Egy légtérben a nappalival alakították ki a konyhát és az étkezőt a budai családi házban. Az elrendezésnek köszönhetően az étkezőasztal tulajdonképpen a közös lakótér közepére került, fizikai elhelyezkedésével is megerősítve azt a tételt, hogy ez a családi élet központja.
A funkciók elkülönülését
a burkolat váltása és egy kevéssé a térbe lógó kapuzat jelzi. Ez utóbbi az optikai elválasztás mellett a szagok terjedésének is gátat szab valamelyest. A burkolatváltás oka pedig, hogy a konyhából vezet ajtó az egyébként az egész térrel hatalmas ablakokon kapcsolatot tartó terasz és kert felé. A nappali részben lévő ipari parkettát, még ha bírná is a zsíros szennyeződésekkel járó konyhai igénybevételt, inkább nem tették ki a kintről behozott víznek, sárnak. Helyette 1928-ból származó bontott padlástégla került a földre.
Az egysoros, konyhaszigettel kiegészített bútor sok tárolóhelyet kínál, ennek ellenére az átépítés során kamrát is kialakítottak a kertajtóval szemben lévő oldalon. A házigazdák szerint ugyanis a kamra a feltétele annak, hogy rend legyen a konyhában. Ide kerülhetnek a kevésbé dekoratív, de szükséges dolgok, és megfelelően hűvösben lehetnek a zöldségek is anélkül, hogy ehhez feleslegesen áramot használva hűtőben kéne tartani őket. Energiatakarékos, ugyanakkor élvezetes megoldás a közvetlenül a pult fölött végigfutó keskeny ablak is. Mosogatás közben a füvet nézheti a konyhában dolgozó, ugyanakkor a bevilágító kifejezetten jó fényt biztosít a munkához, így kevesebbszer kell lámpát kapcsolni. Sőt, nyitható elemeinek köszönhetően olykor a szagelszívó szerepét is átveheti a természetes légáramlás.
Kizárólag fiókos elemek
kerültek az egyedi tervezésű bútor alsó részébe. Bár ez drágább megoldás, mint az ajtó, a háziak szerint feltétlenül megéri, mert így könnyebben hozzá lehet férni mindenhez a nagyobb űrtartalmú rekeszekben is. A felső elemek közül egyesek csuklósan felnyíló ajtóval záródnak, néhány pedig nyitott. Mivel a speciális nyitószerkezetnek elég borsos az ára, mérlegelés után úgy döntöttek, hogy a mindennap használt, mutatós tárgyak elé ne kerüljön ajtó. Ez nem csak praktikus, de megtöri a sima fehér bútor látványát, barátságosabbá téve azt. Mivel folyamatosan használják őket, az a veszély sem fenyeget, hogy az itt tárolt dolgok porfogóvá válnának.
A sima fehér bútor süllyesztett fogantyúi méretre vághatók, és általában minimalista jellegű konyhákban használják őket úgy, hogy végigfutnak az ajtók alján. A próbák során azonban kiderült, hogy így viszonylag éles sarkok keletkeznek, ezért a két kisgyereket nevelő házaspár úgy döntött, biztonságosabb, ha minden szekrény szélén marad pár centiméter fafelület. Így a sávok sokkal inkább fogantyúszerűek, minimalizmus helyett a barátságos modern felé tolva a látványt.
Mosogatótálcát hatalmasat választottak, mivel kézzel leginkább a mosogatógépbe be nem férő tepsiket kell mosni, vagyis a háziasszony szerint csak ennek van értelme. Külön előny, hogy a szennyest is elnyeli, ami így a nappaliból egyáltalán nem látható.
A munkapultok és az étkező
világos tömör fájának előnye a szépsége mellett, hogy a használat során keletkező karcok és patina csak szebbé teszik a felületét, szükség esetén pedig néhány évente házilag is átcsiszolható és olajozható.
A sziget a konyha felől tárolóhelyeket rejt, különlegessége a nappali irányából a konyha egy részét eltakaró, szinte földig futó faburkolat. A „szinte” nem véletlen, a padló és fa találkozása ugyanis menthetetlenül koszolódik, amit a pár centis rés éppen megakadályoz. Az asztal „többfunkciós” jellegére utal, hogy a sziget minden oldalán fellelhető konnektorok mellett az internet csatlakozóját is bevezették.
A neutrális tér személyességét a kiegészítők adják meg. A tulajdonosok szerint elképzelhetetlen, hogy soha semmi ne maradjon elöl, célszerűbb bekalkulálni a látványba a személyes tárgyakat.
Figyelemre méltó
■ A térbe lógó kapuzat – az optikai elválasztás mellett – meggátolja, hogy a meleggel felfelé szálló ételszag a nappaliba áramoljon a közös légérben.
■ Fiókos bútorban a nagyobb rekeszek hátsó részében is minden könnyen elérhető.
■ Mosogatógép mellett is jó, ha nagy a mosogatótálca, mert a gépbe be nem férő nagy lábosokat, tepsiket így kényelmesebb elmosni.
■ A „többfunkciós” sziget minden oldalán fellelhetők konnektorok, és az internet csatlakozóját is bevezették.
Zöld szempont
■ Bontott burkolatok újrafelhasználásával igazi különlegességeket lehet létrehozni, ráadásul környezetkímélő is, hiszen funkcionál ahelyett, hogy hulladékká válna.
■ Energiatakarékos megoldás a közvetlenül a pult fölött végigfutó keskeny ablak, mert jó fényt ad a munkához, így kevesebbszer kell lámpát kapcsolni, nyitható elemeinek köszönhetően pedig olykor a szagelszívó szerepét is átveheti, amivel ugyancsak csökkenthető az áramfogyasztás.
■ Egy jól megépített kamra megfelelően hűvös ahhoz, hogy bizonyos termékeket nem kelljen a hűtőben tartani, így energiát spórolhatunk, hiszen a túltömött hűtőnek nagy a fogyasztása.
Infó
Címek, telefonszámok, webhelyek
TERVEZŐ
Fernezelyi Gergely – FBI építészműterem
1026 Budapest, Pasaréti út 24.
Telefon: 06 (1) 274-0199
www.fbistudio.hu
BÚTORKIVITELEZÉS
Gyuricza Bútor
1037 Budapest, Pomáz köz 10.
Telefon: 06 (1) 250-9044
www.gyuriczabutor.hu
CSAPTELEPEK, LÁMPA, ÉTKEZŐ
Ikea
1148 Örs vezér tere
Telefon: 06 (1) 460-31-60
www.ikea.hu
GÉPEK
http://www.markabolt.hu/
A cikk a Konyha&Fürdő Magazin 2011/Tavaszi számában jelent meg.