A mosogatás rengeteg időt vesz igénybe még hétköznapokon is, az ünnepek, nagyobb összejövetelek után pedig igencsak elkeserítő a szennyes edényhalmaz látványa. Mégis, sokan nehezen szánják rá magukat, hogy mosogatógépet vegyenek, és valószínűleg nem az ár miatt. Hiszen a mosogatógépek többsége nem sokkal kerül többe, mint egy korszerű hűtő- vagy mosógép. S hogy mi lehet az oka ennek a tartózkodásnak? A szakember szerint a köztudatban többé-kevésbé még ma is az él, hogy a mosogatógép luxus, és az is az érvek között szerepel, hogy azt a néhány edényt elmosni gyerekjáték, minek ezért egy drága gépet működtetni.
Pedig ha valaki utánaszámol, nagyon gyorsan rájön: kézi mosogatással jóval több időt, vizet és energiát pazarolunk el, mint ha gépet használnánk. Ki vitathatná például azt, hogy kézi mosogatáskor jóval nagyobb mennyiségű - adatok szerint akár 30-40 liter - meleg- és hidegvizet folyatunk el a mosogató fölött, mint ha ezt a gépben végeznénk? A gépek vízfogyasztása ugyanis limitált: mosogatásonként többségében 9-16 liter között mozog.
Az is belátható, hogy mivel gépi mosogatáskor a víz hőmérséklete magas, akár 60-70 fok is lehet, jóval hatékonyabb, baktériummentesebb lesz a tisztítás, mint az alacsonyabb hőmérsékletű kézinél.
S persze időt is megtakarítunk a gépi mosogatással, hiszen egy adag szennyes edény bepakolása a gépbe, majd mosás után a kiszedése legfeljebb 10-20 percet vesz igénybe, addig ugyanennyi edényt kézzel elmosni, leöblíteni akár négyszer annyi időbe telhet.
Az energiafelhasználás terén is jelentős az előnye a gépi mosogatásnak, ezt mutatják a hivatalos felmérések. Eszerint egy 12 terítékes készülék például a különböző programjaiban - az egyes mosogatási hőmérsékleteken - általában 0,85-1,05 kilowattóra áramot fogyaszt el a tisztításhoz és tökéletes szárításhoz, ugyanennyi edény kézzel való mosogatásakor és öblítésekor az árammennyiség - az elhasznált melegvíz-többlet miatt - azonban már 1,8 kilowattóra, vagy annál több is lehet.
Ezek mind nyomós érvek, amiket az egyre felfelé araszoló energiaárak miatt előbb-utóbb érdemes fontolóra venni. Jól tudják ezt a mosogatógép-gyártók is, ezért egyre korszerűbb készülékekkel jelennek meg a piacon, nemcsak újabb vásárlásra, hanem környezettudatosságra, hatékonyabb energiagazdálkodásra is ösztönözve az embereket. A mosogatógépek legújabb típusai már többségükben AAA kategóriásak, vagyis az energiafogyasztás, a tisztítás és a szárítás hatékonysága szempontjából a legjobbak.
A víz- és energiamegtakarítás érdekében nem árt egy-két dologra figyelni.
Mindig az előírt használati utasítás szerint rakjuk be a gépbe az edényeket. A hatékonyság növelése érdekében lehetőleg töltsük tele a készüléket. Előtte távolítsuk el az ételmaradékot, áztassuk fel az esetleges leégett anyagokat: ezzel kíméljük a szűrőrendszert. Gyakorta tisztítsuk meg a szűrőt.
Ügyeljünk arra is, hogy csak a mosógéphez előírt anyagokat - só, mosogatószer, öblítő - használjunk. A sót lehetőleg mindig időben töltsük utána: hiánya ugyanis károsíthatja a vízlágyító rendszert.
Mivel az ember környezete már amúgy is jelentősen vegyszerterhelt, némely szakember azt ajánlja: az ismert öblítőszerek helyett alkalmazzuk inkább a régi, de bevált, környezetkímélő házi szert: a háztartási ecetet.
- szilágyi -
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008/01. számában jelent meg.