A hosszabb, negyed órás vizes ülőfürdő lényege, hogy altestünk köldökig, vesetájékig forró vízbe merüljön, míg a testünk többi része szárazon marad.
A másik módszer 4 percnél nem tart tovább, mert a hatás fokozása érdekében miközben altestünk a melegben pihen, a lábunkat hideg vízzel töltött lavórba lógatjuk. A legegyszerűbben ez úgy oldható meg, ha keresztirányba ülünk a kádba, a hideg vizes lavórt pedig székre állítjuk. 2 perc után gyors csere következik: üljünk az esetleg jégkockákkal megspékelt vízbe, és lábunk lógjon a forróba. (Persze ne sokáig és utána egyből irány az ágy!)
Gőz ülőfürdőt vehetünk bidé, lavór fölé guggolva, de kaphatók WC-kagylóra tehető, direkt e célra gyártott tálak. Lábunkat tartsuk szárazon, vastag zokniba bugyolálva, és felül is legyen rajtunk ruha, hogy jó kimelegedjünk. Arra viszont vigyázzunk, nehogy túl forró legyen a gőz, mikor fölé telepszünk...
A hólyaghurut tünetei, görcsök és alhasi fájdalmak ellen legjobb, ha kétnaponta zsurlófüves vagy kamillás fürdőt veszünk. Ehhez előző este két-három csészényi friss vagy szárított zsurlófüvet és/vagy kamillát 2 liter vízbe áztatunk, és úgy hagyjuk éjszakára, majd a kúra napján az egészet felforraljuk, és 10 percig állni hagyjuk. Szűrés után a kivonatot már önthetjük is a fürdőkádba, annyi langyos vizet engedve hozzá, hogy az altestünket ellepje.
Menstruációs fájdalom ellen hatásos lehet a mezei zsurlóból és cickafarkfűből készített ülőfürdő. Mindkét növény 50-50 grammját forrázzuk le egy liter vízzel és 10 perces állás után, megszűrve öntsük a kádba, testmeleg vizet eresztve hozzá! A cickafarkfű egyébként petefészek-gyulladás, fehérfolyás, klimaxos tünetek kezelésére épp olyan alkalmas, mint prosztatagyulladás ellen.
Stressztől, fizikai megterheléstől, fogyókúrától, vérvételtől és ezerféle más okból is késhet a menstruáció. Segíthet, ha borsmentát, kakukkfüvet, rozmaringlevelet, levendulavirágot és koriandert azonos arányban összekeverünk, ebből 4-5 evőkanálnyit 10 percig főzünk egy liter vízben. A fürdés fél óráig tartson, közben a víz alatt érdemes körkörös mozgással masszírozni az alhasat.
A kamillagőzös altesti fürdő oldja a görcsöket, és segít ellazulni. Gyulladáscsökkentő hatása akkor is segíthet, ha bárányhimlős kisgyerek nemi szervén jelennek meg a viszkető, égő, piros pöttyök.
A helyes arányok a fürdőhöz: egy csésze kamillavirágot adjunk egy liter forró vízhez. Fokozza a lazító, görcsoldó hatást, ha fürdő után kamillaolajjal is bedörzsöljük az altestet. Ez házilag is előállítható: mindössze kétmaréknyi kamillavirágra van szükség, melyre egy liter olívaolajat zuttyintunk, és három hétig hagyjuk napon állni átlátszó üvegben. Szűrés után korlátlan ideig felhasználhatjuk, ráadásul csinos, parafa dugós üvegcsében tárolva fürdőszobadísznek sem utolsó.