A gyermeki világ sem mindig boldog és védett, ott is gyakori a félelem és a riadalom.
A félelem nélkülözhetetlen része az emberi létnek, és egész életünkön keresztül végig kísér bennünket. Fontos szerepet játszik a túlélésben, miközben a legyőzésükre való törekvés természetes.
De a gyermekeknek szükségük van szüleik segítségére félelmeik legyőzésében, és nem szabad problémáikkal magukra hagyni őket.
Mitől félnek leggyakrabban?
- Az egyéves, járni tanuló pici felfedezi a körülötte levő világot. A számára ismeretlen, befolyásolhatatlan helyzetek már félelmet váltanak ki. Ilyen pl. a zivatartól, mennydörgéstől, állatoktól, széltől, a gyorsan mozgó tárgyaktól való félelem.
- A második és a harmadik életév között fokozódik az állatoktól való félelem.
- A negyedik, ötödik életévben a sötétség, a betörés, a halál, a betegség és a tűz okoz legtöbbször szorongást. De az idegenektől, a nehéz helyzetektől, személyek elvesztésétől és az elhagyatottságtól való félelem sem ritka.
- Iskolás korban pedig a társak és az " Én ezt nem tudom" kudarcok okozta problémák a leggyakoribbak. De nem árt odafigyelni, hogy milyen tv műsorok és videojátékok előtt ül órák hosszat!
Hogyan tudunk segíteni?
A gyerekek jórészt a játék által szabadulhatnak meg ettől az érzéstől.
- A szerep és bábjátékok jelentik a legjobb módszert, melyekben lehetőségük van újra megjeleníteni félelmeiket, felszínre törnek meg nem fogalmazott, elnyomott érzéseik.
- A mesék és a történetek világa új azonosulási lehetőséget teremt számukra. A mesék témája a szorongás, a nyugtalanság és az aggodalom az élet és a halál, de ugyanakkor a kívánságok, a remény, a bizalom és az öröm. A mese hallgatása során módjuk van megtapasztalni a félelmet és annak legyőzését, s főleg azt is látják, hogy nem csak a gyenge, hanem az erős is fél. (Jellemző, hogy egy bizonyos mesét újra és újra hallani akarnak, mert valószínű, hogy épp az a probléma foglalkoztatja őket.)
- A lazító gyakorlatok is segítenek, hiszen a félelem testi reakciókat is kivált. Minél fiatalabb a gyerek, annál nagyobb igénye van a testi melegségre, gyengédségre. Ezért a gondoskodás, a közelség közvetlen átélhető az érintésre épülő játékokkal, masszázzsal, valamint az ízleléssel és az érzékeléssel összefüggő cselekvésekkel. Sokat jelent, ha tudatos légzésre tanítjuk őket, mert ez segítség lehet stressz helyzetekben, dolgozatírás, felelés előtt.
- Adhatunk mágikus segítséget is, szerencsehozó talizmánok, karkötők és kabalafigurák formájában.
Figyeljünk oda időben a gyermeki félelmekre, hogy azt megfelelő időben észlelve, segíteni tudjunk!
Ne neveljünk se stresszes, se félénk nyuszikat!
Forrás: Johanna Friedl: Féleleműző játékok (Deák kiadó)