Ha lehetőség van egy lakásban külön férfi és női fürdőszobát kialakítani, annak a reggeli készülődés közbeni összezördülések elkerülése mellett fontos előnye, hogy minden családtag a saját igényei szerint alakíthatja ki a privát helyiséget. Sem a funkciókban, sem a választott stílus tekintetében nem számít más, mint a saját egyéniség - ami ez esetben egy igazi modern nőt jelent.
A luxus egyik alapvető kelléke
lakás esetében az, hogy ne kelljen centiméterekkel sakkozni annak érdekében, hogy egy helyiségben minden kívánt funkciónak jusson hely. A Budapest határában frissen épült családi házban ezt az elvet végig szem előtt tartották a tervezéskor, így a ház asszonyának fürdőjében az első élményt a tágas tér jelenti. Persze a tágasság érzetéhez nem feltétlenül kell bálteremnyi alapterület, némi fifikával pótolhatók a hiányzó négyzetméterek. Például - bár ha muszáj, befért volna - inkább lemondtak a zuhanyfülkéről, így máris eggyel kevesebb dolognak kellett helyet találni. Így a helyére, a bejárat közelében lévő kis beugróba került a vécé, ami amellett, hogy teret spórol, biztosítja a kellő diszkréciót is. Emiatt viszont át kellett helyezni a szennyvízcsövet, amelyet épített, az egész falon végigfutó padka mögé rejtettek. Ennek teteje lerakóként funkcionál, de a cső mellett a beépített tartályt is elrejti anélkül, hogy megtörné a letisztult formákat. A tér maradék, nagyobb, négyzet alaprajzú részére kád és mosdó került. Mind a kettőből kifejezetten keskeny és hosszúkás típust választottak, így nagyobb terület marad szabadon a helyiség közepén. A szabad terek pedig mindig növelik a térérzetet. Az egyszerű kád különlegessége a háttámlaként beépített puha párna, amitől máris kényeztetve érzi magát a fürdőző. A tiszta fehér burkolat és berendezés, valamint az ablaknak köszönhető sok-sok fény még tágasabbnak mutatja a helyiséget, és tiszta, friss hangulatot áraszt.
A „mennyországhangulat"
volt az, ami a fiatal háziasszony előtt megjelent, ha álmai fürdőszobájára gondolt, ezért használták kiindulási pontként a tiszta fehér színt. A helyiség egyetlen sötét foltja az ajtó, amely a ház többi nyílászárójához hasonlóan wengeszínűre pácolt fából készült. Hogy mégis legyen valami ellenpontja az egyébként „kilógó" részletnek, a mosdó alá egyedileg készíttetett pult osztása az ajtó díszítésének felel. Vendéglátónk igazi modern nő lévén vonzódik a minimál stílus nyugodtságához és praktikusságához, de a nőies stílusjegyekről sem akart lemondani. Annak ellenére sem, hogy klasszikus romantika szóba sem jöhetett. A fürdő nagyobb darabjai a szaniterek, a mosdópult és a nagyméretű, keret nélküli tükör - aminek nem mellesleg szintén tértágító szerepe van - mind kifejezetten szögletes darabok, ahogy a minimál jellemzői a magasfényű felület, a krómfogantyúk és csaptelepek is. A tükör olyan nagy felületet takar el a falból, hogy a kényelem kedvéért ügyesen beleillesztették a villanykapcsolót és a konnektort is.
A nőiességet
az önmagában mintás burkolat viszi a térbe. A burkolatcsalád valamennyi tagját használták, a kád elejére mozaik, a falakra és a földre pedig - a funkciók változását követve - váltogatott csíkos és indás lapok kerültek. Az egységes hófehér szín összefogja a sokféle mintát, amit a fényes és matt felület váltakozása ad, így a napszakok szerint a fény változásával változik a kép is. A letisztult stílushoz nem illene túlságosan sok dekoráció, ezért inkább a szükséges kiegészítők kiválasztására fordítottak különös figyelmet. A falból kijövő különleges csaptelep megérte az utánajárást, az olasz Bugnatese cég terméke ugyanis látványos, mégis belefért a költségvetésbe. A csillogó krómeszközök mellett a nőiességet egy éppen csak jelzésszerű virág idézi ismét.
Fotó: Bartos Gyula
Figyelemre méltó
● Lemondani egy pluszfunkcióról gyakran sokkal praktikusabb, mint bezsúfolni a térbe.
● A szabadon, „kihasználatlanul" hagyott tér növeli a tágasságérzetet, miként a domináns fehér, a nagy tükör és a sok fény is.
● Díszek nélkül, egyszerűen is lehet nőies egy enteriőr.
Zöld szempont
A fényes és fehér felületek visszatükrözik a fényt, így maximálisan ki lehet használni a természetes fényt. Ennek köszönhetően sokkal kevesebbszer kell felkapcsolni a lámpát.
Infó
Címek, telefonszámok, webhelyek
BELSŐÉPÍTÉSZET ÉS KIVITELEZÉS
Kanozsay Péter
Telefon: 06 (30) 483-6618
BURKOLAT, SZANITER
Sz. Éva Design Kft.
1025 Budapest, Szépvölgyi út 92/E
Telefon: 06 (1) 423-0006
www.szevadesign.hu
BÚTOR
Plumet Bútor
2013 Pomáz, Mártírok u. 27.
Telefon: 06 (20) 954-8341
www.plumetbutor.hu
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2009/5. számában jelent meg.