Az olyan helyiségekben, ahol sokat tartózkodunk, sok fénynek kell lennie. A konyha, a nappali ezért jó, ha déli vagy nyugati tájolású, hiszen ezekről az égtájakról érkezik a legtöbb fény, ami annyit jelent, hogy nem kell annyiszor lámpát kapcsolnunk, ráadásul az üvegházhatás miatt könnyebben fel lehet fűteni ezeket a szobákat.
Hálószobának északi vagy keleti fekvésű helyiséget válasszunk, hiszen ide úgyis akkor megyünk, amikor már nincs szükségünk természetes fényre. Ráadásul hidegben jobb is aludni, így pedig könnyen tartható alacsonyan a hőmérséklet, még nyáron is. Ha a klímát nem kell annyiszor bekapcsolni, azzal is energiát spórolunk.
A fényforrások szerepe természetesen annál nagyobb, minél sötétebb van odakint. Nem csak azért, hogy jól lássunk, de azért is, hogy a hangulatunk jó legyen. A legjobb hatása a meleg fehér fénynek van.
Előfordulhat, hogy télen erősebb izzót kell használnia, ezt megteheti, ha a lámpatest elbírja a nagyobb teljesítményt.
Bár nálunk a hagyományok szerint a szoba közepén, a plafonon van egy nagy lámpa, ez nem annyira előnyös. Jobb, ha több kisebb testet helyezünk el a lakás különböző pontjain, és mindig azt kapcsoljuk fel, amelyikre szükségünk van. Ez takarékos is, és kellemesebb hangulatot is ad.
Bár a neoncső takarékos megoldás, vibrál, nem tesz jót a szemnek, és a közérzetnek sem. Ezeket inkább cserélje le.
Ahol olvasni szokott, olyan lámpára van szüksége, ami erős fényt ad, de nem fárasztja a szemét. A hálóban nyugodtan használhat kristálylámpát, ami mellett nem lehet igazán látni, de a kényelmessé, megnyugtatóvá varázsolja a környezetet.
Akár egészen hagyományos fényforrásokkal is próbálkozhat, a gyertya nem csupán a hálóban, de a fürdőszobában is jó megoldás lehet. Egy hosszú fürdő után biztosan felfrissülten, pihenten lép ki a kádból.
A téli depressziót ilyen egyszerű eszközökkel is el lehet kerülni, úgyhogy ne féljünk tőle, mindig próbáljunk ki valami újat.
DPA