Ilyenkor a Szent István körúttól a Kossuth térig korzóvá alakuló Falk Miksa utcán és az ott található galériákban, régiségboltokban a sok értékes műalkotás és szép tárgy mellett rengeteg érdekes program várja a közönséget.
A Falk Miksa - azelőtt Néphadsereg - utca és a Szent István körút sarkán évtizedek óta működik a BÁV régiségboltja, amely a rendszerváltozás előtt a budapesti hivatalos régiségkereskedelem nem túl nagy forgalmának egyik igen jelentős helyszíne volt. Mivel a BÁV csak keretezett képeket vett át, hamarosan egy képkeretező is a közelbe települt a boltjával. A kilencvenes évektől azután egymás után nyíltak az utcában a régiségkereskedések, galériák, s ma már a lassan újraéledő hazai műkereskedelem legkiemelkedőbb szereplőit találhatjuk meg erre.
Programmal dúsítva
Az itt működő cégek tulajdonosai, vezetői összefogtak, és 2006. szeptember 16-án megrendezték az első Falk Art Fórumot. A három főszervező: Sajdik Ildikó, Tar Judit és Bujanovics Eduárd nyugat-európai példákat vett alapul, ahol már régebb óta rendeznek efféle eseményeket, és gyakori, hogy azonos tevékenységet folytató kereskedők egymás mellé települnek. A tapasztalatok szerint ez kifejezetten vonzó a közönség számára, és a konkurencia a színvonal emelését is segíti, miként az a budapesti Ráday utcai kávéházi negyedben is érzékelhető.
A forgalom és a látogatottság tovább növelhető, ha külön programokat is szerveznek ezekre a helyszínekre. Az ilyen rendezvények általában nagyobb befektetést igényelnek, de összefogással ez is könnyebben megy.
Az utcából aznapra kirekesztik az autóforgalmat, a boltok a kínálatuk egy részét kiteszik az utcára, hogy minél nagyobb számú közönséget vonzzanak. Jó házigazdaként gondoskodnak arról is, hogy az ott sétálók ne szomjazzanak, ne éhezzenek, és fáradalmaikat mai képzőművészek által festett padokon pihenhessék ki, miközben többféle koncertet hallhattak, és különleges mutatványosokat nézhetnek.
Kattintson a galériáért!
A jövő városáért
Az első Fórum olyan sikeres volt, hogy rögtön elhatározták: évente két ilyen eseményt szerveznek. Tevékenységüket ez év tavaszán Belváros-Lipótváros Önkormányzata a Jövő Városáért Díj arany fokozatával ismerte el.
Idén szeptember 20-án tehát már ötödször alakult át az utca kellemes korzóvá. A Fórumon részt vevő mintegy ötven üzlet, galéria és étterem mindent megtett azért, hogy a hűvös, szeles délután és este mindenki számára élvezetes legyen. Tárlatvezetések, beszélgetések, előadások várták az érdeklődőket, akik nemcsak a boltok, galériák kínálatát ismerhették meg közelebbről, hanem sok műhelytitkot is megtudhattak a bútorrestaurálásról, a műkereskedelemről.
Érdekes minitárlatot szenteltek a levélbontóknak és papírvágóknak. Ennek a ma is hasznos, ám kissé feledésbe ment eszköznek nagyszámú gyönyörűséges példányát láthattuk. Most először "külsősként" a József Attila Színház is megjelent, itt tartotta évadnyitóját, itt mutatkoztak be a színház új művészei, a közönség pedig részleteket láthatott az elmúlt évad sikerdarabjaiból.
Megörvendeztetnek
Ami különösen kellemessé teszi a Falk Art Fórumot, hogy a választék igen széles. Az elmúlt 200 év művészeti és iparművészeti tárgyaiból szinte minden korszakból és műfajból találni valami szépet. Van régi és új, antik és kortárs. A szembeállítás nem is helyes, hiszen együtt látva egy biedermeier fülbevalót, egy art deco karkötőt és Péter Vladimír egy nyakláncát, könnyebben megérthetjük, hogy a szép, művészi színvonalú tárgyak mindig is hozzátartoztak a polgári élethez.
Egy szép formájú bútor, egy míves asztali óra vagy egy elgondolkodtató festmény nézegetése után jobban érezzük magunkat. Ezek a tárgyak kiragadnak bennünket a hétköznapok szürkeségéből, segítenek felülemelkedni a kicsinyességen. Nem véletlen, hogy a boltok vevői között egyre több a hazai vásárló, hiszen a műkincsek - bár befektetésnek sem utolsók - újra és újra megörvendeztetik tulajdonosukat.
Bálványos Anna
Fotó: FAF Archív
A cikk a Piac és Profit 2008. októberi számának NHD rovatában jelent meg.