Táncoló lángnyelvek
Az egyszerre oltalmazó és félelmet keltő tűz eredeti funkcióját, a létfenntartást mára háttérbe szorította a hangulatteremtő képessége.
A francia filozófus, Gaston Bachelard a Tűz pszichoanalízise című munkájában a lángok álmodozásra késztető, megnyugtató jellegét állítja a középpontba, és ki ne kapna kedvet tűzgyújtáshoz ettől az idézettől: "A tűzhelyen lakó tűz kétségkívül az emberi álmodozás első megtestesítője, a megnyugvás szimbóluma és hívogatása... véleményünk szerint, aki nem szokott időről időre a lángokba révedni, az a tűz elsődleges és igazán emberi értelmét hanyagolja el az életben."
És minden lakásban helye is van kandallónak vagy egyéb tűzszerszámnak, legyen bár hagyományos stílusú vagy épp a legdivatosabb minimál elvek szerint berendezett.
Beépített otthonosságDe bármilyen típusú élő tüzet viszünk a lakásba, figyelembe kell venni, hogy az otthoni tűzgyújtás még kezelhetővé szelídítve is mindenképpen veszélyes üzem. Bár a modern technológiával gyártott gyertyák nem csöpögnek, a kandallóból a védőernyő mögül nem pattan ki szikra, a körültekintő tüzezés és a folyamatos odafigyelés elengedhetetlen.
Kandallót építeni bonyolult és drága mulatság, hosszas előkészületeket, megfelelő kéményt igényel, amely a legtöbb lakásban nem áll rendelkezésre. Divatjának újbóli terjedését mutatja viszont az a tény is, hogy az újonnan épülő ingatlanok jelentős részébe vagy az eredeti terv szerint is kerül tűztér, vagy legalább a későbbi kialakítás feltételeit megteremtik.
A kandalló dekorációs szerepéhez kétség sem fér, hiszen ideális esetben a szerkezet külső fala nem melegszik át, a szoba helyett tehát inkább a lelket melengeti. Általában hosszabb falszakaszra célszerű telepíteni, de kerülhet sarokba vagy - több oldalról nyitott, modern tűztérrel - akár a szoba közepére is, így térelválasztónak sem utolsó.
A biztonságot növelik a hőálló üveggel elzárt tűzterek, melyekből létezik még liftes ajtajú változat is, így a pillanatnyi igényeknek megfelelően választhatunk a biztonságosabb és a látványosabb megoldás között.
A biztonságos tűz
Léteznek látványkandallók is, amelyek mellet is élvezhetjük a tűz melegét, miközben nem kell a fatüzelésű kandallók körülményes beépítésével, problémáival foglalkoznunk. Ezek a darabok alkohollal működnek, nem igényelnek kéményt, nem füstölnek, és egyszerűen, egy tartály feltöltésével működőképessé tehetők akár az asztal közepén is. A kisebb darabok ráadásul könnyedén mozgathatók, így a modern, egyterű lakásokban nem kell előre eldönteni, hogy hol lesz a lakás és a társaság központja. Az aktuális igényeknek megfelelően a barátságos tűz loboghat a nappaliban, az étkezőben a vacsorához, vagy éppen a kerti parti hangulatát dobhatja fel, s ehhez csak odébb kell vinni a tűzteret.
Lakberendezési szempontból nem elhanyagolható a hagyományos kandalló párkányrésze sem, ahova a berendezéshez illő műtárgyak, családi darabok kerülhetnek. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a tűz mindenképpen a szoba legerősebb fókuszpontja lesz, feltűnnek tehát a köré rendezett tárgyak is, körültekintően kell tehát kiválasztani e kiemelt helyre kerülő darabokat.
Tekintse meg galériánkat!
Tüzes fókuszpontot teremthet akár egy apró gyertyaláng is - de több még inkább. Noha az otthonokban évszázadok óta fontos szerepet betöltő fényforrás fényereje ijesztően kicsinek tűnik a sok száz watthoz szokott szemnek, hangulatteremtőként máig felülmúlhatatlan.
A legváltozatosabb viaszrudak mellett a könnyen cserélhető, tiszta mécsesek korát éljük, amelyek szinte láthatatlanná válnak az enteriőr stílusához hangolt, milliónyi változatban kapható mécsestartóban. Nem felejtődtek el a régi jól bevált olajmécsesek sem, ezek legmodernebb formája a "tűzpálca", amelynél egyszerűbb forma talán nem is létezik. Az apró fémrudak végén táncoló lángocska is éppen elég a meghitt hangulat megteremtéséhez.
A gyertyák azon kevés lakberendezési elem közé tartoznak, ahol nem igaz a kevesebb több alapvető szabálya. Mert az apró lángokból igenis a több a jobb. Akár csoportokba rendezve, akár egyetlen nagy gyertyatartóban, a kertben, az étkezőasztalon vagy éppen a fürdőben a civilizált világhoz szelídített tűznek mindenütt helye van.
Stílusosan
Rusztikus környezetbe tégla, homokkő vagy homokfújt mészkő kandalló illik igazán. Ahol a természetes anyagok szépsége dekorál, külön díszítésre nincs szükség. Klasszikus stílusú enteriőrbe viszont nemesebb követ, márványt, gránitot érdemes választani, amit faragással díszítenek. Az előre gyártott tűztereket felhasználva akár az eredetire emlékeztető műkő burkolat is használható, így olcsóbban és egyszerűbben tehetünk szert faragott párkányzatra. Minimalista térbe letisztult vonalú, acél- és üvegszerkezet való, de népszerű megoldás a teljesen falba süllyesztett, dísztelen tűztér is, ahol a tűz éppen csak "kikacsint" a szobára.
T. G.
Az idézet forrása: www.inaplo.hu
Képek: Focus Kandalló, Art Kandalló, Dan Design
A cikk a Piac és Profit 2009. január-februári számának NHD mellékletében jelent meg.