Egyre több ökotisztítószer kapható itthon is, amely kíméli a környezetet, gyöngéd a bőrhöz, és a természetben száz százalékban lebomlik.
Legtöbbször növényi eredetű,
újratermelődő nyersanyagforrásból származó anyagok keveréke alkotja ezeket a termékeket, amelyek így teljesen vegyszermentesek, klórt vagy foszfátot nem tartalmaznak, sem szintetikus tartósítószereket, illat- és színezőanyagokat. Az élelmiszeriparban évek óta alkalmazott tejsavból például hatékony vécé- és fürdőszoba-tisztító koncentrátum készül, amely megakadályozza a baktériumok szaporodását, és oldja a vízkövet. A biozsíroldó tisztítókba pedig víz, narancsolaj, glicerin, hamuzsír, cukortenzid, alkohol, lenolaj, repce és ricinusolajból nyert tenzidek, lecitin, xanthan, ecet, citrátok és eukaliptuszolaj kerül legtöbbször. De persze nagyanyáink készletéből is válogathatunk: szódabikarbóna, ecet, citrom, só talán a legismertebbek. Vízzel és egymással keverve ezekből mi magunk is könnyedén készíthetünk „profi" tisztítószereket.
A mikroszálas kendők
lehetővé teszik, hogy a szennyeződést - szemben a „hagyományos" módszerrel, amikor a piszkot valamilyen vegyszerrel vagy természetes anyaggal feloldjuk, majd letöröljük a felületről - a feloldás lépését kihagyva, mechanikusan távolítsuk el. A módszert egy német takarítási szakember fejlesztette ki, és szabadalmaztatta, miután saját és alkalmazottai bőrén tapasztalta a vegyszerek allergiát kiváltó mellékhatásait. A mikroszálas kendők speciális szövete ék alakú, igen finom poliamid-, poliészterszálakból áll, amelyeket apró pici „hurkokká és horgokká" szőnek. Ezek a takarítókendők nedvesség hatására a szennyeződéssel egy emulziót alkotnak, melyek kis gömböcskék formájában fennakadnak a szálakon, így a szennyeződést nem visszük át egyik felületről a másikra. A parányi elektrosztatikus szálak magukhoz vonzzák a port, így az az anyagban marad, s ragyogóan tisztítja a felületeket. Bizonyos kendők emellett ezüstszálakat is tartalmaznak, az ezzel való takarításnak antibakteriális hatást is tulajdonítanak. A szennyeződés mértékétől és a tisztítandó felület fajtájától függően különböző szálkiképzésű textileket fejlesztettek ki, amelyek éppen a megfelelő feladathoz szükséges tulajdonságokkal, tisztító hatással rendelkeznek. A jobb minőségű darabok akár öt-hat évig használhatók, egyszerűen csak ki kell mosni őket. A mikroszálas kendőkhöz nem szükséges - sőt sok esetben tilos - tisztítószert használni! Makacs szennyeződés esetén a textilek kiegészíthetők növényi eredetű, természetes ápoló- és tisztítószerekkel, melyekből elég a hagyományos vegyszerek mennyiségének csupán öt százaléka. A mosáskor az öblítőszer használatát is kerülni kell, mert szakemberek szerint ez gyengíti a tisztító tulajdonságot.
A takarítással, a rendrakással kapcsolatosan
is van mondanivalója a térrendezés művészeteként is emlegetett ősi kínai filozófiának, a feng shuinak, amely azt jelenti: szél és víz, és azt tanítja, hogy a térben az energia könnyebben áramlik, ha nem ütközik úton-útfélen apró tárgyakba. A mindennapok során a lakás helyiségeiben, így a fürdőben és a konyhában is felhalmozódnak az elöl lévő darabok, amelyek elpakolására - esetleg kidobására - remek alkalom lehet a nagytakarítás. A feng shui eszmevilágában a rend mellett fontos szerepet kap a tisztaság is, követői szerint a takarítás több pusztán higiénés szükségletnél: lelkigyakorlatként értelmezik, amikor folyamatosan koncentrálhatnak arra, hogy a lakás tisztulásával párhuzamosan a személyiség is tisztuljon, egyre befogadóbbá váljon. A takarítás az érzékszerveinkre is hat. A helyiségekben szétáradó kellemes illatok megnyugtatóak, szemben a kellemetlen szagokkal, amelyek ellen a szervezet ösztönösen védekezik: állott levegőjű, rossz szagú szobában kevésbé mélyen, kevésbé intenzíven fogunk lélegezni, mint a kiszellőztetett, frissen takarított és üde illatú helyiségben. A felszínes légzés pedig rontja a koncentrálóképességet, idegességet, feszültséget eredményez.
A megelőzés jobb, mint a „gyógyítás",
a lakás tisztántartásának is ez az egyik alapelve. A tisztaság előfeltétele pedig a rend. Kevesebb holmit könnyebb rendben tartani, ne őrizgessünk hát felesleges kacatokat. Ha gyakrabban csinálunk „kistakarítást", kevesebb munka lesz majd nagytakarításkor, és sok esetben megelőzhetjük a drasztikus vegyszerek használatát. Ha például mindennap kitöröljük a mosdót, kádat, vécét, akkor nincs szükség vízkőoldó szerek használatára.
Régi, de korszerű
A borax, vagyis a nátrium-tetraborát - színtelen természetes ásványi só - fertőtlenít és fehérít, akár a klór, és oldja a zsírt, így a lefolyócsövek és a csatornahálózat tisztítására is használhatjuk. A konyhai és a fürdőszobai felületek pucolásánál szintén hatékony, mosószódával keverve a bor- és ételfoltot is eltünteti.
A citrom fényesít, antibakterizál, és jó illatot ad. Ezüst tisztítására is alkalmas, olívaolajjal elkeverve pedig bútortisztítóként is használhatjuk.
A mosószóda - nátrium-karbonát, más néven sziksó - zsíroldó, vízlágyító és tisztító tulajdonságú természetes vegyület. Kiválóan alkalmas erősen szennyezett felületek és textíliák tisztítására - eltünteti például a fű- és tintafoltot is -, továbbá eldugult lefolyók és csatornák feloldására. Ruhák és kárpitok tisztítása előtt előbb egy nem látható részen próbáljuk ki, mert előfordulhat, hogy a természetes vegyület az anyag színét is oldja.
A szódabikarbónát - amelyet a konyhában süteményekhez vagy barna kenyér sütéséhez használunk, miután C-vitamin-tartalma segíti az élesztő munkáját - vízzel elkeverve pasztaszerű masszát kapunk, ami kiváló zsiradék, folt és pecsét eltávolítására. Nem karcol, ezért akár üveget, kényes műanyagot vagy fémfelületet is tisztíthatunk vele. A szemetesvödör aljára szórva pedig semlegesíti a kellemetlen szagokat.
A teafaolaj - az ausztrál Melaleuca Alterifolia fa leveliből nyert olaj - természetes módon antibakteriális és antiszeptikus, így a természetgyógyászatban antibiotikum helyett is alkalmazzák a fa leveleiből készített porral töltött kapszulát. Mindemellett gombaölő szerként is használható. A konyhában vagy a fürdőszobában is fertőtleníthetünk néhány csepp olajjal készült meleg vizes oldattal.
A sokoldalú ecet
Ablakok, üvegek, poharak, tükrök tisztítására alkalmazható az étkezési ecet meleg vízzel elkeverve: készítsünk kétharmad-egyharmad arányban keveréket, öntsük egy spriccelős flakonba, és kész az üvegpucoló.
Kerámiafelületekről jól oldja a vízkövet, a szappanlerakódást és a piszkot az egy bögre szódabikarbónából, egy bögre vízből és két evőkanál ecetből készített elegy.
Fürdőszobai és konyhai csapokat fényessé varázsolhatjuk, ha ecetet mosószódával összekeverünk. Kiváló zsíroldó szer is.
A lefolyók dugulását megszüntethetjük, ha forrásban lévő vízben feloldunk fél kilogramm sót, majd hozzáadunk nem kevés ecetet, és a keveréket az eldugult lefolyóba öntjük. Ez a házi szer egyúttal a kellemetlen szagot is eltünteti.
Kávé- és teafoltok ellen is hadba szállhatunk ecettel, sőt az izzadságszag ellen is hatásos, ha a meleg vizes eleggyel mosás előtt 30 perccel a ruhát befújjuk a megfelelő helyen.
Bútortisztítót is készíthetünk ecetet és olívaolajat fele-fele arányban elkeverve, de az antik fabútorokat és a tömörfa felületeket inkább lenmagolajjal vagy méhviasszal fényesítsük.
A háziállat és a tisztaság
Magyarországon az európai áltagnál nagyobb arányban tartunk otthon valamilyen kisebb-nagyobb háziállatot. A lakásban élő állatokról sokaknak leginkább kutya- és macskaszőr, sáros tappancsnyomok és ehhez hasonló rémképek jutnak az eszébe. Igaz, a háziállat a lakásban kifogyhatatlan piszokforrás, ám emiatt mégsem szívesen mondanánk le róla. Így hát a takarítási szokásokat kell a kedvencek jelenlétének megfelelően alakítani. Kis odafigyeléssel négylábú mellett is lehet tisztaság a lakásban.
Az állatszőr okozza az elsődleges problémát általában: amellett, hogy meglátszik a kárpiton, akár allergiás reakciókat is kiválthat. A mindent elborító szőr ellen elsősorban érdemes gyakran fésülni az állatot. A kárpitozott bútorok takarítására speciális, bársonnyal bevont kefét vagy ragadós felületű hengert kínálnak az üzletek, a nagyobb tereken pedig speciális porszívófejek vagy a kifejezetten állatos háztartásokba tervezett porszívók nyújthatnak kielégítő megoldást. Fontos az is, hogy a kutyának legyen állandó saját vacka a lakásban, az ide terített természetes anyagú pokróc rendszeres mosásával is csökkenthető a szálló szőr. Bár ez a megoldás természetesen macskák esetében is üdvös lenne, őket szinte lehetetlen egyetlen alvóhelyre szoktatni. Érdemes minél kevesebb szőnyeget használni, és könnyen tisztítható padlóburkolatokat választani. A kárpitozott bútorok esetében pedig lehetőség szerint a mosható huzatú változatok között érdemes válogatni.
A kívülről behordott kosz is sok problémát okozhat. A kutyák mancsát sáros időben érdemes már a bejáratnál lemosni, ehhez tökéletesen megfelel egy az ajtó mellé készített lavór. Az etetőtálkákat mindenképpen köves helyiségben kell elhelyezni, és ajánlatos gondoskodni róla, hogy a körülöttük lévő felület könnyen mosható legyen. A burkolat védelme érdekében praktikus alátétek is kaphatók. Macskák esetében fontos gondoskodni az alom folyamatos tisztán tartásáról. Mivel a macska alapvetően tiszta állat, így a szobatisztaság is könnyen biztosítható, megelőzhető a kellemetlen szag, és tiszták maradnak a mancsok is.
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010/1. számában jelent meg.