A koronavírus-járvány miatt meghozott korlátozó intézkedések, az esetleges fertőzés veszélye bizonyos fokig a házikedvenceket is érinthetik. Biztos bennetek is számos kérdés és kétely merült fel, mit is kell, illetve szabad tenni bizonyos helyzetekben. A Purina a Kisállatorvosok Világszövetsége (WSAVA) és az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) ajánlásait figyelembe véve, összegyűjtötte a legfontosabb információkat, amit nektek is mindenképpen tudnotok kell, hogy biztonságban átvészeljétek ezt az időszakot.
- Megfertőződhetnek-e a kutyák és a macskák, továbbadhatják-e azt?
Jelenleg nincs kellő számú bizonyíték erre. A kisállatok szőrén azonban megtelepedhetnek a kórokozók, ezért most ne hagyjátok, hogy idegenek simogassák a kis kedvenceket. És jó, ha más, idegen állatoktól is távol tartjátok őt. Jó hír azonban, hogy az emberi egészség védelmére létrehozott főbb szervezetek (WHO, CDC) és az állati egészségvédelemmel foglalkozó több nagy szervezet (WSAVA, OIE) is megerősítette, hogy a kisállatok és más háziállatok nem tekinthetők kockázati tényezőnek a koronavírus terjesztésében.
2. Mit tegyek, ha beteg vagyok vagy megbetegszem?
Ha már beteg vagy és házi karanténban kerültél, jó, ha minél kevesebbet érintkeztek kedvenceddel, ha pedig mégis történt kontaktus, akkor minden érintkezés, valamint etetés előtt és után alaposan mossatok kezet. De ebben az esetben is a legjobb az lenne, ha a karantén idején valaki más látná el az ápolási, gondozási feladatokat. Felkészülve egy esetleges kórházi karanténra, gondoskodjatok olyan segítőkről, akik gondját tudják viselni kedvenceiteknek. Ehhez biztosítsatok minimum 2 hétre elegendő eledelt, készítsétek össze a háziállat orvosi papírjait és gyógyszereit, valamint állatorvosának elérhetőségét, ha szükség lenne rá.
3. Hogyan sétáltassam a kutyámat?
A kutyasétáltatás nem tiltott tevékenység, de arra mindenképpen figyeljetek, hogy egyedül, vagy legfeljebb az egy háztartásban élőkkel sétáltassatok kutyát. Közben tartsatok biztonságos, minimum 1,5 méteres távolságot másoktól, és ne hagyjátok, hogy mások kapcsolatba kerüljenek a kutyátokkal.
4. Kiengedhetem-e a macskámat?
Ha a cica egészséges, akkor változatlanul elhagyhatja a házat és kimehet a kertbe. Az alapvető higiéniai intézkedéseket azonban ebben az esetben is be kell tartani: az állattal való érintkezés után alaposan mossatok kezet, és tartsátok tisztán az etetőhelyeket, tálakat és az illemhelyet is.
5. Mi van, ha állatorvoshoz kell mennetek?
A korlátozások ellenére is megengedett az állatorvosi rendelők felkeresése. A kialakult helyzetre való tekintettel azonban előbb telefonon vagy e-mailben egyeztessetek időpontot az állatorvossal. Különösen fontos, hogy ha a kisállatotok fertőzött személlyel érintkezhetett, akkor arról tájékoztasátok a rendelőt is, hogy a megfelelő előkészületeket meg tudják tenni.
6. Mit tegyek, ha elfogyott az állateledel?
A járványügyi helyzetre való tekintettel először is a kis kedvenceteknek is célszerű pár hétre elegendő tartalékot felhalmozni. Hiszen lehet ha házi karanténba kerültök, addig a közeli boltban elfogyhatnak a kedvenc állateledelek. Ha fogynak a készletek és utánpótlásra van szükség, akkor számos, ilyen termékekre szakosodott webáruház is van, ahonnan házhoz szállítják nektek a szükséges termékeket. Ha mégis egy rövid egészségügyi sétával kötnétek össze a bevásárlást, akkor a jelenlegi szabályozás alapján az állateledel boltok délután 3 óráig vannak nyitva, és a teljes nyitvatartási idő alatt életkori megkötések nélkül látogathatók.