Ki ne álmodott volna egy elpusztíthatatlan növényről? Egy olyan, egész szezonban bőségesen virágzó növényről, amely alig igényel törődést és még a kezdő kertészeket sem ijeszti meg. Olyanról, mely jól tűri a nyári kánikulát, de a zivatarok sem tesznek kárt benne. A muskátli lendületes növekedésével és bőséges virágaival a legtapasztalanabb kertésznek is sikerélményt nyújt – és ehhez csak néhány egyszerű szabályt kell betartani. A Pelargonium for Europe szakértői megosztják a muskátli gondozásával kapcsolatos ismereteiket, hogy ez a gyönyörű dél-afrikai növény egész nyáron pompázhasson.
Melyiket válasszam?
Ha új vagy a hobbikertészek világában, a közönséges muskátli vagy más néven Sávoslevelű muskátli éppen neked való. A kertészetekben és faiskolákban minden tavasszal és nyáron rengeteg egyenes, bokros, színes virágú muskátlit találni. A Borostyánlevelű muskátli ugyancsak nagyszerű választás, jól mutat az erkélyen is, akár felfuttatva, akár hajtásait lelógatva.
Nem bírja az éjszakai fagyokat
A kedves kis muskátlik gyakran már májusban virágozni kezdenek, de fontos, hogy a szabadba csak a fagyok után ültesd ki őket. Ahhoz, hogy a virágok erejük teljében költözzenek kinti helyükre, hozzá kell szoktatni őket a kinti levegőhöz. Épp olyan ez, mint amikor a nyári melegből a hideg medencébe csobbansz – szinte sokkolja a szervezeted. A szoktatás, azaz megkeményítés azt jelenti, hogy a növényeket egy-két hétre napközben a szabadba helyezed, mielőtt végleg kiülteted. Ez segít a virágoknak elkerülni a sokkot, amely hátráltatná egészséges fejlődésüket.
Ültesd őket szellősen!
Bár a muskátlik gyorsan növekednek, figyelned kell rá, hogy semmiképp ne ültesd el őket túl korán. Ha már megszokták a hűvösebb kinti levegőt, az ültetés során fontos, hogy az egyes növények között kb. 20 cm távolságot hagyj - ez teret enged a növekedéshez, és a levegő áramlását is lehetővé teszi a levelek között, így elkerülhető a nedves, meleg időben kialakuló penészesedés.
Hadd süsse a nap!
A muskátlik nemcsak tűrik, de imádják a napsütést, még a legforróbb, déli napsugarakat is örömmel viselik, de félárnyékban is jól érzik magukat, bár minél több fényt kapnak, annál bőségesebben és intenzívebb színekben virágoznak. Az északi fekvésű erkélyek viszont nem épp a megfelelő környezetet jelentik számukra. Tipp: A muskátli a nap felé nő. Ha gyönyörű növényeket szeretnél, forgasd el a cserepes muskátlit minden héten 90 fokkal, hogy minden oldalról elegendő fényt kapjon.
Öntözd okosan!
A muskátli eredetileg Dél-Afrikából származik, ahol nem ritka a hosszabb szárazság. Éppen ezért a muskátlik jól viselik ezeket az időszakokat, húsos leveleikben és vastag szárukban rengeteg folyadékot tárolnak, így az ideiglenes vízhiány általában nem okoz bennük maradandó károsodást. A bőséges és folyamatos virágzáshoz azonban a muskátliknak rendszeres öntözésre van szükségük. Napsütéses időszakokban naponta öntözd a növényeket, lehetőleg reggel szoba-hőmérsékletű, állott vízzel. Különösen forró napokon az esti második öntözés sem árt. Fontos, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen, de ne is legyen teljesen elázva. Tipp: Ha esős lenne az idő, akkor se hagyd abba az öntözést, hiszen gyakran a növényeknél a levélzet néha olyan vastag, hogy az esővíz egyáltalán nem éri el a földet.
Egy kis extra
Mint úgynevezett „éhes” növények, a muskátliknak magas a tápanyagigényük. Kiváló minőségű, megfelelő tápanyag-mennyiségű tápoldatot használva kielégítheted a növények néhány hétre vonatkozó igényeit.
Tipp: A kávézacc kiváló olcsó, természetes tápanyagot jelent a muskátli számára, mivel éppen megfelelő kálium-, nitrogén- és foszforelegyet tartalmaz. Hetente egyszer oldj fel kis mennyiségű kávét vízben - egy evőkanál elegendő 10 liter vízhez -, vagy a kávézaccot kiszárítva keverd bele a talajba a növény gyökerei körül.
Még több kertészkedős cikk:
Így lehet bámulatos a fű egész nyáron!
6 csodanövény, mely megtisztítja a levegőt a lakásban