Az idézeteket végtelen sorban lehetne folytatni, a klasszikusoktól a Nekem a Balaton a Riviéra című örökzöld slágerig. A magyar tengerről mindenkinek van legalább egy története, sokan töltötték a partján a gyerekkorukat akár családi nyaraló, akár gyerektábor volt a helyszín. Kovács Miklós turisztikai szakállamtitkár szerint a tó most reneszánszát éli. Vonzerejének növelésére eddig 4,6 milliárd forintos keret állt rendelkezésre, s a következő két évben további 3,6 milliárdot lehet e célra fordítani.
Kiváló vízminőség
A Balaton természeti és idegenforgalmi értékét elsősorban a tó vízminősége határozza meg. Az üdülés és az idegenforgalom rohamos fejlődése, a mezőgazdaság hatása, valamint a tóparti települések fejlődése az elmúlt évtizedekben meggyorsította a tó egyébként természetes viszonyok között is bekövetkező elöregedését, és kedvezőtlenül befolyásolta a vízminőséget, ami 1994-ben már katasztrofális képet mutatott. Az akkori szigorú intézkedések hatásának köszönhetően viszont azóta évről évre folyamatosan javul. 2008 óta az ellenőrzés a korábbi szennyező anyagok mellett az allergiát kiváltó kékalga-burjánzásra is kiterjed.
Tavaly a felmérések szerint a több mint száz balatoni strand túlnyomó többségén a vízminőség már egyenesen kiválónak volt mondható. A legtisztább fürdővízzel és partszakasszal rendelkező strandok és kikötők, amelyeken emellett megfelelőek az infrastrukturális és higiéniai feltételek, valamint kiemelten figyelnek a biztonságra és a gyermekekre is, Kék hullám zászló minősítést kaphatnak. Ezt az elismerést tavaly 29 strand és 5 vitorláskikötő érdemelte ki.
Negyven százalék a Balatonhoz utazna
Bár a szakemberek egy része az egynapos turizmus fellendülését várja az idei nyárra, más felmérések azt mutatják, hogy az emberek többsége nem mond le teljes egészében az utazásról - igaz, csökken a nyaralásban töltött napok száma, és a többség nem messzi, egzotikus utakban gondolkodik. Ennek megfelelően várható a belföldi turizmus arányának növekedése is. Az emberek valamivel több mint tizenkét százaléka tervez belföldi nyaralást idén nyárra az Utikalauz.hu internetes portál tavaszi felmérése szerint, közülük negyven százalék pedig a Balatonhoz utazna.
Az utazás könnyítése és környezetbarátabbá tétele érdekében a nyári vasúti menetrend a balatoni utasforgalom lebonyolítására koncentrál. Az augusztus 23-áig tartó nyári szezonban többletvonatokat állítanak forgalomba, és ismét közlekedik majd szombaton és vasárnap a Siófok expressz fürdőjárat. A menetrend segíti az egynapos fürdőzők utazását is, a vasúttal érkezők növekvő száma pedig csökkentheti a legendás, idegőrlő dugókat a part menti utakon.
Földön, vízen
A strandolás mellett számos kulturális, gasztronómiai és sportprogram is várja a nyaralókat. Az idén elmaradó Művészetek Völgye helyett önszerveződő módon kialakuló Völgy 2009 mellett más stílusban a Balaton Sound kínál koncerteket, hogy csak a legnagyobbakat említsük. De vérmérsékletnek megfelelően lehet bor- vagy lovas túrázni, tavat átúszni, utcabálozni.
A kellemes emlékeket ébresztő „retró" helyszínek és a versenyt a külföldi nyaralóhelyekkel szemben is felvevő modern éttermek, wellnesslehetőségek és üzletek mellett folyamatos favorit a vitorlázás. A vitorláskikötők olyan népszerűek a tavon, hogy egyes helyeken a bővítések ellenére várólistát kellett bevezetni. A Balatoni Fejlesztési Tanácsnak jelenleg 17 kikötőfejlesztésről van tudomása, melyek által két éven belül nyolcszáz, később kétezer új vitorlásférőhely létesülhet a Balaton partján.
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Piac és Profit 2009/6. számának NHD mellékletében jelent meg.