A ruhafesték az emberiség azon találmánya, amivel számtalan elveszettnek, kidobandónak hitt dolgot megmenthetünk. No, nem valamilyen máz, amiben a ruhát megmerítve minden hibát el tudunk takarni, de kétségtelen, hogy változatosságot hozhat életünkbe, ha ügyesen bánunk vele.
Festés előtt érdemes addig járni a boltokat, míg magyar termékre nem bukkanunk: abból sokkal több árnyalt kapható nálunk, mint spanyol vetélytársából, mellesleg olcsóbb is és semmivel sem rosszabb!
Mi kell a ruhafestéshez?
- Egy nagy edény (amit már garantáltan nem fog senki pörköltfőzésre használni...)
- Gumikesztyű
- Ruhafesték (és a csomagoláson feltüntetett egyéb hozzávalók, mint pl. só és ecet)
- Madzag (nem műanyag és nem színezett!)
- Lavór
Akkor íme néhány ötlet!
Ha van egy üres falfelület, amit nem akarunk mindenféle poszterrel elcsúnyítani, ajánlom az alábbiakat. Egy régi, már használaton kívüli lepedőt az eltakarandó falfelülethez igazodva kiszabunk, beszegünk és befestünk. Mielőtt azonban beletennénk a ruhafestékbe, játszhatunk vele kicsit:
Körkörös mintát batikolhatunk rá. Ez úgy készül, hogy megfogjuk azt a pontját az anyagnak, ahol szeretnénk, ha a koncentrikus körök középpontja lenne. Ezután elkezdjük rácsomózni a madzagot olyan sűrűn, amennyi koncentrikus kört szeretnénk a mintában. Az egész mehet a festékbe, majd a főzési idő lejártával, miután az anyag is kihűlt és kiöblítettük, levehetjük róla a madzagokat.
Egyszer elegem lett az unalmas, testszínű és fekete harisnyákból is, de kissé sokalltam a boltban a színes változatukért elkért összeget. Fogtam egy jobb minőségű nejlonharisnyát, ahol értem, összekötöztem spárgával, még össze is csomóztam a szárakat, hogy minél érdekesebb minta legyen benne. Ezt is bele a ruhafestékbe, és az eredmény egy teljesen egyedi harisnya, abban a színben, amit éppen kikeverünk, kigondolunk magunknak. A színt is tartja, 2-3 mosás után pedig a többi ruhával együtt lehet mosni.
A megunt ruhákkal is csodákat lehet varázsolni ruhafesték segítségével. Mostanság divat a kombinékra hasonlító felsőrész, így fogtam magam, kivettem egy fehéret a szekrényből, és azt is befestettem. A festéssel lehet ügyesen játszani: több színbe bele lehet mártani a ruhát, egyik, másik végét is másikba.
A festék nagyszerű fehérneműt varázsol a beszürkült fehér melltartóból, alsóneműből is. A kifakult csipketerítőket pár pillanatra a ruhafestékbe dobva szinte új dísztárgyat kapunk.
Függönnyel is bátran lehet próbálkozni, de azzal mindig számolni kell, hogy világosabb árnyalatú lesz, hiszen a nem pamut anyagot nehezebben fogja be a festék.
Mosógépben is lehet mindezt csinálni, nem kell félni tőle, maradéktalanul el lehet utána távolítani a festéket. Én azonban a konyhában a fazék mellett álló, kevergetős módszer híve vagyok, úgy sokkal izgalmasabb a munka, batikolás és kisebb ruhadarabok festése esetén ez a módszer sokkal célravezetőbb!
Még a fantázia sem szab határt a kreatívkodásnak, mellesleg a szomszéd is irigykedve néz biztosan, ha a sok színes-mintás ruhát teregetjük a szárítóra! Jó munkát!