a kocsinkban alakulna ki tűzveszélyes helyzet, hogy mit tegyünk, hogyan viselkedjünk (az ijedségen kívül)?
A legfontosabb ilyen esetben a riadalom, pánik elkerülése érdekében a higgadtságra, nyugalomra és határozottságra való törekvés. Tudom, könnyű mondani. Az ember hirtelen azt sem tudja hova kapjon, kinek szóljon. Kezdjük a megelőzéssel, lássuk, mi szükséges hozzá? Először is a hőtermelő berendezések és a bútorok, éghető anyagok között tartsuk meg a biztonságos távolságot!
Ha gázszagot érzünk, ne csengessünk, ne kapcsoljunk villanyt, azonnal áramtalanítsuk a lakást és szellőztessünk! A kenyérpirító, kávéfőző és az elektromos főzőlap alá mindig tegyünk hő-és tűzálló alátétet! A lakás elhagyásakor, illetve lefekvés előtt mindig győződjünk meg arról, hogy az elektromos illetve a gázüzemű berendezéseket kikapcsoltuk. A tüzet őrizetlenül hagyni nem szabad, ez vonatkozik az asztali gyertyára és a szabadban rakott tűzre egyaránt. Ez utóbbinál a fő veszélyt a szálló zsarátnok, a szikra jelenti, a nyílt láng és a sugárzó hő mellett. Ezek miatt szeles időben a tűzgyújtás helyétől távolabb is tüzek keletkezhetnek.
Ha bekövetkezett a baj, legyünk tisztában vele, hogy mit mivel lehet oltani! Éghető folyadékok tüze (pl. serpenyőben lévő étolaj) vízzel általában nem, de letakarással, elfojtással (pl. vizes konyharuha, fedő) jól oltható. Kisebb méretű, szilárd éghető anyagok égésénél a rendelkezésre álló vízforrásból is (vízcsap, szódásüveg) elkezdhetjük az oltást. Letakarásra, elfojtásra minél vastagabb, alacsony műszáltartalmú anyagokat célszerű használni (pokróc, pléd).
Elektromos berendezések tüzének oltását csak áramtalanítás után - hálózati csatlakozás megszüntetésével - szabad megkezdeni. A készenlétben tartott tűzoltó készüléket pedig érdemes már előre tanulmányozni, hogy milyen feltételekkel, milyen berendezések, anyagok oltására alkalmas.
Ha tűz mértéke túlnőtt rajtunk, vagy eleve a pánik miatt leblokkoltunk, mindenképpen értesítsük a tűzoltókat telefonon a 105-ös vagy a 112-es számon. Ilyenkor a kárjelzésnek mindenképpen tartalmazni kell a tűzeset pontos címét, azt, hogy milyen anyag ég, van-e veszélyben valaki, illetve mi van veszélyeztetve. Közölni kell a nevünket és a hívásra használt készülék számát is.
A tűzjelzésnél megadott információk már csak azért is nagyon fontosak, mivel a tűzoltóság ezek ismeretében határozza meg a helyszínre vonuló gépjárművek számát, a speciális mentőszereket (pl.: létrás, emelőkosaras gépjármű, generátor, ugrópárna, műszaki mentőszer, stb.), továbbá e jelzés alapján intézkedhet a mentők, rendőrség kirendeléséről is.
Sikertelen oltás esetén a tűz által érintett helyiséget elhagyva gondoskodni kell a bejárati ajtó becsukásáról. Fontos, hogy legyen menekülési terve a családnak, melyet minden családtag ismer. Az emeleti szintekről minden esetben a lépcsőházon keresztül hagyjuk el az épületet, a liftet igénybe venni tilos és életveszélyes. A panelos épületek zömében - ha a lépcsőn a lejutás akadályozott - felfelé is lehet menekülni, egyrészt a tetőre, másrészt a szomszédos lépcsőházon keresztül a szabadba.
Füst ellen az orr illetve a száj elé szorított átnedvesített textillel (ami lehet kendő, vagy törölköző) a kimenekülés időtartamára hatásosan lehet védekezni. A forró füstgázok a levegőnél könnyebbek, így felülről rétegeződve telítik a helyiséget, ez azt jelenti, hogy lehajolva, kúszva biztonságosabban kimenekülhetünk a füsttel telített helyiségből. A lakás elhagyása esetén lehetőleg gondoskodni kell a gáz és az elektromos áram főkapcsolójának elzárásáról.#img2#
A lakások tűzvédelme mellett fontos ejteni kell pár szót a személygépkocsik biztonságáról is. Autóink csupa éghető anyagból vannak. Az üzemanyag jelenlétéből, és a kis légtérből adódóan, tűz esetén az események olyan drámai gyorsasággal követik egymást, hogy a gépjárművezetőnek ideje sincs felfogni, hogy mi történik. Egyébként a legtöbbször a közúti közlekedésben résztvevő, éppen mozgásban lévő járműben történik műszaki meghibásodásból eredő tűz. Ilyenkor azonnal kell cselekedni! Ha éppen közlekedünk, talán még arra sincs idő, hogy félreálljunk. Ha az utasfülkében égett szagot tapasztalunk, és/vagy a nyomában apró füstcsíkot látunk terjengeni a műszerfal mögül, azonnal álljunk meg, és vegyük le a gyújtást! A gyújtás levételével, majd az akkumulátor lekapcsolásával ugyanis áramtalanítjuk autónk elektromos rendszerét, ezáltal megszűnhet a zárlatos vezeték túlmelegedése, felizzása.
A motortérben keletkező tűz esetén csak akkor nyissuk fel a motorháztetőt, ha a kezünkben van egy kibiztosított, beüzemelt és lövésre kész tűzoltó készülék! Ebben az esetben is csak annyira, hogy az oltóanyag biztosan bejusson. Arra vigyázzunk, hogy a felforrósodott karosszériaelemek és a kiáramló égéstermékek égési sérüléseket okozhatnak!