A csapból jövő ivóvíz részben a folyók vizéből, részben szennyvízből "készül", ez utóbbit mechanikailag és kémiailag tisztítják. Ez azt jelenti, hogy klórral és hipóval fertőtlenítik, igaz, nagyon kicsi mennyiséggel. Így a vezetékes ivóvíz biztosan nem közvetít bakteriális vagy vírusfertőzéseket, de számos más káros anyagot tartalmaz: növényvédő szereket, gyógyszerek maradékait - köztük hormonokat, kábítószereket is! -, könnyű- és nehézfémeket, rozsdát, homokot, iszapot és a többit.
A fürdőszobában, vasalóban, vízforralóban, párologtatóban lerakódott vízkő a bizonyíték arra, hogy mi mindent meg nem iszunk a csapvízzel együtt. Érdemes tehát víztisztítót beszerelni nemcsak a konyhába, hanem a zuhany vagy a kád csapjára is, mert a tiszta víz kevésbé szárítja a bőrt, a vízkő nem rakódik le sem a bőrre, sem a hajra, sem a kádra, így a takarítás is egyszerűbb, kevesebb vegyszert kell használni.
Tisztított vizet inni
tehát egészségesebb és kellemesebb is. Egyszerűen jobb az íze, nincs kellemetlen szaga, és jobban esik a szervezetnek. A víztisztítók méretüket, kapacitásukat, hatékonyságukat és nem utolsósorban árukat tekintve nagyon sokfélék. A legegyszerűbb és eleinte a legolcsóbb a víztisztító kancsók beszerzése, hiszen ezek nem drágák, de a betétjüket legalább havonta cserélni kell, ami viszont újabb havi rendszeres kiadást jelent. Ezek a kancsók a csapvízben található káros anyagok nagy részét kiszűrik, de kevésbé hatékonyak, mint a többi víztisztító.
A csapra szerelhető készülékek
előnye, hogy kapható kis méretű is, bármely szabványcsapra felszerelhető (a megvétele előtt viszont érdemes tájékozódni, mert szabványosnak vélt csapunkról kiderülhet, hogy nem az!), és akár utazáskor is magunkkal vihetjük. Ezek két-három lépcsőben tisztítanak, mechanikailag, majd ioncseréléssel szűrik ki a nehézfémeket, illetve ezüstjodiddal fertőtlenítenek.
A kisebb teljesítményű készülék hátránya, hogy akkor igazán hatásos, ha nagyon lassan eresztjük át rajta a vizet. A nagyobb teljesítményűeknek viszont a mérete is nagyobb, azaz meg kell barátkoznunk a csap mellett álló, nem kicsi készülékkel. Tehát ha a konyhánkban csak egy csap van - márpedig a legtöbb konyha ilyen -, akkor vagy folyton le- és felszereljük, vagy máshol mosogatunk. Vannak persze váltócsapos modellek is. A betétjét ezeknek is cserélni kell, típustól függően 4-5-6 havonta vagy csak évente, de hosszú távon olcsóbbak, mint a kancsó.
Ha már beruházunk,
talán érdemes a saját csapos, beépíthető készülékek közül választani. Ezek a modellek elég nagyok, valószínűleg teljesen elfoglalják a mosogató alatti helyet, de saját csapjuk van, így a mosogatás nem gond. Teljesítményük elég nagy, olyannyira, hogy a legtöbb modellben nyomásfokozó is van, azaz, ha a vezetékes víz nyomása nem elégséges, a gép segít magán.
A beépíthető készülékek már 4-5 lépcsőben szűrnek, azaz alaposabb munkát végeznek, és a hozzájuk tartozó csaptelep is időállóbb, kerámiabetétes kivitelű. Először mechanikailag szűrnek, aztán aktív szénnel lekötik a klórt és a különféle szerves anyagokat, majd ioncseréléssel megkötik a nehézfémeket.
A beszerelhető berendezések között vannak úgynevezett zsinórmembrános készülékek, amelyek kiszűrik a káros anyagokat, de meghagyják a víz természetes ásványianyag-tartalmát. Ezeknél a készülékeknél azonban nemcsak a szűrőket kell cserélni körülbelül félévente, hanem másfél évente magát a zsinórmembránt is.
A legtisztább vizet
a fordított ozmózis elvén működő, úgynevezett RO membrános készülékek adják. Szakemberek szerint ez ma a leghatékonyabb víztisztító eljárás. Ez a membrán 0,0001 mikron nagyságú pórusaival gyakorlatilag minden szennyeződést kiszűr.
Mielőtt bármelyik készülék mellett döntenénk, különösen, ha egy nagy teljesítményű, drága víztisztító beszerzését fontolgatjuk, kóstoljuk meg a vizet, amit előállít! (A drágább készülékek forgalmazói ezt lehetővé is teszik.) Eleinte talán furcsa lesz, az ásványvizet kedvelők számára kissé ízetlen. A víztisztítót használók azonban jótékony hatásokról, gyomor- és epepanaszaik, fejfájásaik megszűnéséről, jobb közérzetről számoltak be.
Hogyan pótoljuk az ásványi anyagokat?
Mivel sok ásványi anyagot a vízből vesz fel a szervezet, egyes víztisztító készülékek a szűrést követően pótolják ezeket. Akinek ez nem lenne elég, egy UV-fénnyel fertőtlenítő egységet is vásárolhat, amely a legtöbb ozmózisos víztisztítóhoz kapható. Ezeket a készülékeket is karban kell tartani, cserélni kell a különböző betéteket, ám ennek költsége nagyjából ugyanannyi, mint a kancsó karbantartása.
b.a.
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008/01. számában jelent meg.