Köztudott, hogy természetes fényre nagyon nagy szüksége van szervezetünknek. Most, hogy az átlagnál többet kell otthonunkban töltenünk, próbáljuk meg környezetünket úgy kialakítani, hogy minél több természetes fény juthasson be lakásunkba. Mire gondolunk? Olyan egyszerű dologra, hogy ne sötétítsünk be a szobát, inkább nyissuk ki az ablakot, engedjük be a melegítő napfényt!
A svédek lámpaimádata
Persze nem csak a természetes, hanem a mesterséges fény is hatással van arra, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. Az tudtátok, hogy a legtöbb svéd lakás ablakában biztosan van egy lámpa is? Ahogyan arról a Svéd otthon blog is ír, ennek hátterében az áll, hogy amikor télen már sötétebb van, az ablakba helyezett lámpától olyan érzésük van a svédeknek, mintha a világosság kintről jönne. Ezért az ablakok állandó dekorációja a lámpa.
Hogyan használhatjuk ki mi is okosan a mesterséges fényforrásokat? Például aszerint válasszunk lámpát egy helyiségbe, hogy mit szeretnénk ott végezni és a nap melyik szakában. A hangulatot a fény erőssége és melegsége is nagyban befolyásolja. Munkavégzéshez, az íróasztal mellé, a konyhába és a fürdőszobába ajánlatos hideg fehér fényeket alkalmazni. Az ilyen fény a munkára való összpontosításban segít, valamint kevésbé fárasztja a szemet.
A pihenés tereinél, azaz a hálószobában, a nappaliban vagy a gyerekszobában inkább meleg fehér színű izzókat válasszunk. Honnan tudjuk, hogy egy világítótest milyen fehér? Az égő színhőmérsékletét kötelező feltüntetni a csomagoláson. Minél magasabb ez az érték (kelvin), annál fehérebb, kékesebb a fény árnyalata.
A hangulatvilágítás nem a fő fényforrást jelenti egy lakásban, hanem kellemes és nyugtató színeket, játékosságot és romantikát. A hálószobában lágy és meleg fényeket használjunk. A hálószoba lámpáinak a világítás mellett az otthonos hangulat megteremtésében is fontos szerepük van. Alapszabály, hogy itt nem kell fényárban úsznia mindennek! A szoba nagyságától függően különböző világítási megoldásokat alkalmazhatunk.
Tegyünk az éjjeliszekrényre is lámpát. Nem szükséges, hogy nagyon erős fénye legyen, hiszen ha sötétben kapcsoljuk fel a lámpát, zavaró lehet a szemnek. Ha azonban olvasni is szeretnénk az ágyban, ajánlott fali lámpát szerelni az ágy fölé.
A nappaliban többféle fényforrást használhatunk. A központi világítás jó, ha szórt fényű, ami mellé kiegészítő világításokat tehetünk. Meleg hangulatot teremthetünk azzal, ha magas belmagasságú lakásban alacsonyra tesszük a lámpákat.
Tovább fokozhatjuk a nappali hangulatát, ha kedvenc képünk fölé is szerelünk világítást, amely a képre vonzza a tekintetet, így egy jól elhelyezett alkotással hangsúlyossá tehetjük a szoba bizonyos részeit. Játszhatunk a lámpaernyő színével is. Ha világos ernyőt választunk, a belőle áradó fénnyel ugyancsak meleg hangulatot tudunk varázsolni a szobába.
A jól eltalált fények nem csak a tél közeledtével dobhatják fel hangulatunkat, hanem egy ücsörgős nyári estén is. Ehhez vegyünk - a már idehaza is egyre népszerűbb - LED-es bel- és kültéri színes fényfüzéreket, amelyekkel a körülöttünk lévő fákat, teraszunkat világíthatjuk meg.
Gyertyából sose elég!
Nem a svédektől, hanem a szomszédos Dániából indult életérzés a hygge. A dánok „találmányát” nehéz magyarra lefordítani, meghitt, hangulatos, barátságos környezetet jelent. Ennek is két fontos eleme a természetes világítás és a rengeteg gyertya. (A hygge-ről részletesen ebben a korábbi cikkünkben is olvashatsz.) A gyertya különlegessé és meghitté teszi a hangulatot nem csak a téli időszakban, hanem bármikor. A gyertyalángot figyelve lelassulhatunk és kikapcsolhatunk. Lehet túlzásokba esni, ha gyertyáról, kis mécsesekről van szó, de páratlan hangulata van, ha csak velük világítasz, akár még a fürdőszobában is.
Ráadásul magunk is barkácsolhatunk kis mécseseket egyszerű üvegpohárból, befőttesüvegből. Üvegfestékkel befesthetjük, így színes fényt kapunk, de ragaszthatunk rá szalagot, áttetsző anyagot is, például így: