Ha körbenézünk a környezetünkben, akkor láthatjuk, hogy kevesebb a gyermek, mint korábban. A fiatalok később házasodnak, ha egyáltalán ezt a formát választják, s később vállalnak gyermeket, illetve kevesebbet is. Nézzük az okokat!
Egyik legfőbb oka az, hogy a mai fiatalok többsége úgy akar gyermeket vállalni, hogy mindent meg tudjon adni gyermekének. Az ifjúság nagy része tanul, kitolódott az iskolai életszakasz, vagyis később fejezik be a tanulást. Míg egy-két generációval ezelőtt a fiatal nők 18-20 évesen gyermeket szültek, ma már inkább 25-30 évesen vállalják az első gyermeküket. Ez logikus, hiszen a felsőfokú tanulmányaikat leghamarabb 22-23 évesen fejezik be, utána munkába állnak, s egzisztenciát szeretnének teremteni. A férfiak is 30 év fölött érzik azt, hogy eljött az ideje a családalapításnak.
Sokszor halljuk azt is, hogy ma nehezebb a fiataloknak, ez a magyarázat az anyagi körülményekkel függ össze. A gyermekek születése előtt lakást, házat, autót szeretnének. Előbb erre kell összegyűjteni a pénzt. Maga a szülés, a csecsemő érkezése is jelentős beruházást követel a fiataloktól, erre szeretnének alaposan felkészülni anyagilag. Ez teljesen normális hozzáállás, hiszen az állam nyújtotta juttatásokból, segélyekből nem lehet igényesen, színvonalasan gyermeket nevelni.
Bizonyos nézetek szerint "ma Magyarországon több gyereket vállalni egy párnak legtöbbször azt jelenti, hogy a szegénységet is vállalják."
Számolni kell az individualizációval, a karrierépítéssel is. A nőknél is fokozottabban van jelen a siker, ahhoz, hogy ezt el tudják érni keményen kell dolgozni, és a hajtásba nem fér bele egy bébi. Emiatt a szülőképes korú nők egyre később vállalkoznak az anyaságra, illetve a házasságkötésre.
A legfrissebb statisztikák szerint mind a nők, mind a férfiak két-három év különbséggel a harmincas éveik elejére időzítik az első házasságkötést. Általánosan igaz, hogy a mai fiatalok 5-10 évvel később vállalják a házasságot.
Nem csak az első gyermek születését tervezik későbbre a nők, hanem kevesebbet is vállalnak. Magyarországon egy termékeny korban lévő nőre mindössze 1,2 gyermek jut. Csaknem feleannyian szülnek napjainkban itthon, mint amennyi a reprodukcióhoz szükséges lenne.
A nők munkavállalása is nehezíti a gyermekvállalást. Előfordul, hogy a kemény munkával megszerzett állást elveszítheti a kismama, hiszen a szülés előtt legalább egy hónapot ki kell hagyni, és utána pedig jó néhány hónapra, akár évekre kimarad a munkából. Később is gondot okozhat a gyermek, hiszen közösségben hamarabb megbetegszik, ezért az őt ápoló édesanyára nehezebb számítani. A kisgyermekes édesanyákat nem szívesen alkalmazzák a munkaadók. Egy fiatal munkavállaló nőtől biztosan megkérdezik a felvételi beszélgetésen, hogy mikor szeretne gyermeket vállalni
Láthatjuk, számos tényező nehezíti ma Magyarországon a gyermekvállalást. Bennem mégis van egy nagy kérdés. Szüleinknek sem volt könnyű, még annyi lehetőségük sem volt, mint nekünk, mégis mertek belevágni, fiatalon 2-3 gyermeket vállaltak, akiket tisztességesen fel is neveltek.
Lehet, hogy ők bátrabbak voltak?