Azonban régebben különféle módon búcsúztak az óévtől, amit az is jelez, miszerint ez a nap talán a leggazdagabb is a babonákban.
Lássunk egypár érdekességet ezek közül. Például anno pisztolylövésekkel és harangszóval üldözték el a démonokat és a rossz szellemeket, ugyanis a hit szerint a gonoszt még az újév kezdete előtt el kellett üldözni.
Szokás volt továbbá álarcot húzni, hogy elkergessék az óévet magával vivő szellemet, de úgy is készültek az újévre, hogy szerencsepénzt tettek a tárcájukba, illetve szerencsepogácsát sütöttek. Sőt, az a babona is járja, hogy gazdaggá teheti az új esztendőnket, ha ilyenkor pénzt találunk.
Bizonyos hiedelmek szerint e napon nem tanácsos levinni a szemetet, mert kiöntjük vele a szerencsét a házunkból. Van aki úgy tartja, hogy a szilveszteri álom beteljesedik, ha pedig éjjel megfájdul a fogunk, akkor az valaminek a halogatását jelenti, amit már mindenképpen el kell intéznünk az újesztendőben.
A lencse, a bab, vagy bármilyen apró szemes étel fogyasztását gyakran összekapcsolják a bőséggel, anyagi gyarapodással, valamint a szerencsével. Mivel a malac előre túrja a földet, így "kitúrja a szerencsét", sőt kunkori farkát megmarkolva szinte garantálhatjuk a szerencsénket a következő évre. Ellenben a hátrafelé rúgó háziállatok (csirke, pulyka) fogyasztása azért nem ajánlott, mert "elkaparhatja" a szerencsénket.
Még ma is él a mondás: amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is. Távol lévő szerelmeseknek tanácsolják ilyenkor, hogy öntsenek a földre egy kis pezsgőt, koccintás előtt, hogy párjukkal egész évben együtt maradjanak. Abból a szempontból is hasznos, hogyha ilyenkor kiöntünk valamit a földre, hogy egyes értelmezések szerint egész évben "dől majd a lé".
A babonákon kívül a szilveszter a fogadkozások napja is. Ekkor az ember igyekszik már nem az újév első napjaiban megszegni a fogadalmát. A legtöbben ilyenkor arra tesznek ígéretet, hogy megtanulnak egy nyelvet, vagy elmennek a fogorvoshoz, gyereket vállalnak, sőt, sláger még a lefogyás is. De felmerül az állásváltás, a több időt fordítok a családra, barátokra, vagy a "szert teszek egy új párra".
Ha még nincs meghívásunk szilveszterre, ne bánkódjunk, az internet rengeteg megoldást kínál program-ügyileg. Ha viszont baráti társaságban vagyunk, érdemes éjfélig elütni az időt olyan dolgokkal is, amelyet egyébként más esetben nem tenne meg az ember. Bolondos, mókás dolgokról van szó, lehet az táncverseny, vagy pikáns, humoros játék is. Az internet arra is jó, hogy újévi jókívánságokat, illetve mondókákat találjunk az újév, és távol levő barátaink, rokonaink köszöntésére.
És végezetül amiről mindenképpen szólnunk kell, mert a szilveszterezés szinte elhagyhatatlan velejárója, a másnaposság. Aki már most szeretné elkerülni, annak itt van néhány jótanács. Először is sose igyunk éhgyomorra, mert ezzel egyből a fejünkbe száll az alkohol, viszont az ételek lassítják, fokozatosabbá teszik a felszívódását. Fontos továbbá, hogy ne keverjük az italokat, és lassan igyunk. Érdemes annyi vizet is innunk, amennyi alkoholt elfogyasztottunk.