Az immár "hagyományos" uszoda mellett divatosak lettek a különböző wellnesslétesítmények, a szabadidő eltöltésének egyéb formáira való luxusparkok és sportpályák, s elengedhetetlenek a mindennapi életvitelt minél kényelmesebbé tevő létesítmények és szolgáltatások.
A lakópark fogalma nagyon kitágult, ezért érdemes különbséget tenni az egyes épületkomplexumok között.
A viszonylag korlátozott területen, lakótelepszerűen felépített sokemeletes házak inkább emlékeztetnek a panelkorszakra, semmint luxusmiliőre.
Az angolszász mintára épült lakóparkok viszont zártak, környezetük rendezett, és ezekben még különböző szolgáltatások is rendelkezésre állnak. Természetesen a színvonal itt sem egyforma. Ma már nemritkán az új ingatlanfejlesztéseket is - a szállodákhoz hasonlóan - csillaggal sorolják be. Egy ötcsillagos lakópark "mindent tud", igaz, a lakások négyzetméterárai sem alacsonyak. A havonta fizetendő közös költség nagyságát szintén befolyásolja a szolgáltatásportfólió.
Város a városban
A nívósabb fejlesztések célja, hogy a rohanó mindennapokhoz kínáljanak minél jobban illeszkedő otthonokat. S ez ma már nem pusztán jól szabott négyzetméterekből áll. Igyekeznek kényelmi szolgáltatásokkal becsalogatni az elfoglalt tulajdonosokat, hogy azok úgy érezhessék, otthonuk valóban a kikapcsolódás szentélye, ahol még a kötelező napi rutin is egyszerűbb, mint máshol lenne.
Lakóparki lakásokban nincs hiány, egyre-másra épülnek a zöldövezeti vagy a városok bizonyos frekventált pontjain lévő komplexumok, de ma már nem csupán a földrajzi elhelyezkedésben és a négyzetméterárban van különbség a beruházások között.A fejlesztők általában életstílusról beszélnek, a legtöbb szlogenben megtaláljuk a "zöld" és a "város" szavakat is, utalva a körbekerített lakóparkok szigetjellegére.
Az újabb fejlesztéseknél, úgy tűnik, komoly versenytényező a lakások száma és a beépítettség mértéke is. Mostanában a rendelkezésre álló területnek sokszor a kisebb, akár csak 25 százalék körüli hányadára terveznek lakásokat, a maradékon pedig sétálóutcákat, díszkerteket, játszótereket, pihenőket alakítanak ki. Az épített környezet és a lakások alaprajza mellett még a lakókat közösséggé formáló, az itt élők életszínvonalát javító szolgáltatásokban van különbség.
Tulajdonképpen legtöbb esetben a "mindent egy helyen" filozófiája jut érvényre: a fejlesztők olyan szigetet alakítanak ki, ahol "kerítésen belül" van minden, ami az élethez kell: bevásárlási lehetőség, EU-konform játszótér, zöldfelület és különböző szolgáltatóegységek. Persze a "minden" mindenkinek mást jelent. Azért, hogy mindenki az egyéniségéhez és életmódjához leginkább igazodó otthont találjon, trend lett a "tematikus" lakóparkok építése.
Variációk egy témára
A Budapesttől 38 kilométerre, Bicskén épülő Budapest Gate a különböző típusú luxuslakások és családi házak mellett a telep üdülőjellegére helyezi a hangsúlyt. A nagy volumenű fejlesztés középpontjában a 18 lyukú, versenyek rendezésére is alkalmas exkluzív golfpálya, termálvizes wellnessközpont és vízi sportolásra alkalmas tó áll.
A szabadtéri mozgás köré csoportosulnak a szolgáltatások a Római Wellness Otthon lakóparkban is. A társasház tulajdonában vannak például különböző típusú hajók, csónakok, a parkban pedig strandröplabda-pálya, uszoda és szabadtéri medence várja a lakókat, akik télen a fitneszteremben vagy a fényterápiás szaunában relaxálhatnak.
A még a kivitelezés kezdeti stádiumában lévő Jazz Loftot viszont kifejezetten a városi életmódra, modern életvitelre hangolják a fejlesztők. Itt ehhez igazítják a szolgáltatásokat is: osztályon felüli francia étterem, bortrezor, akár házhozszállítást vállaló különleges pékség és ínyencségek boltja áll majd a lakók rendelkezésére. Az igazi különlegesség a 24 órás szolgáltatóközpont, ahol lesz gyerekfelügyelet, kisállatpanzió vagy -gondozás és mosodafutár is. Az Újbuda zöldövezeti részén létesített lakópark kuriózuma a lakások energiaköltségeit optimalizáló önálló energiaközpont, valamint a szeparált városrészjelleg. A Tóvárosban posta, étterem, kávézó, virágbolt, vegyesbolt, utazási iroda, ruhatisztító szalon és amerikai mosoda, valamint más kényelmi szolgáltatások állnak rendelkezésre, hogy a városból hazatérve többet ki se kelljen mozdulni.
Drága luxus
A biztonság szinte minden lakóparkban alapkövetelmény. Néhol 24 órás portaszolgálat működik, máshol elektronikus, leggyakrabban a kapunál és a garázsok lejáratánál elhelyezett kártyás beléptetőrendszer akadályozza meg a hívatlan vendégek érkezését. Az sem ritka, hogy a beruházó bekamerázza a közösségi területeket.
Természetesen mindezeknek a kényelmi és biztonsági szolgáltatásoknak áruk is van. Ez egyrészt megjelenik a lakások árában, másrészt a havonta négyzetméteralapon fizetendő üzemeltetési díjban (közös költségben). A Szakipari Centrum oldalán olvasható cikk szerint a vevők mostanában tapasztalt árérzékenysége meglátszik a lakóparki szolgáltatások skáláján is. Eltekintve az ötcsillagos - frekventált helyen lévő, luxusszintű - beruházásoktól, az "egyszerűbb" lakóparkokban nemritkán elmarad a kerítés, a portaszolgálat vagy a rezsiköltségeket jelentősen növelő közösségi uszoda, fitneszterem.Ahol viszont mindez megvan, ott négyzetméterenként akár a 600 forintot is elérheti a havonta fizetendő közös költség.
A klasszikus lakópark
Egy helyrajzi számon nyilvántartott telken, egységes építészeti arculattal, a környezettől kerítéssel elzárt, portaszolgálattal vagy egyéb beléptetőrendszerrel, biztonsági megfigyelőrendszerrel védett, többlakásos épületegyüttes. A lakásokhoz kert, belső parkoló, valamint közös kerti vagy fedett medence, uszoda, szauna, fitneszközpont és sportolásra alkalmas létesítmények (például teniszpálya) is tartoznak. A park lakói ezek karbantartását, a kert gondozását, valamint az éjjel-nappali őrzés és az egyéb szolgáltatások díját a közös költségben fizetik. A lakókert hasonló, de ott önálló vagy ikerházakat építenek fel egymástól meghatározott távolságra.
Forrás: szakipari.hu
- so. -
Fotó: Förster Tamás, Fényes Gábor
A cikk a Piac és Profit NHD mellékletének 2008. júniusi számában jelent meg.