Számukra mindennél fontosabb a család, a hierarchia, valamint a munka tisztelete. Mi, európaiak, ámulunk csodáikon, s megpróbáljuk ellesni lelki egyensúlyuk alapjait. Napról-napra gazdagabbak leszünk a keleti tanok és tudományok által.
A Feng shui a térrendezés ősi kínai művészete. A módszer valójában több mint térrendezés, valójában egy életforma. Ugyanis az ősi kínaiak azt mondták: teremts rendet magad körül, és rend lesz a lelkedben vagy élj harmóniában magaddal és környezeted is kiegyensúlyozottá válik.
Egészségünket, kapcsolatainkat nagymértékben befolyásolja hogyan és hol élünk.
Ha a lakótér takaros és barátságos, pozitív energiával tölt fel, mely életterünket is gazdagabbá teheti, a szónak mind anyagi, mind szellemi értelmében.
Hogyan lehetséges ez? A csí és a sá megkülönböztetése
A módszer lényege az éltető energia, az ún. csí megteremtése, és lakásunkba csalogatása, majd megtartása.
Ha ez az energiaáram lassan, simogatva tud körbejárni otthonunkban, élettel, szeretettel tölti fel a teret, szerencsét és bőséget hozva életünkbe.
A csínek örök mozgásban kell lennie, ahogyan az események is peregnek mellettünk. Nem véletlen a Feng shui szó jelentése sem: szél és víz. A végtelen dinamika kifejezése ez.
Ha a jót fakasztó energia elakad, vagy gátolva van folyamatos haladásában, kártékonnyá alakul. A negatív, pusztító energiát a kínaiak sá-nak nevezik. Nyomában elszalasztott lehetőségek, keserűség, betegség fakad.
Mit jelent ez a valóságban? Valamennyi helyiségről, ahová eljutunk, pozitív vagy negatív képet alkotunk.
Bizonyára előfordult már, hogy a legújabb lakáskultúra sorai nyomán berendezett szobából is menekülni akartunk, vagy szerényebb ugyan, de melegséget árasztó otthonban órákig elidőztünk volna.
Míg ez utóbbi esetben saját energiánk lubickolt a csíben, érezhetően energiával töltött fel, addig az első példában a sá az uralkodó energia, így a tér inkább nyomasztott és erőt vett el.
Többnyire a negítív csí is jótékonnyá formálható, ezért nem szabad sajnálni az időt arra, hogy takarítással, az éles szögletek lekerekítésével, néhány apróbb változtatással, elmozdítással felszabadítsuk az egyetemes életerőt.
A csí megszületésének feltétele a rend.
Lehet kicsi, vagy nagy a lakás, a lényeg hangsúlyozottan a tisztaság és rendezettség megteremtésében áll.
Bízzunk saját szépérzékünkben, hiszen saját személyiségünk válik láthatóvá otthonunkban.
Ha ösztöneink vezérelnek, biztosak lehetünk abban, hogy házunk jó feng shuija harmóniát teremt körülöttünk.
Mondhatni úgy is: sosem késő elkezdeni takarítani boldogságunkért és nyugalmunkért.
(folytatása következik)
Forrás: Horváth Mária: Feng shui enciklopédia