Intelligens biztonsági rendszerek
A saját biztonságáért mindenki szívesen költekezik, így nem meglepő, hogy az okosotthonok kapcsán 2019-ben is az élen járnak a népszerűség tekintetében az intelligens biztonsági rendszerek. A téma kapcsán sokan úgy vélik, hogy kizárólag a betörés elleni védelemről beszélhetünk, ha biztonságról van szó, de ma már az intelligens tűz-, füst- és szén-monoxidjelző berendezések is mindennaposnak tekinthetők, sőt mi több, a vízszivárgásra figyelmeztető szenzorok szintén elterjedtek, akárcsak a beteg emberek vagy gyerekek életjeleit figyelő megoldások.
Ezek az eszközök nemcsak rendkívül sok problémát képesek hatékonyan megelőzni, hanem akár azonnal figyelmeztetést küldhetnek okostelefonunkra, így baj esetén rögtön intézkedhetünk. Természetesen a mobillal vagy ujjlenyomattal nyitható intelligens zárszerkezetek, a mozgás- vagy arcfelismerővel ellátott kamerák szintén az aktuális trendek közé sorolhatók az okosotthonok világában, ha biztonságtechnikáról beszélünk
Bár sokan el sem tudják képzelni, hogy mennyire kényelmes lehet, illetve milyen sokféle lehetőséggel kecsegtethet egy automatizált redőny vagy zsaluzia, de miután a hazai árnyékolástechnika világában is elérhető közelségbe került, hovatovább jelentősebb extra költségek nélkül kialakítható – pláne motorizált árnyékolók esetében –, egyre többen fedezik fel maguknak ezeket a termékeket. Nem véletlen, hogy az idei divatirányzatban előkelő helyet foglalnak el az önműködő árnyékolási megoldások is!
Az elérhetőség mellett fontos kiemelni, hogy az automatizált redőnyök vagy zsaluziák a beállítások függvényében rengeteg extra lehetőséget biztosítanak a háztartások számára. Télen és nyáron megtámogatják például a nyílászárók szigetelését, a fűtés- és a hűtés mértékének csökkentésével mérsékli a rezsiköltségeket, extra védelmet nyújtanak magánéletünknek, nyílászáróinknak, de a vaskos fémszerkezetek miatt biztonságtechnikailag sem elhanyagolható a hatékonyságuk. Dinamikus önműködésük esetén például a nyári időszakban távol tartják a napsütést – ezzel több Celsius fokkal csökkentve a benti hőmérsékletet –, míg télen, a teljes leengedést követően a nyílászárók munkáját támogatják meg, melyek így nehezebben engedik ki a belső helyiségekből a kellemes meleget. „Az automatizált árnyékolók pozitív hatásaival napestig példálózhatnánk, de nagyon fontos, hogy működésük és hatásuk maximálisan saját igényeinktől, illetve beállításainktól függenek.” Ezt mondta el Sárközi János, a Csancsa Árnyékolástechnikai Bt-től.
Együttműködő háztartási gépek
Miután a számítástechnika a szórakoztatóipari termékeket már szinte teljesen meghódította, várható volt, hogy a különféle háztartási gépek sem maradnak ki a sorból, ezáltal 2019-ben egyre jelentősebb trend lett az okosotthonokat intelligens megoldásokkal rendelkező háztartási gépekkel felszerelni. Ezen a téren óriási fejlődés ment keresztül az elmúlt években, szinte minden szegmensben jelentek meg kapcsolódó termékek – különösen a konyhákban –, így az intelligens mosogatógépektől kezdve, a villanytűzhelyeken át a hűtőkig bezárólag minden jelen van már a piacon. Sőt mi több, ezek képesek együttműködni, kommunikálni egymással, például zsíros étel főzésekor automatikusan kapcsolódó programra kapcsol a mosogatógép és így tovább.
A 2019-es trendek közül egyébiránt alaposan kiemelkednek a különféle robotporszívók, melyek annyira elterjedtek a piacon, hogy jelenleg mindenki ilyeneket szeretne vásárolni magának. Nem véletlenül, hiszen valójában senki sem szeret porszívózni – annál többen vágynak pormentes lakásra –, ezek a kis gépek viszont akár egész nap gyűjthetik a port, miközben okostelefonunkkal bármikor módosíthatjuk beállításaikat, sőt mi több, a töltésükről is teljesen automatizáltan gondoskodnak, ha van hozzájuk megfelelő blokkoló.
Kommunikatív digitális asszisztensek
Bár évek óta tervezik és finomítják a nagyobb gyártók a különféle digitális asszisztenseket, azonban az utóbbi egy-két esztendőben kaptak nagyobb figyelmet az okosotthonok piacán. Nem véletlenül, hiszen már önmagukban is rendkívül hasznosak, ha információra van szükségünk, lévén az Amazon Alexája, a Google Home megoldása vagy az Apple Sirije félszavakból képes megkeresni nekünk bármit a világhálón, sőt akár különféle rendeléseket is egyszerűen leadhatunk a segítségükkel – mindezt pusztán hangutasításaink révén –, azonban egy intelligens otthonban leginkább a beépített rendszerek szabályozásában játszanak nagy szerepet.
Egy jól beprogramozott digitális asszisztenssel például egy szavunkba kerül, hogy a televízió a kedvenc adónkra kapcsoljon a kívánt hangerővel, hogy a zenelejátszó a kedvenc zeneszámunkat kezdje el játszani, hogy a szintén egyre népszerűbb intelligens világítási rendszerek le- vagy felkapcsolják a villanyt, esetleg módosítsák a fényerőt és így tovább. A kapcsolódó lehetőségek tárháza szinte naponta növekszik, így a digitális asszisztens ma már az okosotthonok központi vezérlőjeként funkcionál rengeteg helyen, ami egy rendkívül egyszerű és kényelmes alternatíva, hiszen egyetlen felületről lehet kontrollálni velük több területet – méghozzá páratlan egyszerűséggel és tempóval.