Az áttört fémrácsok, az indás növényi díszek és mázas csempék már évszázadokkal ezelőtt, a mórok uralkodása alatt megjelentek a spanyol lakberendezésben, de ma is meghatározó elemei a mediterrán stílusnak.
A déli népek természetszeretetének megtartó ereje mellett ezek azok a motívumok, amelyek túléltek minden változást, és a mai napig divatos enteriőr elemei lehetnek. Ez elsősorban talán annak köszönhető, hogy a kevés bútorral, meleg színekkel, nemes anyagokkal berendezett szobák igazán kellemes életteret kínálnak, ráadásul a mi vidékünkön e területek felidézése a nyaralás, kikapcsolódás érzetét kelti.
A rusztikusság, a természetesség és vidámság
a mediterrán stílusra legjellemzőbb fogalmak. Mindezek tetten érhetők a mediterrán lakberendezés egyik legjellemzőbb elemében, a természetes kő burkolatban. A meleg éghajlaton a kő szerepe egyértelműen az, hogy a vastag falakkal együtt kellemes hűvös klímát teremtsen a házban. Meleg nyarakon hűvösségének előnyeit itthon is élvezhetjük, de a téli hidegben sem kell tartani a tőle.
A kőpadló alá elhelyezhető padlófűtés egyenletes, kellemes meleget áraszt, így akár mezítláb is jó érzés járni rajta. A mediterrán stílusú burkolat ráadásul látványában a legkevésbé sem hideg. A változatos színhasználat, a barátságos, ornamens minták sokszor inkább szőnyegre emlékeztetik az embert, mint valami hideg és kemény alapanyagra. A padló esetében sem kell lemondani az élénk, változatos színekről, de a jellegzetes, rusztikus összkép megtartása érdekében ragaszkodjunk a mázatlan kőhöz vagy a matt felületű kerámialaphoz.
Különösen fontos, hogy ennél a stílusnál egyáltalán nem kell szabályosságra, kimértségre törekedni. Kedves rusztikus jellegét, otthonosságát éppen az adja, hogy a tárgyak nem kívánják eltitkolni, hogy kézi munkával készültek, és akár már generációk óta szolgálják a ház lakóit.
Ezt a hangulatot nem csak méregdrága, valóban kézzel készült csempékkel lehet elérni, bár az természetesen minden másnál szebb és egyedibb megoldás. Sok gyár készít olyan kollekciókat, amelyeknél a csempék szélét, felületét tudatosan kissé egyenetlenül, hullámosra munkálják meg, ami kétségtelenül csak "utánzat", ám a helyiség összképét kellemesen befolyásolhatja.
A gyakran használt tónusokmindegyike a déli népek természetes környezetéből került a belső térbe. A föld vöröse, sárgája, barnája mellett a napszítta cserepek terrakottája, a tenger kékje, a szőlőlevelek és olívafák zöldje uralja az enteriőröket. Jellemzően az élénk, meleg árnyalatok vannak túlsúlyban, és ezekkel még a sötétebb terekben is napsütötte hatást érhető el. Az alaptónusok mindegyike tökéletes harmóniát alkot, bármilyen összeállításban használják is fel őket.
Az élénk színeknek nyugodt hátteret teremt a visszafogott, természetes bézs szín vagy a ragyogó fehér fal. Ez utóbbi alapvetően hagyományos, meszelt felületet jelent, melyet méltatlanul mellőznek a mai lakberendezésben. Olcsósága miatt gyakran lehet újrameszeltetni a felületeket, így biztosan mindig tiszta és zsírmentes lesz például a konyha fala. A meszelt felület porózus szerkezetű, és remekül szellőzik, így garantáltan penészmentes megoldást jelent nedvesebb helyiségekben, fürdőkben vagy párás főzőfülkékben is. A perzselő délszaki napsütésben persze máshogy mutat a ragyogó fehér fal, mint a borongós magyar időjárás körülményei között, ezért az "északra" adaptált mediterrán stílus szívesebben használja a meleg okker vagy terrakotta árnyalatokat a falak színezésére is.
Egyszerű vonalú, praktikusságukban szép bútorokkészülhetnek tömör fából, amely esetben szintén az anyag természetes szépsége érvényesül. A fa erezete, természetes színe mellett más dekorációra nincs szükség a bútorokon.
A mediterrán stílus jellegzetes, gyakran használt anyaga a kovácsoltvas, amelyből mindenféle használati és dísztárgy készülhet, a legnagyobb bútortól a legkisebb gyertyatartóig. Az alapvetően kültéri használatban megszokott kovácsoltvas székek és asztalok belső téri elhelyezése még inkább megszünteti a határvonalat kint és bent, természet és ember között.
Gyakran a nagy és súlyos bútorok - például a konyhaszekrények - is lábakon állnak, ami két szempontból is praktikus. Egyrészt megkönnyíti a takarítást - hiszen a köves helyiségek felmosása amúgy is csak pár perc -, másrészt pedig könnyedebbé teszi a súlyos, testes bútorokat, így azok jobban összehangolódnak a légies, kovácsoltvas darabokkal.
Az épített berendezés is jellegzetesen mediterrán típus. Akár a konyhában, akár a fürdőszobában praktikus és látványos megoldás lehet a kerámiával burkolt mosdópult vagy konyhaszekrény. Sok esetben ilyenkor a bútorra és a falra azonos csempe kerül, ami azt az érzetet kelti, mintha a szekrény csak úgy "kinőtt" volna a falból.
A súlyos darabokat könnyíti, ha ajtók helyett a nyitott polcokat részesítjük előnyben, ráadásul ezek kényelmes, könnyen hozzáférhető helyet teremtenek a berendezés esszenciáját adó apró tárgyaknak, mázas kerámiáknak, kosaraknak.
Elmaradhatatlan tartozékok
a természetes hangulatú kiegészítők, ha lehetséges, elsősorban a növények. Belső térben kisebb-nagyobb cserepes virágokkal is a természet közelében érezhetjük magunkat, főleg, ha a mediterrán vidékre jellemző fajták közül választunk.
A konyhában jól mutat, és igen praktikus is, ha friss fűszernövényeket helyezünk el az ablakban. Ha erre nincs lehetőség, mind ízre, mind hangulatteremtésre ugyanúgy megfelelnek a csokorban fellógatott, szárított gyógyfüvek is. Néhány szál színes virág, egy tál gyümölcs teljessé teheti az otthonos hangulatot. Ahol nem él meg a virág, ott érdemes olívával, szőlőlevéllel vagy más jellegzetes mediterrán növény képével díszített dekorációt választani.
A dekoráció tervezésénél ne feledkezzünk meg a szárazföld mellett a tenger élővilágáról sem. Néhány, a nyaralás során gyűjtött kagyló vagy csigaház garantálja a tengerparti hangulatot. Igazán nem lesz nehéz, hiszen a közkedvelt motívumok a dekorcsempétől a szalvétáig mindenhol fellelhetők.
Mi is az a mediterrán?A mediterrán szó a latin "medi" - középső - és "terra" - föld - szavakból származik. Jelentése tehát: "földközi". Innen származik a mediterrán, vagyis a Földközi-tenger neve, de használják a fogalmat a környező szárazföldi területekre is. A mediterráneumnak nevezett terület magában foglalja a Földközi-tenger teljes partvidékét Portugáliától egészen Görögországig. Mégis, ha mediterrán hangulatú enteriőrről van szó, leginkább Dél-Olaszország és Spanyolország stílusa jelenik meg előttünk. A fogalmat nem csak a lakberendezésben használják. Az élet szinte minden elemének - az evéstől az alvásig - van mediterrán módja, és ezek többsége minden más tájon élő ember számára igen vonzó. A mediterrán élet minden elemére igaz ugyanis, hogy logikus, praktikus és egészséges úgy, hogy közben nemhogy gátolná, de elősegíti az élet élvezetét.
Modern hangulat, délies elemekkel
Nem kell lemondani a mediterrán vidám hangulatáról annak sem, akinek nem áll közel a szívéhez a patinás, rusztikus stílus. A modern lakberendezés mindent mindennel ötvöző rendszerében kialakítható egyfajta "modern mediterrán" belső is. Ehhez elég a stílusra jellemző időtlenséget egy kissé máshogy értelmezni, megtartani néhány alapvető jellegzetességet, amelyek modern keretben egészen máshogy mutatnak majd.
A természetes kőburkolathoz társított minimalista bútorokkal, megfelelő színekkel és kiegészítőkkel természetesen lehet modernizálni a stílust. A meleg, napsütötte színek és a ragyogó fehér együttese, ha divatos mozaikcsempéből készül, máris kortárs hatású. De dönthetünk úgy is, hogy a vasbútorokat cseréljük a minimalista trendre jellemző fémből, rozsdamentes acélból készült darabokra. A napsütéses, barátságos, vidám hangulat megmarad úgy, hogy az összhatás vitathatatlanul modern.
- timár -
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008 augusztus-szeptemberi számában jelent meg.