Ők a Kelet-, Közép-Kelet Európa szépségét fémjelző triumvirátus: mind a három városban találhatóak olyan látványosságok, melyek a városnézés híveit ámulatba ejtik. Vár, nyüzsgő sétáló utca, több száz éves építészeti műremekek - mi más kell még egy egy hetes kultúrához?
Krakkói körutunkat kezdjük egyből a főpiactéren! A szabályos négyzet alakú tér mind napközben, mind este élettől lüktető pontja a városnak. Délelőtt és délután játékokat, népművészeti árucikkeket, ételt-italt árusító standok lepik el, napnyugta után pedig a kávézók teraszáról kiszüremlő moraj teszi vidám találkahellyé. A teret szinte minden oldaláról valamilyen látványosság határolja.
A legfeltűnőbb a kettős tornyú Mária-templom, melynek legmeghatározóbb stílusjegyei gótikusak, de barokk, sőt reneszánsz vonásokat is találnak a figyelmesen fürkészők. Vele szemben az inkább horizontális kiterjedése miatt feltűnő Posztócsarnok található. A török bazársorok kelet-európai, reneszánsz stílusú megfelelője elsősorban kézműves portékáknak biztosít otthont, de a második emeletre felmászva a magas kultúra szintjére emelkedik a kíváncsi turista. Itt található ugyanis a Krakkói Nemzeti Múzeum Lengyel Festők Képtára.
Ha kikeveredünk a Posztócsarnok zsivajgó forgatagából, egyből szembe találjuk magunkat az egykori városháza tornyával. Bár maga a városháza már eltűnt mellőle, a torony mégis feltűnő pontja a térnek: a gótikus és barokk jegyek keveredése jól mutatja hét évszázadra visszatekintő múltját, mely során volt már várbörtön, kínzókamra, a már említett városháza tartozéka, míg napjainkra múzeummá nem alakították.
Ha végeztünk a főtérrel, akkor vegyük az irányt a vár felé! Bár Wavel vára dimenzióiban elmarad a mi Budai várunktól, mégis kihagyhatatlan pontja a lengyel városban tett sétának. Közép hosszú emelkedőn érünk fel a műemlék központi terére, ahonnan betérhetünk a katedrálisba, az egykori királyi rezidencia termeibe vagy a krakkói sárkány barlangjába. A tűzokádó fenevad a legenda szerint a Wavel-domb alatt lakott, amíg egy nap Krakus királyfi meg nem etette egy égő kénnel töltött marhával. A sárkány karrierje eddig tartott, Krakus-é pedig ekkor kezdődött: felépített a dombon Wavel várát.
A krakkói városnézés harmadik pillére legyen a zsidó negyedben tett séta! A Kazimierz névre hallgató városnegyed két-három szintes házai, macskaköves girbe-gurba utcái, itt-ott feltűnő bolhapiacai, az épületek emeletein berendezett dizájnos turkálók és persze a négy zsinagóga összképe olyan érzést kelt a látogatóban, mintha becsúszott volna Alíz Csodaországában a nyúlüregbe. A negyedet érdemes este is meglátogatni, mivel rengeteg szórakozóhelynek, bárnak, étteremnek ad otthont - különösen a kerület főtere büszkélkedik sok mulató alkalmatossággal.
Ha elérkezett a vacsora ideje, vegyük számba emlékeinket a káposztából készült ételekről, és hagyjuk, hogy a lengyel konyha elementáris erővel fogalmazza őket újra. Az elő- és főételként is fogyasztott zöldséget előszeretettel keverik mindenféle szárnyas és sertés hússal. Sörlevesüket és világhírűvé vált Sole filé Walewska-jukat is érdemes kipróbálni, ami párolt halszeletekből és rákból áll.
B.B.