Az új építésű budai lakásban az egybenyitott terek dominálnak. Az előszoba és a konyha egy légtérben van a nappalival, tulajdonképpen csak a japán sárga akác svédpadló száliránya és a tető vonalát követő ferde mennyezetről belógó kötényfal mutatja meg, hogy melyik funkció hol kezdődik.
A bejárattal szemben lévő konyha látványa fogadja a lakásba belépőt: az előszoba és a főzőhelyiség szinte egymás tükörképei a nappali két oldalán. A lakás fiatal tulajdonosa azt a szinte lehetetlen feladatot kívánta megoldani a tervezővel együttműködve, hogy úgy legyen kényelmes és jól felszerelt konyhája, hogy a lehető legkisebb teret vegye el a többi helyiségtől, elsősorban a nappalitól, amihez viszont legyen kellőképpen közel. Úgy tűnik, a kísérlet sikerült.
A konyha tehát keskeny és hosszú, ráadásul sok az ablak: a végében lévő szimpla mellett még egy dupla szárnyú is, amely a nappaliból nyíló, nagy teraszra néz. Ennek viszont nem csak hátránya, előnye is van: egyrészt a sok természetes fénytől rendkívül barátságos hangulatú a helyiség, másrészt tavasztól őszig az ablak átadóként is funkcionál, így nem kell gyalogolni az étellel, ha éppen szabad ég alatt étkeznek.
Négy méter hosszan, a dupla szárnyú ablakkal szembeni falon van maga a konyha, amely három méretes elemmel indul a nappali felől: az első egy kombinált beépített hűtő - nem kell messze menni hűtött italért -, majd egy polcos elem következik, végül egy kihúzható spájzszekrény belül rácsos, szellőző fémpolcokkal zárja a magas tömböt. A középső szekrénybe szerelték a sütőt kényelmes magasságba, e fölé kerül majd polcára a mikró. A házigazda még nem döntött ugyanis, hogy milyen méretű és tudású legyen a készülék, nem akar fölösleges, kihasználatlan funkciókat, pusztán a divat kedvéért.
A nagydarab bútorok jótékonyan elrejtik a mosogatót, ahol azért annak ellenére is mindig van egy kis rumli - mosogatószer, törlő, szivacs -, hogy rögtön mellette kapott helyet egy tizenkét személyes mosogatógép. A kihúzható zuhanyfejes csapteleppel felszerelt Blanco mosogatótál csöpögtetője mellett elegendő hely marad a főzés-sütés előkészítő munkáihoz, de azért nem árt megtervezni a munkafolyamatokat, mert azért bőségesnek nem mondható ez a tér.
Az alsó szekrényekben viszonylag kevés a hagyományos ajtós elem, a sok mély és néhány normál fiók inkább alkalmas a nagyobb edények és az apróbb tárgyak, evőeszközök elhelyezésére.
A saroktűzhely és egy nyitott polcos szekrény jó másfél méterrel megtoldja még a konyhai szekrénysort. Itt van egy kis extra felszerelés: a Siemens sötét üvegtetővel lefedhető lávaköves grillsütője. A többi háztartási készülék - a frizsider, a sütő, a mosogatógép és az érintőkapcsolós kerámia főzőlap - Electrolux termék, így együtt, "csomagban" igen kedvező áron lehetett megvásárolni őket. Látványos darab a Cato szagelszívója.
A magasfényű fehér frontokkal és zebránóelemekkel kombinált Sykora bútorhoz a készülékek látszó fémrészeihez illő krómfogantyúkat és fehér munkalapot választott a házigazda. A falat is ilyen fehér lap védi, kivétel ez alól a tűzhely környéke, ahová könnyebben tisztítható üveg került. Eredetileg króm védőlapot ajánlottak, de a fölső szekrények homokfútt üvegbetétjéhez és a szagelszívó koronájához ez jobban illik.
Bármennyire is sok az ablak s így a természetes fény ebben a konyhában, este azért szükség van mesterséges fényre is. Az előszoba és a nappali felől jól látható mennyezetre egy hármas lelógó burasor került - kicsinyített változata az ülőgarnitúra fölötti darabnak -, a fölső szekrények alá pedig állítható fénycsövek, amelyeket helyben és a nappaliból is föl lehet kapcsolni.
- kk -
Fotó: Förster Tamás
INFÓ
Címek, telefonszámok, weboldalak
BÚTOR
T. Home Lakberendezési Stúdió
MaxCity Bevásárlóközpont, földszint/028.
2045 Törökbálint, Tópark u. 1/A
Telefon: 06 (23) 500-773
KONYHAI GÉPEK
Electrolux
Siemens
SVÉDPADLÓ
Ironwood Parkettastúdió
Material Center, I. emelet
1134 Budapest, Róbert Károly krt. 54-58.
Telefon: 06 (23) 500-068
VILÁGÍTÓTESTEK
Praktiker
1034 Budapest, Bécsi út 136.
Telefon: 06 (1) 430-2200
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008. június-júliusi számában jelent meg.