Az osztrák lapok híradásai szerint Bell olyan programokat dolgozott ki az amerikai kormányzat számára, amelyek az emberkereskedelem visszaszorítását célozzák. A tanácsadó ezzel összefüggésben a nemzetközi - egyebek között az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti - együttműködés és tapasztalatcsere fontosságát emelte ki a bécsi lapoknak adott nyilatkozataiban. Utalt arra, hogy az amerikai szakértők e problémakört illetően sokat tanultak az EU-tól.
A legjövedelmezőbb "üzletág"
Bell egyebek között elmondta, hogy a szexrabszolgaságra, illetve az illegális munkavállalásra kényszerítettek jelentős hasznot hajtanak a rabszolga-kereskedőknek, a kábítószer-csempészet után az "emberi áruval való kereskedés" a legjövedelmezőbb bűncselekmény a nemzetközi tapasztalatok szerint. Példaként említette, hogy ha egy emberkereskedő 8000 dollárt fektet be ebbe az "üzletágba", a profit a legtöbb esetben 200 000 dollár körül alakul. Tájékoztatást adott arról, hogy a délkelet-ázsiai térség, a Szaharától délre fekvő területek, valamint az átalakulás útjára lépett kelet-európai országok a legveszélyeztetettebbek a modern rabszolga-kereskedelem forrásaikén. Hozzáfűzte azonban, hogy évente mintegy 20 000 embert kísérelnek meg bejuttatni az embercsempészek - főképpen Közép- és Dél-Amerikából - az Egyesült Államokba is.
A szakértő szerint az emberkereskedelem visszaszorítását célzó amerikai programok mindenekelőtt az áldozatokra összpontosítanak. Ha az áldozat kész együttműködni az amerikai hatóságokkal a csempészek leleplezése érdekében, akkor az Egyesült Államokban maradhat, és védelmet is biztosítanak a számára. Bell szerint csak a rendkívül szigorú büntetések segítenek a csempészek elleni küzdelemben, különben minden más próbálkozás eredménytelen marad.