Körülbelül 4 évvel ezelőtt jelent meg a Second Life (Második élet) nevű virtuális szerepjáték, melyet a világ minden tájáról egymással netes kapcsolatban lévő emberek "élnek", mára már több mint 1 millióan.
A Second Life-ban nem félig ember, félig állat mitológiai lényként kell sárkányt öldösni vagy aranyat bányászni, mint a legtöbb szerepjátékban. Itt a saját életével elégedetlen felhasználó gyakorlatilag megálmodja, miként is élne, ha megtehetné.
Ha ügyes, lehet világbajnok ökölvívó, "csajok kedvence"-popsztár vagy éppen degeszre keresheti magát ingatlankereskedelemből - ez utóbbit mégcsak nem is "játszásdiból"!A Second Life-ban szereplő virtuális pénznek ugyanis valóságos értéke van: 280 lindeni dollár ér jelen árfolyamon egy amerikai dollárt. Ha valaki meg akarja szedni magát, egyszerűen vásárol egy virtuális szigetet a játékot kifejlesztő cégtől 1250 (valós) dollárért, aztán kiparcellázza, építkezik rá - végül az ingatlanokat eladja, valós haszonnal.
Egy Németországban élő, kínai származású tanítónő így lett egy-két év alatt milliomos - a valóságban. Néhány éve 10 dollárt fizetett be belépti díjként, hogy megkezdhesse Második Életét. Mostanra virtuális ingatlan-guruvá lett, vagyonát a merészek körülbelül 200 000 valós dollárra becsülik.Ami a "való világ" és a Second Life kapcsolatát illeti, a meglepő összefüggések sora koránt sem ér itt véget: a Katrina hurrikán pusztítása után például több mint 700 000 ropogós dollárra váltható linden pénzt gyűjtöttek össze és adományoztak a játékosok a Vöröskeresztnek.
A virtuális világ sem lehet meg média nélkül: két saját újságja van, melyekhez valós médiaszemélyiség is dukál: Wagner James, a Los Angeles Times volt riportere fizetést kap azért, hogy Hamlet Linden karakternéven futva az odabenti eseményekről tudósítson.A popsztárok is rájöttek már, hogy nem árt egyik lábbal a földön, a másikkal a virtuális térben állni: volt már a Second Life-ban koncertje a U2-nak, Suzanne Vegának és a Duran Durannak is.
DDL