Mintegy 600 kutyatartó - 25 százalékuk városi és 75 százalékuk vidéki volt - válaszolt a kutatás során feltett kérdésekre, melyek elsősorban arra irányultak, miként is tartjuk otthon házi kedvenceinket és miért gondoljuk azt, hogy valóban felelős gazdák vagyunk.
Ocztos Panka kutyakiképző szerint nagyon jó aránynak számít, hogy a megkérdezettek közül minden negyedik gazdi viszi kutyaiskolába kedvencét. “Az elmúlt évek tapasztalataiból kiindulva arra számítottam, hogy a gazdik 80 százaléka kihagyja a kutyaiskolát, mert vagy nem engedheti meg magának, vagy pedig nincs rá ideje." - fogalmazott a szakember.
A sulinál azonban jóval fontosabb, hogy a kutya gazdája biztosítsa a megfelelő táplálkozást és mozgást az állat számára. Sokan ugyanakkor azzal sincsenek tisztában, hogy mekkora a kutya mozgásigénye, vagy mennyi és milyen minőségű táppal érdemes etetni az állatot.
A suli csak mindezek után jön a sorban.” - mondja Ocztos Panka.
Valamivel több budapesti viszi kutyaiskolába kedvencét, mint vidéki, ami dr. Vladár Bence állatorvos szerint részben annak köszönhető, hogy míg Budapesten inkább társnak tartják a kutyát, addig vidéken még mindig a házőrző szerep van központban. Egy házőrző kutyát pedig nem feltétlenül kell “annyi mindenre” megtanítani.
A válaszadók 99 százaléka szerint kutyája szót fogad neki. Úgy vélik, a legtöbb kutyasétáltatós konfliktus a dominancia eldöntése miatt alakul ki.
“A veszélyes helyzetek többnyire abból adódnak, hogy a gazda nem ismeri kellőképpen a kutyáját és nem tudja őt a megfelelő kontroll alatt tartani.”
- jegyzi meg Ocztos Panka kutyakiképző.
“Egészen más dolog, amikor odahaza, a megszokott közegben utasítjuk valamire állatunkat, és teljességgel más az, amikor kint a szabadban elengedjük, és egy ismeretlen kutya, vagy bármi más miatt vissza akarjuk hívni. Gazdiként szerintem érdemes elgondolkodnunk azon, hogy vajon minden helyzetben szót fogad-e nekünk a kutya, vagy csak akkor, amikor kevés, vagy éppen csak a megszokott ingerek érik.” - teszi hozzá.
Jutalomfalat mellett jár a házi koszt is
Bár egyre több országban hódít a vegán étrend az állatoknál, nálunk szerencsére még mindig a hagyományos eledeleket részesítik előnyben.
“Ezek a trendek szinte minden esetben csak ártanak az állatnak, súlyos hiánybetegségeket, bélproblémákat és allergiát okozhatnak.” - jegyzi meg dr. Vladár Bence állatorvos. Ha állateledel vásárlásról van szó, a gazdik először az összetevők és az állat kora alapján választanak és csak utána érdeklődnek az ár felől. Sokan közülük, megközelítőleg a hetven százalékuk a házi kosztot sem veti meg, de ebből szigorúan csak 1-2 alkalommal kapnak a kedvencek.
“A válaszokból egyértelműen az látszik, hogy egyre tudatosabban állunk hozzá a kutya-macska tartáshoz, és remélhetőleg ez a jelenség begyűrűzik majd a teljes gazdi közösségbe is.” - tette hozzá a felmérést végző cég munkatársa.