Bár a budai lakás igazán nem mondható szűkösnek, azért annyi hely nincs benne - vagy nem akartak e célra a lakóhelyiségek rovására több teret föláldozni -, hogy két komplett, tágas fürdőszoba legyen benne, zuhanyfülkével, káddal, szaniterekkel. Pedig a háziak éppúgy szeretnek tusolni, mint ellazulni egy forró fürdőben. A megoldás: két kisebb, ám összekapcsolt fürdőszoba különböző felszereltséggel, s ha maguk vannak, a kettő egy nagy fürdőként használható. Vagyis: nem dupláztak meg funkciókat, a tér is elegendő, és semmiről sem kellett lemondani.
Nagy kád, nagy mosdó, ez jellemzi a nagyobbik fürdőhelyiséget, amelyet egyértelműen magánhasználatra terveztek: ez ugyanis a hálószobából nyílik.
A fürdőbe belépőt egy tömörfa cseresznyeszín mosdószekrény látványa fogadja, fölötte kellemes méretű tükör, alatta a bútorhoz illő piperepolc, a pult tetején üvegmosdó. A szett - tükörrel, polccal, mosdószifonnal együtt kínai termék, a dizájnja minden igényt kielégít, s nagyon hamar tönkre kellene mennie ahhoz, hogy a termék ár-érték aránya ne legyen kiváló. A fölhasznált anyagok minősége pedig azt a reményt kelti, hogy a mosdót hosszú ideig használhatják tulajdonosai.
A Ravak 1,9 méter hosszú, ívelt oldalú kádja a majdnem négyzet alakú fürdőben a legalkalmasabb és legvédettebb helyre került, arra az egyetlen falra, amelyen nincs nyílászáró; mert kétségkívül sok az ajtó: mindegyik helyiségben kettő, és mindegyiknek van ablaka is.
A kád fölötti kazetta ötletét az adta, hogy gépészeti okok miatt itt mindenképpen egy kiugró perem húzódott volna végig. Így ezt körbekerítették egy gipszkarton fallal, amelybe három halogénégőt telepítettek. A kád fölötti világítás még nap közben is hangulatos, este pedig kifejezetten látványos.
Figyelmet érdemel a kád burkolása - a termékhez kapható héjnál a háziak a csempét szebbnek tartják -, az ívet szépen kirakni ugyanis nem volt könnyű. A beépítésnél könnyen faragható Ytongot használtak, és az így kiépített ívet fedte le a burkoló úgy, hogy a falhoz használt lapokat megfelezte. Ily módon a csempeburkolat szépen követi a kád vonalát. S miután a lapok mérete és a beépíteni való rész magassága nem igazán illeszkedett egymáshoz, így alul-fölül a teljes és a rövid darabok kettesével váltakoznak.
A mosdóval szemben lévő falra került a vécé és a bidé - mindkettő Jika -, az öblítő pedig úgynevezett alacsonyan szerelhető tartály, vagyis hagyományosan működik, de kezelése éppoly kényelmes, mint a monoblokkosé, de - legalábbis a házigazda így tartja - kevésbé hajlamos a meghibásodásra, és könnyebben is javítható. A szaniterek kádhoz való közelségét ellensúlyozza, hogy mellettük már egy épített, burkolt párkány van.
A tusolófülkés fürdőbe a háztartási helyiségen át vezet az út - az ide nyíló ajtó pont szemben van a hálószobaival -, ahová a mosógép került, és ahol még bőven van hely arra, hogy később egy szaunafülkét is be tudjanak majd tenni; a szükséges elektromos kiállást mindenesetre kiépítették.
A vendégfürdőben az igen tágasra tervezett, a Ravak üvegajtajával zárható zuhanykabinon kívül tulajdonképpen csak egy mosdó van, viszont a vendégvécét úgy telepítették - ezt a megoldást egy igen jó német szállodában lesték el -, hogy az a fürdőszobából és az előszobából is megközelíthető legyen. Így a kisebbik fürdő területét nem terheli más.
Az épített zuhanyfülke alját is a mindenütt használt padlólapokkal burkolták, de itt is van egy kis innováció. A nagyméretű kerámia miatt nem lehetett volna jól megoldani a vízelvezetést, így a lapokat fölnégyelték, ily módon viszont tökéletesen lefolyik a víz, sehol nem gyűlik össze.
Érdekes, aszimmetrikus porcelánmosdót választottak ebbe a fürdőbe - a Keramag terméke -, megnyújtott oldala kiváló pakolóhely a mindennapi készülődés során.
A fürdő melletti mellékhelyiségbe - miután az vendégvécéként is funkcionál - egy picike Jika kézmosót és egy tükröt is tettek.
Mindhárom helyiséget Zalakerámia lapokkal burkolták, a falat mindenütt ugyanúgy, ugyanazzal a két színnel - bézzsel és terrakottával -, a padló színe azonban eltérő: a nagy fürdőt és a háztartási helyiséget a világos, a kisebbik fürdőszobáét és a vendég-mellékhelyiségét pedig a sötétebb tónusú csempe padlólapja borítja.
- k -
Fotó: Förster Tamás
Figyelemre méltó
- A kád beépítésnél könnyen faragható Ytongot használtak, a csempelapokat pedig megfelezték, így a burkolat szépen követi a kád vonalát.
- A kád mellett a falnál gépészeti okok miatt egy kiugró perem húzódott volna végig, így ezt körbekerítették gipszkartonnal, a kialakult kazettába pedig három halogénégőt telepítettek.
- A vendégvécét úgy telepítették, hogy az a fürdőszobából és az előszobából is megközelíthető legyen.
INFÓ
Címek, telefonszámok, weboldalak
AJTÓ
VárStúdió Kft.
2035 Érd, Bajcsy-Zsilinszky út 145.
Telefon: 06 (23) 372-129
BURKOLÓLAPOK
Zalakerámia Zrt. Mintabolt
1106 Budapest, Jászberényi út 43-47.
Telefon: 06 (1) 431-9988
KÁD, ZUHANYKABINAJTÓ
Ravak Hungary Kft.
1142 Budapest, Erzsébet királyné útja 125.
Telefon: 06 (1) 223-1315
MOSDÓSZEKRÉNY, ASZIMMETRIKUS MOSDÓ, csaptelepek
Erős Kft.
1107 Budapest, Száva u. 12.
Telefon: 06 (1) 260-4380
06 (70) 70 20 727
1137 Budapest, Pesti út 2.
Telefon: 06 (1) 256-7041
06 (70) 70 20 734
SZANITEREK, KÉZMOSÓ
Platform Áruház
1107 Budapest, Ceglédi út 1-3.
TÜKÖR ÉS VILÁGÍTÓTEST
Praktiker Áruház
1034 Budapest, Bécsi út 136.
Telefon: 06 (1) 430-2200
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008. június-júliusi számában jelent meg.