Baudlaire megtanított minket új színekre, megtanított minket látni!" - írja Ady a francia költőtársról, amikor annak eredeti látásmódját, művészetét méltatja.
A honi utcákat járva egyre gyakrabban tündöklenek a szemünkbe a merész, meghökkentő színekkel festett családi-, illetve társasházak.
De a mai építészet szín-tézisei, a merészen alkalmazott coloratúrák vajon megtanítanak-e minket "új színekre", érzésekre, látásmódra?
Részben. A napjaink építészetében alkalmazott homlokzati színkompozíciókban bizonyos fokig a modern kor fúziós, globális törekvései tárgyiasulnak. Téren és időn átívelő hatások alakítják a magyar családi házak falainak küllemét.
Mint minden művészeti ágat, az építészetet is megérintette a különböző motívumok egyesítésének a szándéka.
Szokatlannak tartjuk, ha egy modern családi ház homlokzata kéken virít, pedig népi építészetben számtalan példát találunk az ég azúrjának megidézésére. Igaz, hogy ott a merész színválasztásnak gyakran praktikus okai voltak: a kékre nem szállt a légy, a sötét színű lábazat tovább szolgált.
Izgalmas variáció a három alapszínnek - a pirosnak, a kéknek, a sárgának - a kontrasztos együtt-alkalmazása. Amit így az új évezred elején szokatlannak találunk, a múlt század harmincas éveire jellemző és igen elegáns villákat produkáló Bauhaus stílus egyik legfontosabb eszköze volt a letisztultság kifejezésére.
Folyamatosan alakítják szemléletünket a gyönyörűen és hitelesen felújított műemlékek is, amelyek pl. a szecesszió vagy a barokk színgazdagságát sugározzák felénk.
De nem csupán a történelem nyújt példákat. A pirosnak és a feketének az egymás mellé rendelése azonos homlokzaton, egyértelműen keleti, főként japán hatást mutat. Egyre divatosabbak a telített színek - a narancs, a sárga, a lenyugvó nap színét idéző vörös és ezeknek különböző árnyalatai.. Harmonikus, megnyugtató példáit láthatjuk egyre több családi házon a délszaki meleg színek esztétikus alkalmazásának
Úgy tűnhet, hogy ezeknek a motívumoknak a felhasználása riasztó eklekticizmust eredményez, holott arról van szó csupán, hogy kezdjük felfedezni magunkat, és merünk új színekben gondolkodni.
Ez a felismerés testesül meg a "colours of more emotion", azaz az "Élet színei" programban, amit az egyik legjelentősebb hazai gyártó és forgalmazó, a Baumit Kft. alkotott meg. A megrendelő a saját életstílusával leginkább egybecsengő fogalomkörre építve alkothatja meg háza homlokzatát
A "colours of more emotion" színskála a világ 200 legszebb színét tartalmazza 38 alaptónusban. Hangsúlyosabb homlokzatok kialakításához pedig markánsabb, erősebb színárnyalatok nyújtanak korlátlan lehetőséget - a 30 ragyogó színtónust összesítő ArtLine színpaletta révén.
Ha a természet érintésére vágyik valaki, a "colours of more emotion" filozófiája a zöldet ajánlja. A zöldet, mint az oázis, a természet, a tudatosság és a megnyugtató energia színét.
A határozottabb, dinamikusabb karaktereknek a sötétebb színárnyalatokat kínálják.
A honlapon található "Colour your home" programmal pedig pár perc alatt megláthatjuk, hogy az elképzelt kompozíció milyen hatást kelt a valóságban.
A paletta színárnyalatainak gazdag alkalmazása a ház alapvető hangulatán túl alkalmas architekturális struktúrálásra is, a tagozatok, keretezések, osztások jelzésére. A mediterrán színárnyalatok mellé előszeretettel alkalmaznak az ablakokat keretező kőberakásokat. Ez nagyszerűen kiváltható pl. a színezés segítségével. Elegáns és esztétikus látványt nyújt ezeken a felületeken a ház alapszínének egy másik tónusa. A rajzolt és kontúrozott homlokzatok általában játékosságot, dinamikát, eredetiséget sugallnak.
Hagyományok, divatok, minőségi anyagkínálat forrásaiból merít tehát a jelenkor építőművészete. Ezeket azonban új, korszerűbb minőséggé ötvözi: lehetőséget ad látni, másként látni a régi-új színeinket, magunkat.
További információ: www.baumit.com