A leanderek bezártságának is a tavasz vet véget. Pontosabban szólva, akkor lehet előhozni téli helyükről a növényeket, ha a levegő hőmérséklete már tartósan nem csökken 15 Celsius alá, ez jellemzően májusban következik be.
A környezetváltozás sokkot jelent a növénynek, ezért az első napokban félárnyékos, a tűző naptól védett helyre állítsuk, és csak 5-7 nap elteltével helyezzük napos, meleg területre. Az átültetés is tavaszi teendő, már amennyiben a növény láthatóan kinőtte az edényét, ez általában 2-4 évente következik be. Az átültetésnél használjunk minőségi kertészeti földkeveréket a kerti talaj helyett, a cserép aljára pedig tegyünk vízelvezető rétegként zúzott követ vagy kavicsot. Májustól kezdve már alkalmazhatunk virágzást segítő tápoldatot, lombtrágyát, ezt hetente egyszer adagoljuk az öntözővízhez. A leandert a teleltetés miatt cserépben, edényben ajánlott nevelni, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne költözhetne a kerti ágyásokba! A legegyszerűbb, ha az edényét egyszerűen leássuk a talajba, egy kevés mulcs alkalmazásával pedig az árulkodó edényperem is elfedhető, így az illúzió tökéletes lesz. Amennyiben a leander a teraszon kap helyet, válasszunk számára fehér, vagy világos edényt, ez ugyanis lassabban forrósodik át, így a gyökerek nem szenvednek majd a hőtől. Fehér cserép híján fehér vászonanyaggal is beburkolhatjuk a növény lakhelyét, az eredmény ugyanaz lesz!
A leander gondozásáról bővebben
A leanderrel kapcsolatos tavaszi feladatok közé tartozik a metszés, ami lényeges, hiszen ez segíti elő a dús virágzást, erőteljes fejlődést. A metszés nem bonyolult művelet, a hajtások felső 30-40 centiméteres szakaszát kell eltávolítani. Öt-hat évente radikális ifjító metszést kell elvégezni, ekkor a szárakat a talajtól mérve kétarasznyi magasságban vágjuk el, hogy a növény teljesen új hajtásokat nevelhessen.
Ilyenkor a leander hosszabb időre szépségét veszti, ezért ha több példányt nevelünk, ezt a fajta metszést szakaszosan, évente más-más példányokon ajánlott elvégezni, hogy az összkép dekoratív maradjon. Az öntözés is kardinális feladat! A leandert ne egyszerre árasszuk el vízzel, hanem többször, kisebb adagban öntözzünk. Nyáron lehetőség szerint naponta kétszer kapjon vizet, mégpedig reggel és késő délután, hogy a tűző napsugarak ne okozzanak jelentős párolgási veszteséget.
Fontos tudni! A leandernek minden része mérgező, így kisgyerekeket ne engedjünk a közelébe, az ápolási munkák után pedig alaposan mossunk kezet!
A leandert évente 3-4 alkalommal szükséges permetezni, mert ezt a dísznövényt több betegség és kártevő támadja. Utóbbiak közül a közönséges takácsatka a leggyakoribb, ez a betolakodó a levelek fonákján él, ahol szövedéket képez, és levél nedveit szívogatja, aminek hatására sárgás foltok jelennek meg, majd a levelek elszáradnak, deformálódnak. Az atkákat, tetveket és molyféléket biokertészeti módszerekkel, például csalánleves, zsurlófőzetes permetezéssel is el lehet távolítani, súlyosabb fertőzés esetén a gazdaboltokban kaphatók vegyi permetszerek.
A leandert gombabetegségek vagy a leanderrák is támadhatja, általában az érintett részek lemetszése jelent megoldást. A betegségek megelőzésében fontos szerepe van a növény kondíciójának, így ha leanderünk tápanyagokból, öntözésből is megkapja a szükséges mennyiséget, az előírt gyakorisággal, valamint az is fontos, hogy vásárlásnál egészséges, életerős, minőségi növényt szerezzünk be, lehetőleg szaküzletből, kertészetből!