A luxushotelek úgy nyújtanak elegáns, mégis otthonos környezetet vendégeiknek, hogy a hangulat megteremtéséhez nem állnak rendelkezésre személyes tárgyak. Olyan stílust kell tehát kialakítaniuk, melyben a vendégek többsége otthon érzi majd magát. Az igazán jó hotelek jellemzője, hogy a szobába lépve az ember legszívesebben azonnal belevetné magát valamelyik fotelbe, hogy relaxáljon egy kicsit. Miért ne lehetne ugyanilyen hívogatóan kényelmes az otthoni berendezés is?
Elegáns térrendezésAmellett, hogy egy fárasztó nap után valóban pihentető a nyugodt, kiegyensúlyozottan elegáns hotel stílusú enteriőr, kiválóan alkalmas azokba az otthonokba is, ahol gyakran fordulnak meg vendégek. Ez esetben ugyanis elegáns és reprezentatív terekre van szükség, melyben otthonosan, kényelmesen érzi magát mindenki. Az is szempont, hogy a vendéglátó teljes magánélete ne legyen leolvasható a berendezésről és dekorációról.
A bútorokat úgy kell összeválogatni, hogy azok egyszerre praktikusak, kényelmesek és mutatósak is legyenek. Letisztult vonalú darabokkal itt sem lehet mellényúlni, de a hotelkényelem tulajdonképpen bármilyen stílusban működhet.
Mivel a mintául szolgáló szobákban gyakran elég szűkös a hely, a kialakításukkal megbízott szakemberek remek trükköket használnak annak érdekében, hogy az egy térbe helyezett változatos funkciók ellenére megmaradjon a tér elegáns és nyugodt jellege. A legtöbb lakás méretei is szükségessé teszik, hogy vegyes rendeltetésű helyiségeket alakítsunk ki - a dolgozó gyakran csak egy sarkot kap a nappali vagy a háló szegletében -, a stílusosan összeválogatott bútorzat azonban kapcsolatot teremt közöttük. Érdemes figyelni arra, hogy a méretes darabokat a szoba főfeladatához válasszuk, a többi bútor kisebb, könnyedebb legyen, hogy megmaradjon a tér levegőssége.
A kényelmes és otthonos hangulatot egy szálloda esetében nem lehet személyes tárgyakkal kialakítani, ezért előszeretettel használnak nagy, puha kanapékat és fotelokat - ezek mellé aztán kisebb, alacsonyabb dohányzó- vagy íróasztal kerül.
A berendezési tárgyakat lehetőleg szimmetrikusan helyezik el, mivel ez nyugtatóan hat a szemlélőre, ami pedig a hotel stílus egyik legfontosabb jellemzője. Ennek megfelelő a felhasznált árnyalatok választása is. A természetes hatású bézs, barnás vagy akár zöldes-kékes tónusok egy-két fényesebb, meleg részlettel kiegészítve megfelelő alapot teremtenek a pihenéshez.
A zavartalan összkép érdekében ez a stílus kevés mintát használ, annál fontosabb viszont az anyagok milyensége.
Az otthonos hangulatról a személyes tárgyak helyett elsősorban puha textilek gondoskodnak. Süppedős szőnyegek, puha, bársonyos, selymes párnák és takarók segítségével tehető barátságossá a helyiség anélkül, hogy bárki számára tolakodó, erőszakos megjelenést kapna.
Dekoratív részletekA megfelelő textilek mellett a személyesség nélküli otthonos enteriőrökben fontos szerepet játszanak a megfelelő kiegészítők. Az apró tárgyak összeválogatásának alapja ez esetben nem a személyes kötődés, hanem a dekorativitás. A valóban elegáns összkép érdekében minden részletnek passzolnia kell.
Fontos dekorációs elemek a tükrök, amelyek minden esetben luxushangulatot kölcsönöznek a térnek, ráadásul minden enteriőrbe jól idomulnak, és kevésbé személyesek, mint a képek. A szép formájú, a tér többi részével színben harmonizáló vázák, tálak, egy jól megtervezett virágkompozíció mind tovább emeli az enteriőr eleganciáját. A nyugtató szimmetria jegyében ezekből is érdemes akár több egyformát beszerezni.
Muszáj szót ejteni a szállodai stílusban megvetett ágyról, amely magasra halmozott párnáival, puhaságával és eleganciájával a luxus egyik legdirektebb megjelenési formája.
Az igazi szállodai hangulathoz persze az sem árt, ha valaki ágyba hozza a reggelit a látványosan megvetett ágyba.
Timár GigiFotó: Förster Tamás
A cikk a Piac és Profit 2008. decemberi számának NHD mellékletében jelent meg.