelő egyedi dekor, sem a különleges textúra. A csempékből kirakható felületek egyértelműen a tér stílusát meghatározó lakberendezési eszközökké váltak.
Nem kevésbé hangsúlyosak a fürdőszobai bútorok, felszerelések is a bolognai kiállításon. A trendcsináló enteriőrökben a csapok műtárgyként díszítik a teret, a mosdó látványos bútorrá válik. A berendezéseket nézve megtaláljuk a legújabb technológiai fejlesztések eredményeit tükröző anyagokat éppúgy, mint a régmúlt korok formavilágát. Funkcionalitás és stílus egysége fémjelzi a kiállításon megjelenő gyártók standjait.
Burkolat, bútor, kád és mosdó egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy a helyiség hasson a testre és a lélekre is.
Hagyományosan egy neves építész, dizájner vagy formatervező tervezi 2000 óta a Cersaie aktuális évi plakátját. 2006-ban Antonio Citterio, tavaly a japán Toyo Ito, idén pedig a neves kaliforniai építész, Thom Mayne - az egyik legismertebb amerikai tervezőcég, a Morphosis alapítója - készíthette el az eseményt népszerűsítő képet, amelynek filozófiájáról ezt mondta: "Az építészet egyre képlékenyebb, és többé már nem a hagyományos négyzet alakú csempe számít standardnak. A formanyelv az erővonalakból és a plasztikusan formálódó terekből ered, válaszul a gyorsan fejlődő feltételek és technológia kihívásaira. Az eljárásoknak és az anyagoknak fejlődniük kell, és alkalmazkodniuk a mai kor feltételeihez annak érdekében, hogy relevánsak és jelen idejűek maradjanak. A képlékenység megkívánja az anyagok folyamatos fejlődését; az anyagokét, amelyek ma már megengedik a dupla íveket vagy a harmadik dimenzióba nyúló ívelt tereket. Ez hatalmas lehetőség az építészet és a dizájn számára."
A több szakmai díjat - többek között 2005-ben a legmagasabb építészeti elismerést jelentő Pritzker-díjat, 2007-ben pedig a zöld épületekért járó Top Ten Green Project Award-ot, az American Institute of Architects Committee on the Environment elismerését - is elnyert Thom Mayne-t mostanában leginkább egy tavaly novemberben bemutatott különleges terv alkotójaként emlegetik. A készülő párizsi épület, a Phare (világítótorony) névre keresztelt felhőkarcoló 300 méter magas monumentális látványosság lesz, amelynek energiaellátásáról szinte teljes egészében a tetejére álmodott szélturbinák fognak gondoskodni. A csavarodó üveg- és fémpalota a La Défence negyedet díszíti majd, a tervek szerint 2012-től.
- sebők -
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Konyha & Fürdő Magazin 2008. október-novemberi számában jelent meg.