A takarítás egyik legfontosabb lépése a por és az egyéb szennyeződések eltávolítása, így a hatékony munkához elengedhetetlen egy nagy szívóteljesítményű porszívó vagy egy sokfunkciós takarítógép. E nélkül a lakásban összegyűlt por szűrése, az elhasználódott levegő és a bútorkárpitok, plédek, szőnyegek tisztítása, vagyis a tökéletes higiénia elképzelhetetlen.
A korszerű porszívók
többlépcsős szűrőrendszere nemcsak szinte maximálisan felszedi és „lenyeli" a port, hanem „egységbe" is tömöríti az egyéb piszokkal. Így ürítéskor nem keletkezik porfelhő. A mosható, antibakteriális szerrel kezelt és poratkairtóval felszerelt szűrőnek köszönhetően rendkívül hatékonyak: 99,95 százalékban megszűrt levegőt juttatnak vissza a környezetbe. A jó takarítógépek pedig a száraz tisztítás mellett alkalmasak folyadékfelszívásra, kárpitok, szőnyegek mosószeres vízzel való tisztítására, a csempére, kádra, rakódott makacs szennyfoltok és gombacsírák eltávolítására, s egy külön e célra kialakított fej segítségével még az ablakpucolásban is jeleskednek.
A legújabb generációt a többfunkciós gépek képviselik. Például az olyan porszívók, amelyek nemcsak takarításra, hanem például légtisztításra is használhatók, ugyanígy a gőztisztítók is, amelyekkel persze nemcsak a levegő minősége javítható, hanem takarításra is kiválóak: nem csak portalanítanak, segítségükkel vegyszerek nélkül is maximális tisztaság érhető el, szinte minden felülethez alkalmasak - a padlótól az ablakon át a textilekig -, és még vasalóként is működnek.
Tisztítószerre azért még szükség van,
persze nem mindegy, mit használunk. Fontos, hogy az érintett anyagnak, felületnek megfeleljen. A választás nem könnyű, hiszen újabb és újabb háztartási tisztítószerek jelennek meg az üzletek polcain, nehéz eligazodni közöttük.
Mielőtt döntenénk, mindenképpen alaposan tanulmányozzuk a termékfeliratokat. A flakonokon, dobozokon ugyanis veszélyt jelző szimbólumok és a használatra, tárolásra vonatkozó figyelmeztető tanácsok olvashatók, amelyeket vásárlás előtt számításba kell venni. Emellett fontos, hogy az alkotóelemeket is figyelmesen átböngésszük, hiszen sok tisztítószer tartalmaz klórozott hatóanyagokat, foszfátokat vagy erős savakat, lúgokat, amelyek szennyezik a környezetet, és - mivel irritálják a bőrt, a szemet - közvetlenül is veszélyesek lehetnek az egészségre. Ezért, ahol kisgyermek, allergiás vagy allergiára hajlamos családtag van, mindenképpen részesítsük előnyben a víz alapú szereket az oldószer alapúakkal szemben, és inkább növényi eredetűt vegyünk, mint kőolajszármazék-alapút.
Természetes tisztítószerek
● Bőrbútorokhoz: lenolaj
● Hűtő szagtalanításához: szódabikarbóna
● Fabútorok ápolásához: méhviasz
● Fémedények foltjaihoz: citromlé
● Filctintafoltos PVC-hez: citrom
● Folttisztításhoz szőnyegen: növényi alapanyagú sampon vagy gabonakeményítő
● Krómozott felületekhez: almaecet
● Leégett zsírfoltos tűzhely tisztításához: szódabikarbóna
● Régi, fakó nemesfa bútorokhoz: tej
● Vörösborfolt eltüntetéséhez asztalterítőn, szőnyegen: szódavíz és só
● Savfoltos fémekhez: nyers burgonya
● Zsíros edényekhez: mosószóda és forró víz
● Zsíros zománcedényekhez: só
Forrás: Hétköznapi mérgeink. A Levegő Munkacsoport kiadványa.
Önvédelem
Annak érdekében, hogy minél kevesebb szennyeződés halmozódjon fel az otthonunkban, mi magunk is tehetünk megelőző lépéseket. A levegő tisztítását természetes úton is elősegíthetjük például azzal, hogy olyan növényeket tartunk a lakásban, amelyek kiválóan vizsgáztak a levegő szűrésében, mint például a szobaborostyán, a szobapáfrány, a dracéna néhány fajtája, az anyósnyelv és a kúszó filodendron. A poratkák túlzott elszaporodását is „kivédhetjük" azzal, ha főleg mosható textíliákat használunk. Ezeket gyakran - akár kéthetente - anélkül is mossuk át, hogy valamilyen foltot észlelnénk rajtuk. A bútorok portalanítását ne szárazon, hanem lehetőleg nedves - nem vizes! - törlővel végezzük. A padlóról, parkettáról pedig ne seprűvel, partvissal, hanem porszívóval gyűjtsük össze a port és az egyéb szennyeződéseket, mert így biztos, hogy szinte mindet összegyűjthetjük.
A cikk a Konyha&Fürdő Magazin 2009/3. számában jelent meg.