A környezettudatos életmód egyre nagyobb figyelmet kap és egyre többen választják ezt az utat. Ma már az élet több területén is jelentkezik a fenntarthatóság, becsempészte magát az építőiparba is.
A fenntartható építészet az új trend
A szemlélet célja, hogy az építészek a föld erőforrásaival takarékosan bánjanak és figyelembe vegyék a károsanyag kibocsátás csökkentését, mely mellett az ember fizikai és mentális egészsége is védelmet élvez. Tehát nem elég, hogy hanyagolni kell a természetellenes és környezetkárosító anyagok felhasználását, hanem még komfortot is kell nyújtania az épített környezetnek. Egyik sem mehet a másik rovására. A fenntartható építészet természetesen megújuló energiaforrások alkalmazásával valósul meg. Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a fenntarthatóság nem egyenlő az energiahatékonysággal, mely utóbbi többnyire a fűtési költség minimálisra csökkentésével ki is merül.
Építkezz tudatosan!
Amennyiben építkezési projektre szántad el magad, érdemes az alábbi környezettudatos és egészséges megoldásokkal helyettesítened a hagyományos anyagokat, módszereket, melyek a bio-szolár háznak felelnek meg:
• Kétrétegű falszerkezet: Lényege, hogy a vázszerkezet közé – vagy éppen a tartó falazat elé – kerül egy hőszigetelés, mely kevés energia felhasználásával készül újrahasznosított újságpapírból. A belső rétegtől pedig egy légrés választja el a külső réteget.
• Állandóan szellőző télikert: A falszerkezet légrésébe bejutó napsugárzás által felmelegített levegő télen is biztosítja, hogy ne jelenjen meg nedvesség. Így elkerülhető a fólia alkalmazása. A ház fűtését tehát nagyrészt a télikertben felmelegedett, légrésekben keringő meleg levegő biztosítja. Amennyiben ez nem elegendő, akkor a napkollektorok által korábban összegyűjtött, és tárolt hő végzi a ház fűtését. Ha pedig még ez is kevés, akkor működtetni lehet a télikertben elhelyezett faelgázosító kazánt.
• Zöldtető: Segíti az épület hőterhelésének szabályozását a hőszigetelőképessége és hűtő hatása révén.
• Természetes világítás: A padlás feletti tetőszakasz cserép helyett üveggel vagy átlátszó műanyaggal fedett, melynek következtében természetes megvilágítást kap a ház. Ez nemcsak energiatakarékos, de még élettani szempontból is jótékony hatása van.
Szeretnél fenntarthatóbb házban élni építkezés nélkül?
Nem feltétlenül szükséges építkezned ahhoz, hogy fenntartható legyen az otthonod, már kész állapotban is lehet ilyen típusú ingatlanokat vásárolni. Az ingatlan hirdető portálokon való keresés során például be lehet jelölni a fűtés típusát.
Geotermikus fűtés választásával máris sokat segíthetünk a környezetünkön. Akár talajkollektoros-, talajszondás- vagy víz-víz hőszivattyút választunk, nincs károsanyag kibocsátás. A talaj felső rétege nyeli el a napsugárzás 50%-át, ezért egész évben egyenletes, 7-18 fokos marad. Ráadásul az ilyen fűtési rendszerrel ellátott ingatlanok nem feltétlenül kerülnek többe. Például egy 40 m²-es budapesti lakás gáz és geotermikus fűtéssel is 30 millió forintos áron érhető el.