A nagymamáim kalapos nők voltak, az anyukám is viselt kalapot fiatal korában –meséli Kántor Erika, a Crazy Teatime márka alapítója. Falun nőttem fel, minden vasárnap templomba jártunk, akkor mindig kalapot viseltek. Gyerekkoromtól kezdve kedvelem a kosztümös filmeket. Nemcsak a történetek miatt szerettem ezeket, de a jelmezek is érdekeltek. Már akkor is feltűnt, milyen sokat ad egy nő megjelenéséhez egy szép kalap.
Viselni, vagy készíteni, azért az nem ugyanaz. Miért kezdtél el kalapkészítéssel foglalkozni?
Nagyon szeretek varrni, kézműveskedni. Gyerekkoromban a babáimnak varrtam ruhákat. Később rajztanárként végeztem a főiskolán, tanítottam is tíz évig egy művészeti iskolában. Ott, a rajz és a festés mellett mindenféle technikát kipróbáltunk. Nemezeltünk, táskákat, ékszereket és fejdíszeket is készítettünk. Kiélhettem az alkotói vágyaimat. Magamnak, saját örömömre is csináltam brossokat, fülbevalókat, hajdíszeket. Aztán ezek egyre népszerűbbek lettek a barátaim, ismerőseim körében. Ez volt a kalapszalon előzménye. Már nem is emlékszem, mikor döntöttem el, hogy én csak ezzel akarok foglalkozni, de egyszer csak megszületett a Crazy Teatime márka.
Miért ez lett a neve?
Nagyon szeretek teázni, ezt is a nagymamámtól örököltem. Vasárnaponként teadélutánokat tartottunk. Ilyenkor elővette a gyönyörű porcelán teáskészletét, abból teáztunk. Azóta is gyűjtöm az angol porcelán csészéket, bár lassan le kell állnom, mert nem férnek el már a lakásban. Akkor egyébként, jegyzem meg, amikor az ötórai tea a mindennapok része volt, még viseltek a hölgyek kalapot! A márkanév tehát: Teatime – teaidő kifejezés innen ered. A crazy – itt bolondost, bohókásat jelent - pedig a kalapjaim, fejdíszeim stílusára utalnak.
Úgy gondolom, hogy a kalapkészítés bonyolultabb és eszközigényesebb lehet, mint például megvarrni egy ruhát. Mi kell hozzá?
Több, fából esztergált sablon szükséges a különböző stílusú kalapokhoz. Ezeken száradnak meg az anyagok, a keményítés után így nyerik el a kalapok végső formájukat, ez komoly fizikai munka. Aztán jön a karima, amit bizonyos fazonoknál szegni kell, vagy ha olyan széles, akkor drótmerevítést kell belevarrni. A belső, fejbőrrel érintkező peremre bélésszalag kerül. A díszítés, amit a legjobban szeretek, csak az utolsó munkafázis. Először feltűzöm az elemeket, hogy lássam, tényleg jó mutat-e, ahogy kitaláltam. Aztán amikor ezeket fel kell varrni, akkor jön az idegösszeomlás, a műanyag fonal, amivel dolgozom, átlátszó és kunkorodik, könnyen összegubancolódik. Minden díszt, szalagot, masnit, selyemvirágot, gyöngyöt, tollat kézi munkával rögzítek.
Nem átallok turkálóba járni, remek darabokat találok, amiknek hol az anyagát, hol a díszeit hasznosítom újra a kalapokon. Selyembélésekből, bársonyokból, taftból gyönyörű díszeket lehet készíteni. De a régi kalapokat is szeretem megújítani. Nemrég találtam például egy '50-es évekből származó szalmakalapot. Még a címke is benne van, egy budapesti kalapgyárban készült. Már kitisztítottam, most gondolkodom, mivel dobjam fel. Szerencse, hogy divatba jöttek a régi holmik, egyre több vintage üzlet nyílik. Ezekben is szoktam „vadászni”, bársonyvirágokat, különböző bogyókat, szalagokat, fátylakat keresek, ezek visszaadják azt az életérzést, ami egykor volt. Néha, ha fantáziát látok egy régi kalapban, szétbontom, és új életet adok neki.
Neked hány saját kalapod van? Van egy nagy karimás szalmakalapom, ezen kívül nekem inkább ilyen kis koktél kalapjaim vannak, a nagymamám tökhéj kalapnak hívta. Több, úgynevezett dinnyehéj fejdíszem van, amik olyanok, mint egy hajpánt, csak szélesebbek és díszesebbek. Legutóbb egy párducmintásat viseltem, amikor a házassági évfordulónkon elmentünk vacsorázni a férjemmel.
Székesfehérváron élsz, ott van az üzleted is. Kik vásárolnak nálad?Kezdetben főleg ismerősök vették a kalapjaimat, aztán szétvitték a hírét, most már az egész országból, de külföldről is vannak érdeklődők. Online is lehet kalapokat, fejdíszeket rendelni, bár ehhez kellő önismeret kell.
A fejforma, a homlok magassága, a hajviselet is befolyással van arra, kinek, milyen fazon áll jól. Ezért, ha valaki először vesz kalapot, azt nem árt vásárlás előtt felpróbálni. Akkor személyre szabottan igazítani is tudok rajta.
Mivel bátorítanád a nőket, hogy merjenek kalapot viselni, akár olyan, nem ritkán feltűnő, bohókás darabokat is, mint amilyeneket Te készítesz? Az a mottóm, hogy normálisnak lenni eléggé unalmas! Arra biztatom a nőket, hogy merjenek kitűnni a tömegből. De a klasszikus stílus kedvelői is találhatnak visszafogottabb darabokat. Egy kalap olyan, mint az i-n a pont. Kiegészíti az öltözéket, akár ünnep-, akár hétköznapokon. Július 25-26-án Agárdon lesz egy összművészeti fesztivál, ahol a képzőművészeti alkotások mellett ékszereket, öltözékeket és a hozzájuk illő kalapokat, fejdíszeket is bemutatunk. Az érdeklődők ott közelről is megnézhetik a Crazy Teatime modelljeit.